Reklamy TADY
Chceš se spřátelit? TADY

Srpen 2010

Označená - 25. kapitola

31. srpna 2010 v 10:41 | P. C. Castová a K. Castová
25)
Když se podívám zpět, další den začal až podezřele normálně. U snídaně jsme si se Stevie Rae špitaly o božském Erikovi a vymýšlely, co bych si měla v sobotu vzít na sebe. Dokonce jsme ani neviděly Afroditu a její ježibabí trojčata, Válečnici, Strašnou a Vosu. Upíří sociologie byla ohromně zajímavá, od Amazonek jsme přešli k antickým upírským slavnostem, kterým se říkalo Correia. Úplně jsem přitom zapomněla na večerní rituál Dcer temnoty, a dokonce jsem si na chviličku přestala lámat hlavu s tím, co udělám s Afroditou. Dramaťák byl taky fajn. Vybrala jsem si jeden monolog Kateřiny ze Zkrocení zlé ženy (tu hru miluju od doby, co jsem viděla starou filmovou adaptaci s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem). Když jsem vyšla na chodbu, odchytila mě Neferet a zeptala se, jak daleko jsem se dostala v té učebnici pro vyšší ročník. Musela jsem přiznat, že moc daleko ne (v překladu: ani jsem se do ní nepodívala), a když jsem viděla, jak je z toho zklamaná, strašně jsem si to vyčítala. Musela jsem ale rychle letět na literku. Posadila jsem se mezi Damiena a Stevie Rae, a potom veškerá normalita skončila a všechno začalo jít úplně do háje.
Penthesilea nám četla čtvrtou kapitolu Nezapomenutelné noci. Vážně je to dobrá knížka a všichni jsme jako obvykle pozorně poslouchali, když vtom ten pitomec Elliott začal kašlat. Ten kluk je zkrátka naprostý a nevyléčitelný dement.
Asi tak v půlce kapitoly, vylepšené nervy drásajícím chrchláním, jsem něco ucítila. Vonělo to výrazně, sladce, přímo božsky a nemohla jsem zaboha přijít na to, co to je. Automaticky jsem se zhluboka nadechla a snažila se dál soustředit na knížku.
Elliottův kašel zesílil, a tak jsem se k němu spolu se zbytkem třídy naštvaně otočila. No uznejte. To si nemohl vzít pastilku, napít se vody nebo tak něco?
A pak jsem uviděla krev.
Elliott se neválel po lavici jako obvykle. Seděl úplně rovně a užasle zíral na svoji ruku zbrocenou čerstvou krví. Pořád jsem se na něj ještě dívala, když se znovu rozkašlal a v plicích mu hnusně vlhce zabublalo jak mě v ten den, kdy mě označili. Jenomže jemu se přitom z pusy vyřinula spousta jasně červené krve.
"C-co...?" zachroptěl.
"Přiveďte Neferet!" vyštěkla Penthesilea ostře, vytáhla ze zásuvky svého psacího stolu úhledně složený ručník a rozběhla se uličkou k Elliottovi. Spolužák, který seděl nejblíž u dveří, okamžitě vyrazil ze třídy.
Úplně oněmělí jsme sledovali, jak Penthesilea přibíhá k Elliottovi přesně v okamžiku, kdy vykašlal další příval krve, a tiskne mu ručník k puse. Elliott do něj zabořil obličej a celý se zkroutil v nezvladatelné křeči, jako když se dusí. Pak to na okamžik ustalo a on zvedl hlavu. Po bledém kulatém obličeji se mu řinuly krvavé slzy a z nosu se mu valila krev proudem, jako když zapomenete zavřít kohoutek. Vzhlédl k učitelce a já si všimla, že mu červená stružka teče i z ucha.
"Ne!" vyhrkl a v hlase měl víc emocí, než bych při jeho netečnosti čekala. "Ne, já nechci umřít!"
"Ššš," chlácholila ho Penthesilea a shrnula mu ze zpoceného čela zrzavé vlasy. "Za chvilku už tě nic bolet nebude."
"Ale... ale ne, já..." zaprotestoval znovu svým obvyklým naříkavým tónem, ale pak na něj přišel další záchvat drásavého kašle. Zdálo se, že se dusí, a pak vyzvracel do nasáklého ručníku neuvěřitelnou spoustu krve.
Do třídy vrazila Neferet se dvěma vysokými svalnatými upíry v závěsu. Muži nesli nosítka a deku, Neferet jen lahvičku s mléčně zbarvenou tekutinou. Než jsme se vzpamatovali, přiřítil se ještě Drak Lankford.
"To je jeho mentor," zašeptala Stevie Rae téměř neslyšně. Přikývla jsem a vzpomněla si, jak Penthesilea vyčítala Elliottovi, že dělá Drakovi ostudu.
Neferet podala profesoru Lankfordovi lahvičku a potom se postavila za Elliotta. Položila mu ruce na ramena. Jeho dávení a kašel okamžitě ustaly.
"Honem to vypij, Elliotte," nařídil mu Drak. Když kluk slabě zavrtěl hlavou, jemně dodal: "Pak už tě nebude nic bolet."
"Zůstanete... zůstanete se mnou?" vypravil ze sebe splužák.
"Samozřejmě," odpověděl Drak. "Nenechám tě ani chvilku o samotě."
"Zavoláte mámě?"
"Zavolám."
Elliott na vteřinu zavřel oči, pak rozechvělýma rukama uchopil lahvičku a vypil ji. Neferet kývla na dvojici mužů, ti ho zvedli a položili na nosítka, jako by nebyl umírající kluk, ale jen loutka. Rychle ho za Drakovy asistence vynesli ven. Neferet se zastavila u dveří a obrátila se ke třídě otřesených terciánů.
"Mohla bych vám tvrdit, že Elliott bude v pořádku, že se uzdraví, ale to bych lhala." Její hlas zněl vyrovnaně, ale zároveň velitelsky. "Pravda je taková, že jeho tělo odmítlo proměnu. Dospělosti nedosáhne, protože za několik minut zemře. Mohla bych vám říct, ať nemáte strach, protože vám se to nestane. Ale to bych zase lhala. Proměnu v průměru nepřežije jedno z deseti mláďat. Někdo zemře hned na začátku tercie jako Elliott. Jiní z vás budou silnější a dožijí se až sexty. Tohle všechno vám neříkám proto, abyste ode dneška žili ve strachu. Dělám to ze dvou důvodů. Zaprvé chci, abyste věděli, že vám nelžu, a pokud vaše tělo proměnu odmítne, ulehčím vám přechod na onen svět. A zadruhé chci, abyste žili, jako kdybyste zítra mohli umřít, a chovali se tak, abyste za sebou v tom případě zanechali důstojnou památku a vaše duše měla klid. Pokud se dožijete dospělosti, položíte si aspoň základní kameny dlouhého života v mravní integritě." Podívala se mi přímo do očí a skončila slovy: "Prosím Nyx, aby vám dnes seslala útěchu. Pamatujte, že smrt je přirozenou součástí života, dokonce i upířího. Jednou se totiž všichni musíme vrátit do náruče své bohyně." Zavřela za sebou dveře a to klapnutí mělo v sobě něco definitivního.
Penthesilea se rychle vzpamatovala a bez emocí setřela z Elliottovy lavice krvavé loužičky. Jakmile zmizela poslední připomínka umírajícího spolužáka, vrátila se ke katedře a požádala nás, abychom za něj drželi minutu ticha. Pak otevřela knížku a pokračovala ve čtení tam, kde přestala. Snažila jsem se poslouchat. Snažila jsem se nemyslet na to, jak se Elliottovi řinula krev z očí, uší, nosu i pusy. A taky jsem se snažila nemyslet na to, že ta báječná vůně, kterou jsem předtím zachytila, byla bez nejmenších pochyb Elliottova krev, s níž z něj odcházel život.
Vím, že když umře nějaké mládě, všechno má běžet dál jako normálně, ale aby umřeli dva spolužáci takhle krátce po sobě, to se zjevně tak často nestávalo. Všichni byli po zbytek dne nepřirozeně zaražení. U oběda vládlo depresivní ticho, a jak jsem si všimla, většina kluků a holek se v jídle jen vrtala. Dvojčata se dokonce nehádala s Damienem, což by byla příjemná změna, kdybych nevěděla, co za tím stojí. Když Stevie Rae po chvíli s nějakou chabou výmluvou vstala od stolu a šla si před odpoledkou odpočinout na pokoj, s povděkem jsem se k ní připojila.
Šly jsme po chodníku hustou tmou další podmračené noci. Plynová světla mi tentokrát nepřipadala veselá a hřejivá, spíš studená a málo jasná.
"Elliotta nikdo neměl rád a tím se mi to zdá horší," řekla Stevie Rae. "Je to divné, ale s Elizabeth to bylo jednodušší. Aspoň nám mohlo být doopravdy líto, že umřela."
"Vím přesně, jak to myslíš. Jsem rozhozená, ale kvůli tomu, že jsem na vlastní oči viděla, co se nám může stát, ne proto, že ten kluk je mrtvý."
"Hlavně že to jde rychle," pípla.
Otřásla jsem se. "Zajímalo by mě, jestli to bolí."
"Proti tomu ti něco dají - to bílé, co vypil Elliot. Potom to přestane bolet, ale až do konce zůstaneš při vědomí. Neferet ale každému umírání ulehčí."
"Hrůza, co?"
"To jo."
Chvilku jsme mlčely. Pak mezi mraky vykoukl měsíc a jeho záře přebarvila listí na stromech na přízračně stříbrný odstín. Zničehonic mi t připomnělo Afroditu a její rituál.
"Myslíš, že Afrodita zruší dnešní samhainový rituál?"
"To sotva. Dcery temnoty svoje rituály nikdy neodvolávají."
"Do háje," povzdychla jsem si. Pak jsem se podívala na Stevie Rae. "Dělal jim ledničku."
Překvapeně na mě pohlédla. "Elliott?"
"Jo, bylo to fakt hnusné, vypadal divně, jako když je zfetovaný. Asi už v té době začal odmítat proměnu." Minutu jsme rozpačitě mlčely a pak jsem pokračovala: "Nechtěla jsem ti to předtím říkat, zvlášť když jsem se pak od tebe dozvěděla... no... vždyť víš. Víš určitě, že to Afrodita nezruší? Po tom, co se stalo Elizabeth a Elliottovi?"
"Jim je to jedno. A na ledničkách jim nezáleží. Prostě si seženou někoho jiného." Zaváhala. "Zoey, já jsem o tom přemýšlela, a podle mě bys tam přece jen neměla chodit. Slyšela jsem, co ti včera Afrodita říkala. Postará se, aby se všichni obrátili proti tobě. Bude na tebe fakticky hodně hnusná."
"Já to zvládnu, Stevie Rae."
"Ne, mám z toho špatný pocit. Stejně ještě nemáš žádný plán, nebo ano?"
"Vlastně nemám. Zatím pořád zkoumám terén," pokusila jsem se odlehčit hovor.
"Terén můžeš zkoumat i jindy. Dnešek byl mizerný den, všichni jsou rozhození. Podle mě bys měla počkat."
"To nejde, musím tam jít. Zvlášť po tom, co mi včera Afrodita řekla. Myslela by si, že jsem se nakonec těch jejích výhrůžek lekla a že mě teď má na háku."
Kamarádka se zhluboka nadechla. "V tom případě mě vezmi s sebou." Začala jsem vrtět hlavou, ale ona se nenechala přerušit. "Jsi Dcera temnoty a technicky vzato si můžeš na rituál někoho přivést. Pozvi mě. Budu ti krýt záda."
Vybavilo se mi, jak jsem se napila krve a jak mi chutnala tak moc, že to na mně poznaly i Válečnice a Strašná. Marně jsem se snažila nemyslet na její vůni - Heathovy, Erikovy, dokonce Elliottovy krve. Stevie Rae na to jednou přijde, ale dneska ne. A jestli tomu budu moct nějak zabránit, nedozví se to ještě hodně dlouho. Nechtěla jsem riskovat, že ji ztratím nebo že přijdu o dvojčata a Damiena - a kdyby věděli tohle, možná by se to stalo. Ano, vědí, že jsem "výjimečná", a berou to, protože to ze mě dělá velekněžku, což je dobrá věc. Moje touha po krvi ale zrovna dobrá věc není. Vzali by ji taky s takovým klidem?
"Ani nápad, Stevie Rae."
"Ale Zoey, neměla bys mezi ty ježibaby chodit sama."
"Nebudu sama. Bude tam Erik."
"Jasně, jenomže Erik dřív s Afroditou chodil. Nevíš, jestli půjde proti ní, kdyby se ti pokusila doopravdy ublížit."
"Zlato, já se o sebe dovedu postarat."
"Já vím, ale..." Zarazila se a vrhla na mě divný pohled. "Zoey, ty vibruješ?"
"Cože? Co jestli dělám?" A pak jsem to zaslechla taky a rozesmála se. "To mi zvoní mobil. Nechala jsem ho přes noc nabít a dala si ho do kabelky." Vytáhla jsem ho a podívala se na čas. "Je po půlnoci, kdo mi sakra..." Odklopila jsem displej a vytřeštila na něj oči. Měla jsem patnáct nových zpráv a pět nepřijatých hovorů. "No tohle někdo se mi snaží dovolat a já si toho vůbec nevšimla." Nejdřív jsem zkontrolovala esemesky, a jak jsem je četla, začal se mi stahovat žaludek.
Zo brnkni mi
Miluju te
Zavolej prosim
Musim te videt
Jen my dva
Zavolas?
Chci s tebou mluvit
Zo!
Brnkni
Další už jsem neotvírala. Všechny byly v podstatě stejné. "Do pytle. To byl Heath."
"Tvůj bývalý?"
"Jo," povzdychla jsem si.
"Co chce?"
"Vypadá to, že mě." Bez velkého nadšení jsem vyťukala přístupový kód k hlasové schránce a uslyšela Heathův roztomile ledabylý hlas. Šokovalo mě ale, jak rozrušeně zní.
"Zo! Zavolej mi. Hele, já vím, že je pozdě, ale... vlastně pro tebe není pozdě, ale pro mě jo. Ale to je fuk, mně to neva. Prostě mi brnkni. Fajn. Tak čau. Zavolej."
Zasténala jsem a smazala to. Další vzkaz zněl ještě víc maniakálně.
"Zoey! Hele, musíš mi brnknout. Fakt. A nezlob se. Mně je přece Kayla ukradená, je blbá. Pořád tě miluju, Zoey, jenom tebe. Tak mi zavolej. Je mi jedno kdy, klidně se vzbudím."
"No teda páni," řekla Stevie Rae. Samozřejmě Heathovo pořvávání dobře slyšela. "Ten kluk je úplně posedlý. Nedivím se, žes mu dala kopačky."
"Hmm," zabručela jsem a honem smazala i tenhle druhý vzkaz. Třetí byl to samé v bledě modrém, jen ještě o trochu zoufalejší. Ztlumila jsem hlasitost a nervózně jsem podupávala nohou, než se přehrálo všech pět vzkazů. Neposlouchala jsem je, jenom jsem čekala, až je budu moct smazat. "Musím za Neferet," řekla jsem spíš pro sebe než kamarádce.
"Jak to? Chceš zablokovat jeho číslo nebo tak něco?"
"Ne. Vlastně jo. Něco takového. Prostě s ní potřebuju probrat, co s tím mám dělat." Uhnula jsem před jejím zvědavým pohledem. "Už se sem jednou málem vloupal. Nechci, aby to zkusil znovu a dostal se do průšvihu."
"Jasně, to je pravda. Kdyby narazil na Erika, mohlo by to být hodně zlé."
"To by byl horor. Takže radši hned půjdu najít Neferet, než začne odpoledka. Uvidíme se po škole."
Ani jsem nepočkala, až se spolubydlící rozloučí, a vyrazila jsem k Neferetině pokoji. Tohle je doopravdy příšerný den. Elliott umře a já se můžu zbláznit po jeho krvi. Večer musím jít na samhainový rituál s partou spolužáků, kteří mě nemůžou ani cítit a chtějí mi to dát sežrat. A zřejmě jsem se otiskla se svým bývalým.
Jo. Tomuhle já zkrátka říkám den blbec.

Označená - 24. kapitola

31. srpna 2010 v 10:41 | P. C. Castová a K. Castová
24)
"To bylo nejmonumentálnější vyvolávání kruhu, jaké jsem kdy zažil!" rozplýval se Damien, když jsem se rozloučila se živly a začali jsme sbírat ze země svíčky a ohořelý svazek bylin.
"Já myslela, že monumentální můžou být jenom paláce a tak," řekla Shaunee.
"Znamená to ,mocný, velkolepě působící' a v tomhle smyslu můžeš tím výrazem označit cokoli," objasnil jí to.
"V tom případě se s tebou projednou nebudu hádat," odvětila a všichni kromě Erin na ni zůstali udiveně koukat.
"Jo, tenhle kruh byl monumentální," řeklo její dvojče.
"Víte, že jsem doopravdy cítila zemi, když ji Zoey přivolala?" poznamenala Stevie Rae. "Bylo to, jako bych se najednou ocitla v zeleném osení. Vlastně ne, neocitla jsem se v něm, spíš jako bych já sama byla to osení."
"Já vím přesně, jak to myslíš. Když přivolala oheň, cítila jsem, jak hořím," řekla Shaunee.
Zatímco si ti čtyři vesele povídali, já se snažila porozumět vlastním pocitům. Nepopiratelně jsem byla šťastná, ale taky dost vyvedená z míry a hrozně zmatená. Nakonec je to pravda. Mám nadání pro všech pět živlů.
Proč?
Jen proto, abych sesadila Afroditu? (Mimochodem, pořád jsem ještě neměla páru, jak to udělám.) Ne, to sotva. Nyx by mě stěží obdařila takovou neobyčejnou mocí jen proto, abych vykopla z předsednického místa školního klubu zlou rozmazlenou holku.
Dobře, Dcery temnoty nejsou jen tak nějaký normální studentský kroužek, ale to na věci nic nemění.
"Zoey, není ti nic?"
V Damienově hlase zazněl opravdu upřímný ustaraný tón, a tak jsem zvedla hlavu a uvědomila si, že sedím uprostřed zrušeného kruhu s kočkou na klíně, šimrám ji za ušima a vůbec nevnímám, co se kolem mě děje.
"Ne, jsem v pohodě. Promiň, jenom jsem se trochu zamyslela."
"Měli bychom se vrátit na kolej, už je pozdě," podotkla Stevie Rae.
"Jasně, máš pravdu." Vyhrabala jsem se na nohy s Nalou pořád v náručí, ale když ostatní zamířili ke škole, nějak jsem se nedokázala přimět jít s nimi.
"Zoey?"
První si mého zaváhání všiml Damien, zastavil se a zavolal na mě. Holky se taky zarazily a v jejich očích se zračily obavy a zmatek.
"Hele, co kdybyste šli napřed? Já tady ještě chvilku zůstanu."
"Klidně tady zůstaneme s tebou a..." spustil Damien, ale Stevie Rae (to děvče má doopravdy srdce ze zlata!) mu skočila do řeči.
"Zoey potřebuje v klidu přemýšlet. Kdybys zrovna zjistil, že jsi jediné mládě v celé upíří historii s nadáním pro všech pět živlů, taky by ses s tím musel chvíli srovnávat, ne?"
"To asi ano," připustil neochotně.
"Ale nezapomeň, že se už brzo rozední," řekla mi Erin.
Usmála jsem se, aby si přestali dělat starosti. "Neboj. Za chvilku přijdu."
"Udělám ti sendvič a zkusím někde vyhrabat nějaké chipsy, ty se k té tvé nedietní cole hodí nejvíc. Každá velekněžka se po obřadu musí hlavně pořádně najíst," prohlásila Stevie Rae s úsměvem, zamávala mi a odtáhla zbytek čtveřice pryč.
Než zmizeli ve tmě, zavolala jsem za Stevie Rae, že děkuju. Pak jsem šla ke stromu, sedla si a opřela se zády o kmen. Zavřela jsem oči a začala hladit Nalu. Její předení bylo obyčejné, známé a neuvěřitelně uklidňující. Tak nějak mě vrátilo zpátky do reality.
"Jsem pořád stejná," pošeptala jsem jí. "Přesně jak říkala babička. I kdyby se všechno změnilo, ta opravdová Zoey, kterou znám už šestnáct let, zůstane stejná."
Když si to budu dostatečně dlouho opakovat, možná tomu doopravdy uvěřím... Opřela jsem si hlavu o dlaň, druhou rukou drbala kočku a snažila se vsugerovat si, že jsem pořád stejná... pořád stejná... pořád stejná...
"Jak opírá si rukou tvář! Kéž bych byl rukavicí na té její ruce a dotýkal se jí!"
Nala mrzutě "mňaufla" a já sebou polekaně trhla.
"To je zvláštní, že se vždycky potkáme zrovna pod tímhle stromem," řekl Erik a božsky se na mě usmál.
Zase mě zašimralo v břiše, ale tentokrát to zdaleka nebylo všechno. Proč sem za mnou sakra pořád chodí? A jak dlouho už mě pozoruje?
"Co tady děláš, Eriku?"
"Ahoj, taky tě hrozně rád vidím. A díky, to víš, že si sednu." Opravdu se chystal sednout si vedle mě, a tak jsem se honem zvedla. Nala si okamžitě začala stěžovat.
"Vlastně se zrovna chci vrátit na kolej."
"Koukni, nechtěl jsem se vtírat nebo něco. Prostě jsem se nedokázal soustředit na domácí úkoly, tak jsem se šel projít a nohy mě sem tak nějak samy zanesly. Najednou koukám a ty tady zase sedíš. Vážně tě nešpehuju. Čestné slovo."
Strčil si ruce do kapes a z jeho výrazu bylo jasné, že je mu hrozně trapně. I tak mu to ale slušelo. Vzpomněla jsem si, jak mě pozval, abych se s ním dívala na Hvězdné války, a jak moc mě mrzelo, že jsem musela odmítnout. A teď jsem na něj hnusná a on si kvůli mně připadá jako blbec. Je zázrak, že se mnou vůbec ještě mluví. Evidentně se mnou to moje velekněžství pěkně mává.
"Tak co kdybys mě zase doprovodil?"
"To nezní špatně."
Nala se pro změnu nechtěla nechat nést, radši šla za námi po svých. Vykročili jsme s Erikem ke škole a hned mezi námi zase zavládla pohoda. Chvíli jsme oba mlčeli. Chtěla jsem se ho zeptat na Afroditu nebo mu aspoň říct, co mi o něm vykládala, ale nenapadal mě žádný inteligentní způsob, jak začít. Neměla jsem koneckonců žádné právo šťourat se v jeho soukromých věcech.
"Cos tady dělala dneska?" zeptal se.
"Přemýšlela." Technicky vzato to nebyla lež. Opravdu jsem přemýšlela, dokonce hodně. Před, během i po vyvolání kruhu, což je ovšem nepodstatný detail a můžu ho vynechat.
"Aha. Dělá ti starosti Heath?"
Popravdě mi Heath i Kayla úplně vypadli z hlavy v okamžiku, kdy jsem si o nich promluvila s Neferet, ale jenom jsem pokrčila rameny. Nehodlala jsem téma svých myšlenek rozvádět.
"Musí to být těžké, rozejít se s někým jen proto, že tě označili," řekl.
"Já se s ním nerozešla kvůli tomu, že mě označili. Mezi námi už byl vlastně nějakou dobu konec, znamení to jen dorazilo." Zvedla jsem oči a sebrala odvahu. "Co ty a Afrodita?"
Překvapeně zamrkal.
"Jak to myslíš?"
"Dneska mi řekla, že nejsi žádný její bývalý a nikdy nebudeš, protože jí patříš."
Přimhouřil vztekle oči. "Afrodita by se měla naučit říkat pravdu."
"No, samozřejmě to není moje věc, ale..."
"Je to tvoje věc," přerušil mě prudce. A pak mě k mému naprostému údivu vzal za ruku. "Teda aspoň bych byl moc rád, kdyby byla."
"Aha," řekla jsem. "Fajn, no, to je fajn." Už zase musel doslova žasnout nad mou duchaplností.
"Takže ses mi dneska večer nechtěla vyhnout? Vážně jsi potřebovala o něčem přemýšlet?" otázal se nejistě.
"Já se ti nevyhýbám. Jenom..." Zaváhala jsem. Netušila jsem, jak mu mám do háje vysvětlit něco, o čem bych měla především držet zobák. "Je toho teď na mě hodně. Všechny ty věci spojené s proměnou... Mám z toho v hlavě pěkný guláš."
"To přejde." Stiskl mi ruku.
"Řekla bych, že mě ne," zamumlala jsem.
Zasmál se a poklepal mi prstem na znamení. "Jsi prostě trochu napřed. Nejdřív to je těžké, ale věř mi, postupně si na to zvykneš a už tě to nebude tak trápit."
"Naděje umírá poslední," povzdychla jsem si, ale dost jsem o tom pochybovala.
Zastavili jsme se před vchodem a on se ke mně zničehonic otočil a promluvil tichým a hrozně vážným hlasem: "Červenko, těm Afroditiným kecům nesmíš věřit. Už spolu nechodíme celé měsíce."
"Ale chodil jsi s ní."
Přikývl a zatvářil se zkroušeně.
"Ona není zrovna moc milá a hodná, Eriku."
"Já vím."
Vtom mi došlo, co mě doopravdy nejvíc trápí, a tak jsem si řekla: A co, vždyť je to fuk, prostě to na něj vybalím.
"Vadí mi, že jsi chodil s někým takovým. Pak si připadám divně, že s tebou chci být." Otevřel pusu, ale já se nenechala přerušit. Neměla jsem náladu poslouchat výmluvy, kterým bych asi stejně nevěřila. "Děkuju za doprovod. Jsem ráda, že sis mě zase našel."
"Já jsem taky rád," řekl. "A chtěl bych se s tebou ještě někdy sejít, Červenko, a ne jenom náhodou."
Zaváhala jsem. A pak jsem se podivila, proč si to vlastně rozmýšlím. Taky se s ním chci sejít. Afroditu musím pustit z hlavy. No uznejte, ona je fakticky moc hezká a on je prostě kluk. Než se stačil vzpamatovat, určitě do něj zaťala ty svoje ježibabí (a zatraceně sexy) drápy. Vážně mi hodně připomíná pavouka. Můžu být ráda, že mu neukousla hlavu. Měla bych tomu chudáčkovi dát šanci.
"Dobře, co kdybychom spolu zkoukli ty Hvězdné války v sobotu?" vyhrkla jsem, než jsem si to stačila rozmyslet. To by byl přece vrchol pitomosti, nejít na rande s nejúžasnějším klukem na celé škole!
"Domluveno," řekl.
Naklonil se ke mně, schválně hodně pomalu, abych případně stačila uhnout, a políbil mě. Jeho rty hřály a vážně moc hezky voněl. Byla to něžná a úplně kouzelná pusa. Měla jsem sto chutí si to ještě párkrát zopakovat. Odtáhl se na můj vkus zbytečně brzo, ale nepustil mě. Stáli jsme těsně u sebe a já si uvědomila, že se mu dlaněmi opírám o prsa. Jeho ruce zlehka spočívaly na mých ramenou. Usmála jsem se na něj.
"Jsem ráda, žes mě pozval ještě jednou," řekla jsem.
"Já jsem rád, žes konečně souhlasila."
Pak mě políbil znovu, ale tentokrát už bez váhání. Bylo to intenzivnější, objala jsem ho kolem krku. Zasténal, spíš jsem to cítila, než slyšela, a najednou jako by stiskl nějaké tlačítko - celým tělem mi projel záchvěv žhavé, sladké touhy. Bylo to bláznivé a senzační. S nikým jiným jsem se při líbání ještě takhle necítila. Fascinovalo mě, jak dokonale do sebe zapadáme, pevné svaly proti měkkým křivkám. Přitiskla jsem se k němu a zapomněla na Afroditu, na kruh, který jsem před chvílí vyvolala, i na všechno ostatní na světě. Když jsme se od sebe odtáhli, oba jsme lapali po dechu a vpíjeli se do sebe očima. Konečně jsem se trochu vzpamatovala a uvědomila si, že jsem na něm totálně nalepená, stojím před vchodem koleje a že ho ocucávám jako nějaká běhna. Pokusila jsem se vymanit z jeho sevření.
"Co se stalo? Proč se najednou tváříš takhle?" ohradil se a stiskl mě pevněji.
"Eriku, já nejsem jako Afrodita." Opřela jsem se do jeho paží větší silou, a tak mě pustil.
"To přece vím. Nelíbila by ses mi, kdybys byla jako ona."
"Nemyslím jen povahově. Takhle se cicmat všem na očích, to prostě běžně nedělám."
"Dobře." Vztáhl ke mně ruku, jako by si mě chtěl přitáhnout zpátky, ale pak si to evidentně rozmyslel a nechal ji zase klesnout. "Zoey, s tebou se cítím úplně jinak než se všemi ostatními."
Do tváře mi stoupla krev, nedokázala jsem rozpoznat, jestli ze vzteku, nebo z rozpaků. "Nehraj to na mě, Eriku. Viděla jsem tě na chodbě s Afroditou. Je jasné, že už jsi něco takového cítil, dokonce mnohem víc."
Zavrtěl hlavou a zatvářil se ublíženě. "S Afroditou to celé bylo o fyzických pocitech. Ty ses mi dostala až k srdci. Poznám, jaký je v tom rozdíl, a myslel jsem, že ty taky."
Zůstala jsem na něj zírat. Dívala jsem se do těch úžasných modrých očí, které se mě doslova dotkly, už když jsme se viděli poprvé. "Promiň," řekla jsem tiše. "To ode mě bylo hnusné. Taky ten rozdíl poznám."
"Slib mi, že Afroditě nedovolíš, aby nám to zkazila."
"Slibuju." Trochu mě to děsilo, ale myslela jsem to vážně.
"Dobře."
Ze tmy se vyloupla Nala, začala se mi motat pod nohama a stěžovat si. "Měla bych jít dovnitř a dát ji spát."
"Fajn." Usmál se a vtiskl mi rychlou pusu. "Uvidíme se v sobotu, Červenko."
Celou cestu do pokoje mě šimralo na rtech.

Označená - 23. kapitola

31. srpna 2010 v 10:40 | P. C. Castová a K. Castová
23)
"Doufám, že sem ostatní trefí," řekla jsem a rozhlédla se. Čekaly jsme se Stevie Rae pod velkým dubem. "Včera tady takováhle tma nebyla."
"Dneska je zataženo, takže měsíční světlo neprojde přes mraky. Ale neboj se, jak se postupně proměňujeme, bezvadně se nám zlepšuje noční vidění. Řekla bych, že vidím možná líp než Nala." Kamarádka kočku láskyplně podrbala za ušima a Nala zavřela oči a začala příst. "Určitě nás najdou."
Opřela jsem se o kmen a ponořila se do chmurných myšlenek. Měli jsme výbornou večeři - vážně fantastické grilované kuře, ochucenou rýži a cukrový hrášek (kdyby nic jiného, vaří tady doopravdy skvěle). Všechno bylo v pohodě. Dokud kolem našeho stolu neprošel Erik a nepozdravil mě. Jeho "ahoj" totiž nebylo žádné "ahoj, Červenko, pořád se mi líbíš". Bylo to prostě "ahoj, Zoey". Tečka. Nic víc. Nandal si jídlo a šel ke stolu se dvěma jinými kluky, které dvojčata označila výrazem "kusance". Přiznám se, že jsem si jich vůbec nevšimla. Měla jsem oči jenom pro Erika. Míjeli náš stůl. Já vzhlédla a usmála se. Na jednu milisekundu se mi podíval do očí, řekl "ahoj, Zoey" a šel dál. A to kuře mi najednou úplně přestalo chutnat.
"Jenom jsi ranila jeho ego. Buď na něj milá a on tě pozve na další rande," vyhrkla Stevie Rae a vrátila mě zpátky do reality, pod korunu dubu.
"Jak jsi věděla, že myslím na Erika?" zeptala jsem se. Kamarádka přestala drbat Nalu, a tak jsem se toho ujala sama, aby kočka náhodou nezačala frfňat.
"Protože na tvém místě bych na něj myslela taky."
"No jo, ale já bych měla myslet spíš na vyvolávání kruhu, což jsem ještě v životě nedělala, a na očistný obřad, který se chystám provést. Ne na nějakého kluka."
"On není jen tak nějaký kluk. Je to parááádní kluk," protáhla Stevie Rae a já se rozesmála.
"Že vy mluvíte o Erikovi?" Damien se vynořil ze stínu u zdi. "Neboj se. Všiml jsem si, jak se na tebe dneska u oběda díval. Pozve tě znovu."
"Jo, jemu můžeš věřit," ozvala se Shaunee.
"Je to náš osobní odborník na mužskou problematiku," připojila se k ní Erin. Společně došly až k nám.
"Zcela správně," odvětil Damien.
Než mě z nich začala bolet hlava, změnila jsem téma. "Přinesli jste ty věci?"
"Udělal jsem z té sušené šalvěje a levandule takovou kytici, doufám, že jsem nic nezvoral." Damien vytáhl z rukávu bundy svazek bylin a podal mi ho. Byl pěkně silný a skoro třicet centimetrů dlouhý. Hned jsem ucítila známou sladkou vůni levandule. Na jednom konci byly stonky svázané nějakou hodně tlustou nití.
"Perfektní," pochválila jsem ho s úsměvem.
Evidentně se mu ulevilo. Trochu stydlivě dodal: "Svázal jsem to svojí vyšívací bavlnkou."
"No tak, kolikrát jsem ti říkala, že dělat křížkovou výšivku není žádná ostuda!" napomenula ho Stevie Rae. "Podle mě je to roztomilý koníček. A ty to navíc vážně umíš."
"Kéž by to takhle viděl taky můj táta," vzdychl.
Znělo to hrozně smutně a já to tak nemohla nechat. "Doufám, že mě to někdy naučíš, vždycky jsem chtěla umět vyšívat," zalhala jsem statečně. Damien se k mé veliké radosti rozzářil.
"Stačí říct, Červenko," prohlásil.
"A svíčky?" Obrátila jsem se k dvojčatům.
"Přesně, jak jsme říkaly. Levou..." Shaunee vyndala z kabelky zelenou, žlutou a modrou svíčku a kalíšky z tlustého skla v odpovídajících barvách.
"Zadní." Erin vylovila z kabelky červenou a fialovou.
"Bezva. Tak se do toho dáme. Pojďte sem, kousek dál od kmene, ale abychom nad sebou pořád měli korunu." Poodstoupila jsem pár kroků od stromu a všichni poslušně šli za mnou. Zadívala jsem se na svíčky. Co mám dělat teď? Asi bude nejlepší... A zničehonic jsem to věděla úplně přesně. Nezdržovala jsem se úvahami, jak je to možné, a vůbec jsem o hlasu své intuice nezapochybovala. Prostě jsem udělala, co mi říkal. "Dám každému z vás svíčku a budete představovat živly, stejně jako to bylo na Neferetině úplňkovém obřadu. Já budu duch." Erin mi podala fialovou svíci. "Budu stát uprostřed kruhu. Vy ostatní se rozestavte kolem mě." Bez váhání jsem si od Erin vzala i červenou a podala ji Shaunee. "Ty budeš oheň."
"To se mi líbí. Všichni přece vědí, že jsem pořád nažhavená." Zakřenila se a odvlnila na jižní stranu kruhu.
Pak jsem uchopila zelenou a obrátila se ke Stevie Rae. "Ty jsi země."
"A zelenou mám ze všech barev nejradši!" zvolala vesele a šla si stoupnout naproti Shaunee.
"Erin, ty jsi voda."
"Super. Dřív jsem se ráda opalovala a k tomu neoddělitelně patří i plavání, když se člověk potřebuje zchladit." Zaujala své místo na západě.
"Takže já musím být vzduch," řekl Damien a vzal si ode mě žlutou svíčku.
"Přesně tak. Tvůj živel otevírá kruh."
"Tak jako já bych si přál otevřít lidem oči, aby přestali být zaujatí," prohlásil a postavil se na východ.
Vřele jsem se na něj usmála. "To zní pěkně."
"Fajn. Co dál?" zeptala se Stevie Rae.
"Zapálíme vykuřovadlo a očistíme se jeho kouřem." Položila jsem fialovou svíci na zem, abych se mohla soustředit na svazek bylin. "Krucinál. Nevzal jste náhodou někdo sirky nebo zapalovač?"
"Samozřejmě," řekl Damien a vytáhl z kapsy zapalovač.
"Díky, vzduchu."
"Za málo, velekněžko."
Když mě takhle oslovil, celým tělem mi projel záchvěv vzrušení, ale nic jsem neřekla.
"Vykuřovadlo funguje takhle," spustila jsem a potěšilo mě, že můj hlas zní mnohem klidněji, než jsem se ve skutečnosti cítila. Zůstala jsem u Damiena, protože jsem chtěla začít od počátku kruhu. Vysvětlila jsem kamarádům, co budu dělat, a uvědomila jsem si, že mluvím úplně jako babička, když mi v dětství vykládala indiánské zvyky. "Vykuřování je rituální způsob jak očistit osobu, místo nebo předmět od negativních energií, duchů a vlivů. Při obřadu se pálí zvláštní posvátné byliny a rostlinné pryskyřice. V jejich kouři pak podržíme předmět, případně kouř rozptýlíme na daném místě nebo kolem dané osoby. Duch rostliny očistí vše, co se v kouři ocitne." Usmála jsem se na Damiena. "Připravený?"
"Souhlas udělen," prohlásil svým typickým tónem.
Zapálila jsem svazek suchých bylin, nechala ho chvíli hořet a pak ho udusila tak, aby jen trochu doutnal. Začala jsem s ním pomalu mávat kolem Damienových nohou a postupovala metodicky nahoru. Přitom jsem dál vykládala o starobylém obřadu.
"Je doopravdy důležité mít pořád na paměti, že žádáme ducha posvátných rostlin o pomoc. Měli bychom jim proto prokazovat patřičnou úctu a znát jejich moc."
"Jakou moc mají levandule a šalvěj?" zeptala se Stevie Rae z opačné strany kruhu.
Dál jsem rozháněla kouř kolem Damienova těla a přitom jsem jí odpověděla: "Šalvěj bílá se hodně používá při tradičních rituálech. Odpuzuje negativní energie, duchy a vlivy. To samé vlastně dělají všechny druhy šalvěje, ale já mám nejradši bílou, protože krásně voní." Dospěla jsem k Damienově hlavě a široce se na něj usmála. "Vybral jsi dobře."
"Občas mám trochu pocit, že umím číst myšlenky," řekl. Erin se Shaunee se uchechtly, ale my jsme to nechali být.
"Bezva, teď se otoč po směru hodinových ručiček a já tě vezmu ještě zezadu," zavelela jsem. Obrátil se a já pokračovala: "Levanduli dává babička do všech vykuřovadel. Částečně asi proto, že má levandulovou farmu."
"Páni, to je super!" vyhrkla Stevie Rae.
"Jo, je to tam fakt úžasné." Vrhla jsem na ni přes rameno úsměv, ale dál jsem mávala svazkem bylin. "Používá ji ale i proto, že levandule obnovuje rovnováhu a přináší pocit klidu. Přitahuje taky energii lásky a dobré duchy." Poklepala jsem Damienovi po rameni, aby se otočil. "Hotovo." Přešla jsem k Shaunee, která zastupovala oheň, a začala ji očišťovat.
"Dobré duchy?" pípla Stevie Rae vyplašeně jako malé dítě. "Nevěděla jsem, že budeme do kruhu přivolávat i něco jiného než živly."
"Ale kuš, Stevie Rae," okřikla ji Shaunee a zamračila se na ni. "Prosím tebe, nemůžeš přece být upírka a bát se duchů."
"Jo. To je přece úplně uhozené," řekla Erin.
Koukla jsem po spolubydlící a krátce jsme si pohlédly do očí. Oběma se nám vybavilo moje setkání s Elizabethiným duchem, ale neměly jsme náladu o tom začínat.
"Nejsem upírka, ale jenom mládě, takže se úplně klidně duchů bát můžu," prohlásila.
"Počkat, Zoey určitě myslí čerokézské duchy. Ti se asi obřadem, který provádí parta upířích mláďat, rozrušovat nebudou. Zvlášť když tu máme poměr zcela nepůvodních Američanů a Čerokézů čtyři ku jedné. Indiánská velekněžka to sotva vytrhne," řekl Damien.
Skončila jsem se Shaunee a pustila se do Erin. "Podle mě nezáleží ani tak na tom, jak vypadáme nebo jaký máme původ," odvětila jsem a okamžitě ucítila, že uvažuju správně, "podstatné jsou jen naše úmysly. Berte to takhle: Afrodita a její kroužek jsou nejhezčí a nejtalentovanější lidi na škole, a Dcery temnoty by tím pádem měly být bezvadná parta. Ale místo toho jim nadáváme do ježibab, protože šikanují ostatní a jsou to rozmazlené nány." Jak do toho všeho zapadá Erik? Vážně jsou mu Dcery temnoty ukradené, jak říkal, nebo v nich pořád hraje nějakou záhadnou hlubší roli, jak tvrdila Afrodita?
"Nebo kluci a holky, kteří se k nim přidali pod nátlakem a jenom se vezou," podotkla Erin.
"Přesně." V duchu jsem si dala pohlavek. Teď není čas mudrovat o Erikovi. Dokončila jsem Erininu očistu a přistoupila ke Stevie Rae. "Zkrátka si myslím, že duchové mých předků nás slyší stejně dobře, jako pro nás fungují duchové šalvěje a levandule. Podle mě se ale nemáš čeho bát, Stevie Rae. Nechceme je přece přivolat a poslat na Afroditu, aby jí nakopali zadek." Na okamžik jsem přestala mávat vykuřovadlem a upřesnila to. "Ne že by jí nějaký ten kopanec do pozadí neprospěl, to zas jo. A žádní strašidelní duchové se tu dneska určitě neobjeví," pokračovala jsem pevným hlasem a předala spolubydlící doutnající svazek bylin. "OK, teď očistíš ty mě." Napodobila můj postup. Obklopila mě důvěrně známá vůně kouře a já se uvolnila.
"My je teda nepoprosíme, aby jí nakopali zadek?" zeptala s Shaunee zklamaně.
"Ne. Očišťujeme se, abychom požádali Nyx o radu. Nechci proti Afroditě použít násilí." Vzpomněla jsem si, jak skvělý to byl pocit, odstrčit ji a pořádně jí vynadat. "No, vlastně by to možná bylo fajn, ale problém s Dcerami temnoty to nevyřeší."
Stevie Rae skončila. Vzala jsem si vykuřovadlo zpátky a důkladně ho uhasila o zem. Pak jsem se vrátila do středu kruhu, kde vedle svíčky ducha spokojeně dřímala Nala stočená do zrzavého klubíčka. Přelétla jsem kamarády pohledem. "Je pravda, že nemáme Afroditu rádi, ale teď je důležité, abychom nemysleli na negativní věci, jako že ji chceme zmlátit nebo vykopnout z Dcer temnoty. To by přece na našem místě udělala ona. My chceme udělat správnou věc. Nechceme odvetu, ale spravedlnost. Jsme jiní než Afrodita, a když se nám podaří převzít vedení Dcer temnoty, změní se i všichni, kdo do nich patří."
"No vidíš, přesně to je důvod, proč z tebe bude velekněžka, kdežto ze mě a Erin jenom tvoje mimořádně atraktivní pobočnice. Protože jsme hrozně povrchní a úplně by nám stačilo ke štěstí, kdyby jí někdo urazil kebuli," usoudila Shaunee a Erin přikývla.
"Jen pozitivní myšlenky, prosím," řekl ostře Damien. "Pokud vám to uniklo, provádíme očistný rituál."
Než se Shaunee zmohla na něco víc než jen naštvaný pohled, Stevie Rae zašvitořila: "Dobře! Odteď myslím na samé kladné věci, jako třeba že by bylo bezva, kdyby Dcery temnoty vedla Zoey."
"Dobrý nápad, Stevie Rae," přisvědčil Damien. "Myslím na totéž co ty."
"Hej, to je taky moje šťastná myšlenka!" ozvala se Erin. "Jdeš do toho se mnou, ségra?" křikla na Shaunee.
Ta se přestala mračit. "Víš moc dobře, že šťastné myšlenky jsou můj denní chleba. A bylo by zatraceně fajn, kdyby Dcery temnoty vedla Zoey a nakonec se z ní stala opravdová velekněžka."
Opravdová velekněžka... Chviličku jsem uvažovala, jestli je dobré nebo špatné znamení, že se mi z těch slov udělalo trochu mdlo. S povzdechem jsem zapálila fialovou svíci. "Připraveni?" zeptala jsem se všech čtyř.
"Připraveni!" řekli jednohlasně.
"Fajn, vezměte do rukou svíčky."
Bez otálení (abych náhodou nedostala chuť z toho vycouvat) jsem přistoupila k Damienovi. Nebyla jsem zkušená a charismatická jako Neferet ani svůdná a sebejistá jako Afrodita. Byla jsem prostě sama sebou. Jednoduše Zoey - povědomá cizinka která se proměnila ze skoro obyčejné středoškolačky ve skutečně neobvyklé upíří mládě. Zhluboka jsem se nadechla. Jak povídala babička: nikdo po mně nemůže chtít víc, než abych se snažila.
"Vzduch je všude, a tak je logické, že ho přivolám jako první. Vyslyš mě prosím, vzduchu, a přijď do tohoto kruhu." Zapálila jsem Damienovu žlutou svíčku svojí fialovou a plamínek se zběsile zazmítal. Kamarád překvapeně vytřeštil oči, protože kolem nás náhle vypukla miniaturní větrná smršť, která nám rozcuchala vlasy a pohladila kůži.
"Je to pravda," zašeptal a ohromeně na mě zůstal zírat. "Opravdu dokážeš zhmotnit živly."
"No," zašeptala jsem v odpověď, "zatím víme o jednom. Teď zkusím druhý." Měla jsem pocit, jako když se vznáším.
Přešla jsem k Shaunee. Nedočkavě pozvedla svíci a rozesmála mě, protože vyhrkal: "Jestli máš oheň, sem s ním!"
"Oheň ve mně vyvolává vzpomínky na studené zimní večery a teplo a bezpečí krbu, který vyhřívá babiččin dům. Vyslyš mě prosím, ohni, a přijď do tohoto kruhu." Zapálila jsem červenou svíčku a plamen vyšlehl mnohem výš a jasněji, než by mělo být u normální svíčky možné. Vzduch kolem nás najednou prosytila výrazná dřevitá vůně a domácké teplo sálajícího krbu.
"Wow!" vykřikla Shaunee a v tmavých očích se jí roztančil odraz třepotavého plamene. "To je boží!"
"To bychom měli dva," zaslechla jsem Damienův hlas.
Když jsem přistoupila k Erin, zazubila se. "Už se nemůžu dočkat vody!" řekla dychtivě.
"Voda nám přináší úlevu v horkých oklahomských letních dnech. Je to oceán, který bych jednou opravdu moc ráda viděla, a déšť svlažující levandulová pole. Vyslyš mě prosím, vodo, a přijď do tohoto kruhu."
Zažehla jsem modrou svíčku a okamžitě ucítila na kůži chladivý dotek. Taky jsem vdechla čistou slanou vůni, jež mohla pocházet jedině od oceánu, u kterého jsem ještě nikdy nebyla.
"Fantazie. Absolutní fantazie," pronesla Erin a zhluboka se nadechla mořského vzduchu.
"Takže tři," ozval se Damien.
"Už se vůbec nebojím," prohlásila Stevie Rae, když jsem se zastavila před ní.
"Bezva," řekla jsem. Potom jsem se zkoncentrovala na čtvrtý živel. "Země nás živí a obklopuje. Bez ní bychom nebyli nic. Vyslyš mě prosím, země, a přijď do tohoto kruhu." Zelená svíčka vzplála a obě nás obklopila sladká vůně čerstvě posečené trávy. Zaslechla jsem šumět listí dubu, a když jsme se podívaly nahoru, zjistily jsme, že velký strom k nám doslova vztahuje větve, jako by nás chtěl chránit před vším špatným.
"To je úžasné," vydechla kamarádka.
"Čtyři," řekl vzrušeně Damien.
Rychle jsem se vrátila do středu kruhu a pozdvihla svou fialovou svíci. "Poslední živel naplňuje všechno a všechny. Dává nám jedinečnost a vdechuje život každé věci. Vyslyš mě prosím, duchu, a přijď do tohoto kruhu."
Bylo to neuvěřitelné. Jako by kolem mě zničehonic zavířily čtyři ostatní živly a já se ocitla ve smršti vzduchu, ohně, vody a země. Ale vůbec to nepůsobilo strašidelně. Naplnil mě klid a současně jsem pocítila žhavou vlnu moci. Musela jsem pevně stisknout rty, abych se nezačala divoce smát čirou radostí.
"Koukejte! Koukejte na ten kruh!" vyjekl Damien.
Zamrkala jsem, abych si vyčistila hlavu, a živly se hned utišily. Připomněly mi rozjívená koťata, která se rozesadila kolem mě a vesele čekají, až si s nimi zase budu chtít hrát. Ta představa mě přiměla k úsměvu, ale vtom jsem si všimla záře, která se rozlila po obvodu kruhu a tenkou linkou propojila Damiena, Shaunee, Erin a Stevie Rae. Byla jasná, čistá a třpytivě stříbrná jako úplněk.
"Sečteno a podtrženo, pět," pronesl Damien.
"No ty bláho!" vyletělo ze mě velice nevelekněžsky a kamarádi se rozesmáli, takže noc se celá rozezvučela radostí. Poprvé jsem poznala, proč Neferet i Afrodita při obřadu tančily. Chtělo se mi tančit, smát se a křičet štěstím. Až jindy, přikázala jsem si v duchu. Dneska mám na práci důležitější věci.
"Fajn, teď pronesu očistnou modlitbu," oznámila jsem čtveřici přátel. "Budu se přitom obracet k jednotlivým živlům, popořadě."
"Co máme dělat my?" zeptala se Stevie Rae.
"Soustřeďte se na modlitbu. Věřte, že ji živly donesou Nyktě a že nám bohyně odpoví a pomůže mi přijít na to, co mám dělat," prohlásila jsem mnohem sebejistěji, než jsem se ve skutečnosti cítila.
Znovu jsem se otočila k východu. Damien se na mě povzbudivě usmál. Začala jsem odříkávat starobylou očistnou modlitbu, kterou jsem nespočetněkrát recitovala společně s babičkou - udělala jsem v ní jen pár změn.
Velká bohyně noci, jejíž hlas slyším ve větru a jež vdechuje svým dětem život, vyslyš mě! Potřebuji tvoji sílu a moudrost.
Na okamžik jsem se odmlčela a obrátila se k jihu.
Ať jdu v kráse, ať mé oči stále hledí na rudý šarlat zapadajícího slunce, který předznamenává nádheru tvé noci! Dej, ať se mé ruce s úctou dotýkají věcí, jež jsi stvořila, a ať mé uši zaslechnou tvůj hlas. Dej mi moudrost, ať porozumím všemu, cos naučila svůj lid.
Udělala jsem další čtvrtobrat, a jak jsem se poddala melodii modlitby, můj hlas zesílil.
Pomoz mi zůstat klidná a silná tváří v tvář všemu, co mě potká. Nauč mě tajemství, jež jsi skryla v každém listu a kameni. Pomoz mi očistit mou mysl a jednat s ohledem na blaho ostatních. Pomoz mi najít soucit, aniž se rozplynu v druhých.
Otočila jsem se ke Stevie Rae. Měla pevně zavřené oči, jako by se ze všech sil soustředila.
Netoužím po moci, abych vynikla nad ostatní, ale abych se utkala se svým největším nepřítelem, pochybnostmi o sobě.
Zamířila jsem zpátky doprostřed, vyslovila poslední věty modlitby a poprvé v životě ucítila, že ze mě díky síle starobylých slov tryská energie, a jak jsem celým srdcem doufala, proudí k mé pozorně naslouchající bohyni.
Dej, ať jsem vždy připravena přijít k tobě s čistýma rukama a přímým pohledem. A až můj život dospěje ke sklonku jako den při západu slunce, ať smí můj duch před tebe předstoupit bez hany.
Tady čerokézská modlitba, kterou mě naučila babička, technicky vzato končila, ale cítila jsem, že musím ještě něco dodat. "A Nyx, nechápu, proč jsi mě označila a obdařila mě nadáním pro všechny živly. Vlastně to ani nemusím chápat. Chci tě jen poprosit, abys mi pomohla zjistit, jak se mám teď správně zachovat, a dala mi odvahu to udělat." Obřad jsem uzavřela úplně stejně jako Neferet: "Buď požehnána!"

Označená - 22. kapitola

31. srpna 2010 v 10:40 | P. C. Castová a K. Castová
22)
"Na tom něco bude," řekl Damien.
"Vstoupila do Dcer temnoty," oznámila Shaunee.
"Co?!" vypískl a hlas mu přitom vyletěl asi o dvacet oktáv.
"Nechte ji na pokoji," přispěla mi okamžitě na pomoc Stevie Rae. "Zkoumá terén."
"Zkoumá terén? To mě podrž. Jestli se vážně dala k nim, tak to spíš provádí frontální útok na nepřátelskou linii," řekl Damien.
"Vstoupila tam," stála za svým Shaunee.
"Slyšely jsme, jak o tom mluví," přidala se Erin.
"Hej! Já jsem ještě pořád tady!" ozvala jsem se.
"Co máš v plánu?" zeptal se mě Damien.
"Vlastně přesně nevím," přiznala jsem.
"Tak to honem něco vymysli, jinak si tě ježibaby dají k svačině," poradila mi Erin.
"Jo," přisvědčila Shaunee a pro názornost zlovolně napíchla na vidličku salátový list.
"No tak! Nemusí přece něco vymýšlet sama. Od čeho má nás?" Stevie Rae si založila ruce na prsou a vyčítavě se na dvojčata zadívala.
Vděčně jsem se na ni usmála. "No, jeden nápad už bych měla."
"Bezva. Tak nám o něm pověz a provedeme brainstorming," řekla.
Všichni se na mě vyčkávavě zahleděli. Povzdychla jsem si. "Fajn. No..." začala jsem váhavě. Bála jsem se, že budu vypadat jako pitomec, ale pak jsem si řekla, že je to vlastně jedno, a jedním dechem jsem ze sebe vysypala všechno, co jsem vymyslela od té chvíle, kdy jsem mluvila s babičkou. "Chci provést tradiční očistný obřad založený na čerokézských zvycích a požádat Nyx, aby mě inspirovala."
Kolem stolu zavládlo nekonečné ticho. Nakonec promluvil Damien. "Požádat o pomoc Nyx... To není špatný nápad."
"Ty jsi Čerokézka?" zeptala se Shaunee.
"Vypadáš tak," řekla Erin.
"Vy jste ale blesky. Jmenuje se přece Redbirdová, jasně že je Čerokézka," prohlásila sebejistě Stevie Rae.
"No, to je fajn," řekla Shaunee, ale netvářila se moc přesvědčeně.
"Prostě mám pocit, že mě Nyx vyslyší a snad mi nějak napoví, co mám s tou příšerou Afroditou udělat." Zadívala jsem se na svoje kamarády. "Něco uvnitř mi říká, že jí ty hnusárny už nesmějí dál procházet a že je načase to zarazit."
"Můžu jim to říct?" vyhrkla najednou Stevie Rae. "Oni to nikomu neprozradí. Vážně. A bude to tak lepší."
"O čem to blábolí?" zeptala se Erin.
"Teď už nemáš na vybranou, Zoey," řekla Shaunee a ukázala vidličkou na moji spolubydlící. "Ona moc dobře ví, že ti nedáme pokoj, dokud nám všechno hezky nevyklopíš."
Věnovala jsem Stevie Rae temný pohled, ale ona jen pokorně pokrčila rameny a pípla: "Promiň."
Bez velkého nadšení jsem ztlumila hlas a naklonila se k nim co nejblíž. "Slibte, že to nikomu nepovíte."
"Slibujeme," pronesli sborově.
"Myslím, že při vyvolávání kruhu cítím všech pět živlů."
Ticho. Jen na mě třeštili oči. Všichni tři vypadali úplně otřeseně, jen Stevie Rae se pyšně usmívala. "Tak co, ještě pořád máte pocit, že na Afroditu nestačí?" řekla
"Já věděla, že nemáš to znamení vybarvené jen proto, žes upadla a majzla se do hlavy!" vyjekla Shaunee.
"Wow," vydechla Erin. "To mu já říkám drb."
"Nikdo se to nesmí dozvědět!" zarazila jsem ji okamžitě.
"Ale prosím tě," řekla Shaunee. "Myslely jsme to tak, že jednou to bude fantastický drb."
"My si na fantastický drb rády počkáme," přisvědčila Erin.
Damien je vůbec neposlouchal. "Pokud vím, v celých dějinách není doložená jediná velekněžka, která by měla nadání pro všech pět živlů." Jeho nadšení evidentně slovo od slova sílilo. "Víš, co to znamená?" Nedal mi šanci zareagovat. "Že z tebe potenciálně může být nejkomplexnější velekněžka všech dob!"
"He?" Potenciálně nejkomplexnější?
"Že by ses mohla stát nejvšestrannější velekněžkou v dějinách," přeložil mi to netrpělivě. "A v tom případě by pro tebe Afrodita neměla být problém."
"Tak to je fakticky dobrá zpráva," řekla Erin a Shaunee dychtivě přikývla.
"Kdy a kde se do toho očišťování pustíme?" zajímala se Stevie Rae.
"My?"
"Nenecháme tě v tom samotnou, Zoey," řekla.
Měla jsem chuť něco namítnout - vždyť jsem ani pořádně nevěděla, do čeho jdu! Nechtěla jsem svoje kamarády zatáhnout do něčeho, z čeho se může vyklubat, a s největší pravděpodobností taky vyklube, totální průšvih. Jenže Damien mi nedal příležitost.
"Potřebuješ nás," prohlásil prostě. "I potenciálně nejkomplexnější velekněžka potřebuje kruh."
"Já vlastně nemám v plánu vyvolávat kruh. Chtěla jsem jenom pronést takovou očistnou modlitbu."
"Co kdybys vyvolala kruh, pronesla tu modlitbu a poprosila Nyx o pomoc?" navrhla Stevie Rae.
"To zní logicky," řekla Shaunee.
"A jestli fakticky máš nadání pro všech pět živlů, určitě to při vyvolávání kruhu poznáme. Co myslíš, Damiene?" zeptala se moje spolubydlící a všichni se obrátili na našeho učence.
"Podle mě uvažuješ zcela správně," odpověděl.
Pořád jsem jim to ještě chtěla rozmlouvat, i když mě zaplavila obrovská úleva, radost a vděk za to, že tam mí kamarádi chtějí být se mnou a nenechají mě čelit nejistotě samotnou.
Važ si jich, jsou to perly velké ceny.
To se mi v hlavě ozval ten povědomý hlas a mně došlo, že nový instinkt, který se ve mně zrodil, když mě Nyx políbila na čelo a jednou provždy změnila moje znamení i můj život, bych měla za každých okolností respektovat.
"Dobře, budu potřebovat svazek bylin na vykuřovadlo." Nechápavě na mě zůstali koukat, a tak jsem začala vysvětlovat: "Na očistnou fázi obřadu. Není tady totiž žádná tekoucí voda. Nebo je?"
"Myslíš jako potok, řeka nebo tak něco?" zeptala se Stevie Rae.
"Ano."
"Na nádvoří před jídelnou teče taková strouha a pak mizí pod školou," řekl Damien.
"To je moc na očích. Budeme si muset vystačit s vykuřovadlem. Nejlíp funguje směs levandule a šalvěje, ale když bude nejhůř, stačí i borovicová větev."
"Šalvěj i levanduli ti seženu," ozval se Damien. "Budou je mít ve školním skladu pomůcek pro kvintány a sextány, ti mají na rozvrhu kouzla a rituály. Prostě řeknu, že mě nějaký starší spolužák poprosil, abych mu pro ně došel. Co potřebuješ dál?"
"No, babička při očistném rituálu vždycky děkovala sedmi posvátným světovým stranám, které Čerokézové uctívají: severu, jihu, východu, západu, slunci, zemi a svému já. Ale já bych radši tu modlitbu nějak upravila, aby se hodila pro Nyx." Zamyšleně jsem si skousla ret.
"To je podle mě dobrý nápad," řekla Shaunee.
"Jo," přidala se Erin. "Nyx přece nemá se sluncem nic společného, představuje noc."
"Asi by ses měla řídit instinktem," poradila mi Stevie Rae.
"Jedna z prvních věcí, které se musí naučit každá velekněžka, je věřit si," podotkl Damien.
"Fajn, v tom případě potřebuju ještě svíčky, pro každý živel jedu," rozhodla jsem se.
"Levou zadní," řekla Shaunee.
"Přesně. Chrám se nezamyká a svíček jsou tam tuny."
"A smíme si je jenom tak bez dovolení brát?" Ukrást něco z Nyktina chrámu mi nepřišlo jako dobrý nápad.
"Když je pak zase vrátíme, tak to nikomu vadit nebude," upokojil mě Damien. "Ještě něco?"
"To je všechno." Asi. Zatraceně, zrovna dvakrát jistá jsem si nebyla, vlastně jsem neměla ani páru, co dělám.
"Kdy a kde?" zeptal se.
"Po večeři. Třeba v pět. Ale nemůžeme jít společně, ještě by Afroditu nebo nějakou jinou Dceru temnoty napadlo, že něco chystáme, a začala by čmuchat. Sejdeme se u velkého dubu těsně u východní zdi." Věnovala jsem jim chabý úsměv. "Nemůžete ho minout, stačí si představit, že zdrháte z rekreačky a chcete být co nejdál od ježibab."
"To si dokážu představit úplně snadno," řekla Shaunee. Erin zafrkala.
"Fajn, přineseme všechno, cos chtěla," řekl Damien.
"Správně, my vezmeme kytky a svíčky, ty zase svoje potenciální komplexy." Shaunee na něj přidrzle zamrkala.
"Komplexnost a komplexy jsou dvě zcela rozdílné věci," poučil ji. "Vážně bys měla víc číst, rozšířila by sis slovní zásobu."
"Tvoje máma by měla víc číst," řekla Shaunee a pak se z toho pitomého vtipu ona i její dvojče začaly svíjet smíchy.
Já jsem za to ale byla celkem vděčná, protože se hovor stočil jinam a já si mohla konečně sníst salát a relativně nerušeně přemýšlet. Snažila jsem se rozpomenout, jak jsou přesně slova té očistné modlitby, když vtom ke mně na lavici vyskočila Nala. Zadívala se na mě velikánskýma očima, pak se o mě začala otírat a příst jako motor tryskáče. Nevím proč, ale hned jsem se cítila líp. A když zazvonilo a rozešli jsme se na vyučování, všichni čtyři kamarádi se na mě usmáli, nenápadně na mě mrkli a rozloučili se: "Tak zatím, Červenko." Moc mě to potěšilo, i když se mi maličko sevřelo srdce nad tím, jak snadno převzali přezdívku, kterou pro mě vymyslel Erik.
Španělština utekla jako voda, celou hodinu jsme se učili říkat, že něco máme nebo nemáme rádi. Profesorka Garmyová byla strašně vtipná. Prý nám tahle hodina definitivně změní život. Me gusta gatos. (Mám ráda kočky.)Me gusta ir de compras. (Ráda nakupuju.) No me gusta cocinar. (Nerada vařím.) No me gusta lavantar el gato. (Nerada kopu kočku.) Tohle o sobě napsala profesorka a my jsme pak celou hodinu vymýšleli svoje vlastní věty.
Snažila jsem se nepsat takové věci jako me gusta Erik nebo no me gusta el ježibabo Afrodita. No dobře, el ježibabo asi není správně španělsky, ale komu to vadí? Hlavně že byla zábava a dokonce jsem i rozuměla, o čem je řeč. Zato jezdectví se hrozně vleklo. Při kydání hnoje se dobře přemýšlí (opakovala jsem si pořád dokola očistnou modlitbu), ale hodina zkrátka trvala hodinu, ani o minutu míň. Tentokrát pro mě Stevie Rae nemusela přijít, byla jsem tak nervózní, že jsem nedokázala zapomenout na čas. Jakmile zazvonilo, rychle jsem uklidila hřebla. Potěšilo mě, že mi Lenobia zase dovolila vyhřebelcovat Persefonu, dokonce se zmínila, že příští týden už si na ní možná budu smět zajezdit! Vyběhla jsem ze stájí a litovala, že ve "skutečném" světě je brzo ráno. Nejradši bych zavolala babičce a pochlubila se jí, jak mi to s koňmi jde.
"Já vím, co máš za lubem."
Fakticky jsem se málem zalkla. "Kristepane, Afrodito! To jsi mě nemohla nějak varovat, zašustit nebo něco? Jseš nějaká pavoučí žena? Děsně jsem se tě lekla."
"Copak?" zapředla. "Máš špatné svědomí?"
"Sorry, ale když na někoho vyskočíš ze tmy, obvykle se lekne. S tím nemá svědomí nic společného."
"Takže tebe špatné svědomí netrápí?"
"Afrodito, já nemám tušení, o čem mluvíš."
"Vím, co se dneska večer chystáš udělat."
"Tos mi to teda objasnila." Do háje! Jak na to mohla přijít?
"Všichni jsou z tebe na větvi, jaká jsi hezká a nevinná, a můžou se podělat z toho tvého zmutovaného znamení. Všichni kromě mě." Otočila se čelem ke mně a zůstaly jsme stát. Přimhouřila modré oči a zkřivila tvář tak, že vážně vypadala jako zlá ježibaba. Brr. Blesklo mi hlavou, jestli dvojčata tuší, jak přesnou přezdívku pro ni vymyslela. "Je mi jedno, co ti kdo nakecal. On patří mně a vždycky mi patřit bude."
Vytřeštila jsem oči a rozesmála se úlevou. Ona mluví o Erikovi, ne o mé očistné modlitbě! "Ty jo, teď mluvíš jako Erikova máma. Ví, že ho hlídáš?"
"Vypadala jsem snad jako jeho máma, když jsi mě viděla, jak mu na chodbě kouřím péro?"
Takže o tom ví. No, mně to žíly netrhá. K tomuhle rozhovoru zřejmě jednou stejně dojít muselo. "Ne, tos nevypadala jako Erikova máma. Vypadala jsi přesně jako to, co jsi - zoufalá odkopnutá holka, která se vnucuje klukovi, i když o ni evidentně už nestojí. Fakt jsem tě v tu chvíli litovala."
"Ty krávo! Se mnou takhle nikdo mluvit nebude!"
Ohnala se mi nehty po obličeji, ale vtom jako by se zastavil čas a my se ocitly ve zpomaleném záběru. Chytila jsem ji za zápěstí a úplně bez námahy jí strhla ruku dolů. Bylo to až moc snadné. Připomínala mi slaboučké dítě, které chce ve vzteku uhodit, ale nemá dost síly, aby tomu druhému mohlo doopravdy ublížit. Chvíli jsem ji ještě držela a dívala se jí přímo do nenávistných očí.
"Víckrát na mě tohle nezkoušej. Nepatřím k těm, které můžeš beztrestně šikanovat. Teď ti něco řeknu a znovu to opakovat nebudu, takže si to zapiš za uši. Já se tě nebojím." Pak jsem ji pustila a odstrčila. Úplně jsem zůstala koukat, když odletěla pěkný kus dozadu.
Začala si třít zápěstí a vrhla na mě vražedný pohled. "Zítra se neobtěžuj, nebyla by vítaná. Tímto tě vylučuji z Dcer temnoty."
"Vážně?" Cítila jsem nepochopitelný klid. Věděla jsem, že mám v rukávu trumf, a hned jsem ho taky vytáhla. "Chceš snad vysvětlovat mojí mentorce, velekněžce Neferet, upírce, která si výslovně přeje, abych patřila k Dcerám temnoty, žes mě vyloučila, protože se líbím tvému bývalému a ty na mě žárlíš?"
Zbledla.
"A můžeš si být jistá, že až se mě na to Neferet zeptá, budu totálně zničená." Popotáhla jsem a zafňukala, jako když předstírám brek.
"Víš, jaké to je být mezi lidmi, kteří o tebe ani trošku nestojí?" procedila přes zaťaté zuby.
Sevřel se mi žaludek a měla jsem co dělat, aby na mně nepoznala, že zasáhla citlivé místo. Ano, vím přesně, jaké to je být mezi lidmi, kteří o mě ani trošku nestojí - toho jsem si ve své rádoby rodině užila až až. Ale Afroditě to vykládat nebudu. Usmála jsem se a sladce řekla: "Já vůbec nevím, jak to myslíš. Erik přece patří k Synům temnoty a zrovna dneska u oběda mi povídal, jak je rád, že jsem se k vám přidala."
"Tak na ten rituál přijď. Dělej, jako že mezi nás patříš. Ale jedno si zapamatuj: jsou to moje Dcery temnoty. Ty jsi outsider a nikdo tě tam nechce. A ještě jednu věc. Mezi Erikem Nightem a mnou je pouto, které ty nikdy nepochopíš. Není žádný můj bývalý. Kdybys zůstala na chodbě až do konce té naší malé scénky, věděla bys to. Tehdy i teď je přesně takový, jakého ho chci mít. Je můj." Pohodila záplavou blonďatých vlasů a odkráčela.
Asi tak za dvě vteřiny vykoukla zpoza kmene starého dubu, který rostl kousek od chodníku, moje spolubydlící a zašeptala: "Už je pryč?"
"Naštěstí je." Zavrtěla jsem na ni hlavou. "Cos tam dělala?"
"Ještě se ptej! Schovávala jsem se. Mám z ní vítr. Šla jsem ti naproti a uviděla, že se hádáte. Ty bláho, ona tě chtěla praštit!"
"Afrodita má trochu potíže se sebeovládáním."
Kamarádka se zasmála.
"Ehm, Stevie Rae, už odtamtud můžeš klidně vylézt."
Celá rozesmátá ke mně doslova přihopsala a vzala mě v podpaží. "Ty ses teda vůbec nedala!"
"Ještě aby."
"A ona tě fakticky totálně nesnáší."
"To teda fakticky jo."
"Víš, co to znamená?" zeptala se.
"Že teď už nemám na vybranou. Musím ji vyhodit ze sedla."
"Přesně."
Jenomže na vybranou jsem neměla ani předtím, než se mi Afrodita pokusila vyškrábat oči. Neměla jsem na vybranou od chvíle, kdy mě Nyx označila. Když jsme se Stevie Rae kráčly nádhernou nocí prozářenou plynovými lampami, v mysli se mi pořád dokola ozývala slova bohyně: Jsi starší, než by se podle věku mohlo zdát, ptáčátko. Věř si a sama přijdeš na to, co máš dělat. Ale jedno si pamatuj: temnota není vždy totéž co zlo a stejně tak světlo není vždy poslem dobra.


Označená - 21. kapitola

31. srpna 2010 v 10:39 | P. C. Castová a K. Castová
2I)
"Ahoj, babi, to jsem já."
"Jé, ptáčátko! Jak se máš, zlato?"
Usmála jsem se a otřela si oči. "Dobře, babi. Jenom se mi po tobě stýská."
"Mně po tobě taky." Zaváhala. "Volala ti máma?"
"Ne."
Babička vzdychla. "Víš, zlato, třeba tě nechce rozptylovat, když si teď zvykáš v novém prostředí. Řekla jsem jí, že teď budeš mít den a noc převrácené, jak mi to vysvětlovala Neferet."
"Dík, babi, ale v tom to asi nebude."
"Možná se ti snažila dovolat, ale tys to zrovna nezvedala. Včera jsem ti volala na mobil, ale mělas tam jen hlasovou schránku."
Provinile jsem si uvědomila, že jsem si zprávy vůbec neposlechla. "Zapomněla jsem ho dát do nabíječky a nechala ho na pokoji. Mrzí mě, že jsem nebyla na příjmu." Abych jí to vynahradila (a taky abychom mohly tohle téma opustit), uzavřela jsem: "Až se vrátím na kolej, zkontroluju příchozí hovory. Třeba máma přece jenom volala."
"Dobře, zlato. Tak jaké to tam je?"
"V pohodě. Spousta věcí se mi tady moc líbí. Máme super předměty, dokonce šerm a jezdectví."
"To je skvělé! Pamatuju si, jak ráda jsi jezdila na Bunnym."
"A taky mám kočku!"
"Tak to je vážně báječné, ptáčátko. Tys měla pro kočky vždycky slabost. Našla sis nějaké kamarády?"
"Jo, moje spolubydlící Stevie Rae je úžasná. A skamarádila jsem se s její partou."
"Tak proč ty slzy, když jde všechno takhle dobře?"
Kdepak, před babičkou nic neutajím. "To nic... Jenom ta proměna. S některými věcmi se prostě nemůžu dost dobře srovnat."
"Nejsi nemocná, viď, že ne?" Hlas měla prosycený obavami. "Pořád tě bolí hlava?"
"Ne, to už je úplně v pořádku, v tom to není. Já..." Zarazila jsem se. Chtěla jsem jí všechno povědět, hrozně moc, úplně to ve mně bobtnalo, ale nevěděla jsem jak. A bála jsem se. Bála jsem se, že mě přestane mít ráda. Vždyť ani moje vlastní máma už o mě nestojí! Svým způsobem mě vyměnila za nového manžela, a to je snad ještě horší, než kdyby mě jen přestala mít ráda. Co bych si počala, kdyby se ke mně obrátila zády i babička?
"Ptáčátko, mně přece můžeš říct všechno," řekla laskavě.
"Je to hrozně těžké, babi." Kousla jsem se do rtu, abych se nerozbrečela.
"Tím větší důvod, abych ti pomohla. Víš, že tě nepřestanu mít ráda, ať řekneš cokoli. Jsem tvoje babička teď a budu jí i zítra a napřesrok. A dokonce i potom, co se připojím ke svým předkům ve světě duchů. Budu tě mít ráda i odtamtud, ptáčku."
"Pila jsem krev a chutnala mi!" vyhrkla jsem.
Babička vůbec nezaváhala. "No, to přece upíři dělají, děvenko, ne?"
"No jo, ale já nejsem upír. Jsem teprve pár dní staré mládě."
"Jsi výjimečná, Zoey. Vždycky jsi byla. Proč by to teď mělo být jinak?"
"Nepřipadám si výjimečná. Spíš jako mutant."
"Nesmíš zapomínat na jednu věc. Ty jsi pořád ty. Znamení na tom nic nemění. Nezáleží na tom, že procházíš proměnou. Tvoje duše zůstává stejná. Když se na sebe teď podíváš, asi si připadáš jako cizí člověk, který je ti jenom vzdáleně povědomý, ale stačí zapátrat uvnitř a najdeš tam pořád stejnou dívku, kterou znáš už šestnáct let."
"Povědomá cizinka..." zašeptala jsem. "Jak to víš?"
"Jsi moje holčička, dcera mé duše. Není těžké pochopit, jak se teď asi cítíš - myslím, že přesně tak bych si v tvé situaci připadala i já sama."
"Děkuju, babi."
"Není zač, u-we-tsi-a-ge-ya."
Usmála jsem se. Hrozně se mi líbilo, jak to čerokézské slovo pro dceru zní - magicky, zvláštně. Jako titul, který mi udělila bohyně...
"Babi, děje se ještě něco."
"Pověz mi o tom, práčátko."
"Myslím, že při vyvolávání magického kruhu cítím všech pět živlů."
"Jestli je to pravda, Zoey, pak máš v sobě dar obrovské moci. A jak určitě víš, velkou moc provází i velká zodpovědnost. V naší rodině bylo nespočet kmenových starších, medicinmanů a vědem. Dávej si pozor, aby sis vždycky všechno pořádně promyslela, než něco uděláš. Bohyně tě jistě neobdařila zvláštními schopnostmi jen tak pro nic za nic. Užívej její dar opatrně a Nyx i tvoji předkové nad tebou budou držet ochrannou ruku."
"Budu se snažit, babičko."
"Víc od tebe ani nechci, holčičko."
"Je tady jedna holka a ta má taky zvláštní schopnosti, ale je hrozně. Ubližuje druhým a lže. Víš, babi, já myslím... řekla bych..." Pořádně jsem se nadechla a vyslovila to, co mě tížilo už od rána. "Myslím, že jsem silnější než ona a že mě Nyx označila proto, abych ji dostala z vedoucí pozice. Jenomže... to by znamenalo, že ji na té pozici musím vystřídat, a na to prostě ještě nejsem připravená. Možná nikdy nebudu."
"Řiď se hlasem své duše, ptáčku." Zaváhala. "Pamatuješ si očistnou modlitbu našeho kmene?"
Zamyslela jsem se. Ani bych nespočítala, kolikrát jsem s ní šla k potůčku za jejím domem a dívala se, jak se obřadně omývá pramenitou vodou a odříkává očistnou modlitbu. Občas jsem vlezla do vody taky a recitovala spolu s ní. Ta modlitba mě provázela celým dětstvím, odříkávala se na začátku ročních období, jako poděkování po sklizni levandule, když se blížila zima a kdykoli babička stála před nějakým obtížným rozhodnutím. Někdy jsem vlastně ani nevěděla, proč se zrovna očišťuje a modlí. Prostě to tak bylo.
"Ano," přisvědčila jsem. "Pamatuju."
"Teče někde v areálu vaší školy potok?"
"To nevím."
"Pokud ne, sežeň si svazek bylin jako vykuřovadlo. Nejlepší je směs šalvěje a levandule, ale kdybys neměla nic lepšího, postačí i čerstvá větvička z borovice. Víš, jak se to správně dělá, Zoey?"
"Zapálím svazek bylin a očistím se jejich kouřem, od nohou nahoru po celém těle, zepředu i zezadu," odpověděla jsem, jako bych zase byla malá holčička a babička mě zkoušela z kmenových tradic. "Nakonec se obrátím k východu a odříkám očistnou modlitbu."
"Výborně, pamatuješ si to úplně přesně. Požádej bohyni o pomoc, určitě tě vyslyší. Stihneš to udělat, než zítra vyjde slunce?"
"Myslím, že ano."
"Taky se pomodlím a připojím se ke tvé prosbě, aby ti bohyně ukázala cestu."
Najednou mi bylo o moc líp. Babička se v tomhle nikdy nemýlí. Jestli je přesvědčená, že se to tím vyřeší, tak se to tím taky vyřeší.
"Udělám to dneska před úsvitem, slibuju."
"Dobře. A teď už tě stará bába nechá konečně jít. Máte právě vyučování, ne?"
"Jo, zrovna jdu na dramaťák. A babi, ty nebudeš nikdy stará."
"Nemůžu zestárnout, když slyším tvůj mladý hlas, ptáčku. Mám tě rád, u-we-tsi-a-ge-ya."
"Já tebe taky, babičko."
Rozhovor s babičkou ze mě sejmul obrovskou tíhu. Pořád ještě jsem byla vyděšená z budoucnosti a představa, že musím sesadit Afroditu z trůnu, mě taky zrovna dvakrát nebrala, zvlášť když jsem vůbec netušila, jak to vlastně udělám. Ale měla jsem aspoň nějaký plán. No, "plán" je možná silné slovo, prostě udělám aspoň něco. Provedu očistný obřad, pomodlím se a potom... no, potom určitě přijdu na to, jak mám pokračovat.
Je to správný začátek. To jsem si v duchu říkala celé dopoledne. Když jsem mířila na oběd, už jsem dokonce věděla, kde ten obřad vykonám - pod stromem u zdi, kde jsem našla Nalu. Postavila jsem se za dvojčata do fronty u salátového baru a dumala o tom. Stromy, a duby zvlášť, jsou pro čerokézské indiány posvátné, takže to určitě není špatná volba. Navíc je to odlehlé, a přitom poměrně snadno přístupné místo. Jasně, právě ta mě objevili Heath s Kaylou, ale tentokrát přece nebudu trčet nahoře na zdi. A Heath se stejně sotva ukáže dvakrát po sobě za svítání, i kdyby se otiskl sebevíc. Vždyť ten kluk v létě spí každý den do dvou odpoledne, a když má jít do školy, musí mít nastavené dva budíky a ještě na něj musí hulákat máma. Před východem slunce prostě a jednoduše nevstane, ze včerejška se určitě bude probírat ještě půl roku. Hádám, že se tu noc vyplížil z domu, sešel se s Kaylou (ta se ani moc plížit nemusí, její rodiče jsou hrozně důvěřivý) a až do rána se potulovali kolem Školy noci. Takže se pak určitě vrátil domů, hodil se marod, aby nemusel do školy, a prospí teď dva dny v kuse. Zkrátka a dobře, z něj mít strach nemusím.
"Nepřipadají ti ty baby kukuřičky divné? Je to jako jíst trpaslíky."
Leknutím jsem málem vyskočila z kůže. Nechybělo moc a utopila jsem sběračku ve farmářském dresinku. Otočila jsem se a setkala se s Erikovýma modrýma očima.
"Jé, ahoj," pronesla jsem. "Hrozně jsi mě vyděsil."
"Vypadá to, že kam se hnu, tam na tebe narazím, co?"
Nervózně jsem se zahihňala. Věděla jsem, že dvojčatům z tohohle rozhovoru neujde ani slůvko.
"Z toho včerejška už ses evidentně vzpamatovala."
"Jo, jsem v pohodě. A tentokrát nelžu."
"Slyšel jsem, že jsi přijala členství v Dcerách temnoty."
Shaunee a Erin slyšitelně zalapaly po dechu. Schválně jsem se na ně nepodívala. "To je fakt."
"Bezva. Potřebujou tam novou krev jako sůl."
"Proč říkáš ,potřebujou', jako bys mezi ně nepatřil? Copak nejsi Syn temnoty?"
"Jo, ale to není to samé, jako když jsi Dcera temnoty. My jsme tam jen na ozdobu. Tady je to tak trochu opačně než u lidí. Všichni kluci vědí, že jsou tam jenom proto, že vypadají dobře a aby se Afrodita nenudila."
Zadívala jsem se mu do očí a bylo mi jasné, že on s tím rozhodně nesouhlasí. "Takže ty se pořád ještě staráš Afroditě o zábavu?"
"Už včera jsem ti řekl, že to skončilo, a proto se taky nepovažuju za opravdového člena. Nebýt toho mého hraní, vykopli by mě."
"Pojmem ,to moje hraní' označuješ fakt, že se o tebe rve Broadway s Hollywoodem?"
"Přesně tak." Široce se usmál. "To je jen pozlátko. Když hraješ, pořád něco předstíráš. Nepoznáš z toho, jako doopravdy jsem." Naklonil se ke mně a pošeptal mi do ucha: "Ve skutečnosti jsem hrozné pako."
"No jasně, to ti tak věřím. Tohle můžeš vykládat na jevišti."
Naoko se zatvářil uraženě. "Myslíš, že to hraju? To teda ne, Červenko, a můžu ti to dokázat."
"Už se těším."
"Fajn, tak dneska večer přijď a budeme se spolu dívat na moje nejoblíbenější dévédéčka."
"A to jako dokáže, že jsi pako?"
"Jo. Protože to budou Hvězdné války, ty staré. Znám je celé nazpaměť, odříkám ti každou repliku." Zase se sklonil a zašeptal: "Dokonce i Chewbaccu."
Rozesmála jsem se. "Tak to jo. Jsi pako."
"Vždyť jsem to říkal."
Došli jsme na konec salátového pultu a pak mě Erik doprovodil ke stolu, kde už seděli Damien, Stevie Rae a dvojčata. Vůbec se nenamáhali zastírat, že na nás dva zírají s otevřenou pusou.
"Takže, dneska večer... přijdeš?"
Slyšela jsem, jak všichni čtyři zalapali po dechu. Doslova.
"To bych moc ráda, ale nemůžu. Už, no, už něco mám."
"Aha. Dobře. Fajn... Tak někdy jindy. Měj se." Kývl na moje kamarády a odešel.
Posadila jsem se. Všichni na mě valili oči. "Co je?" řekla jsem.
"Ty ses úplně zbláznila," prohlásila Shaunee.
"Mluvíš mi z duše, ségra," přisvědčila Erin.
"Doufám, že máš vážně dobrý důvod, proč jsi ho odkopla," pípla Stevie Rae. "Podle mě se ho to hodně dotklo."
"Myslíte, že bych ho měl jít utěšit?" zeptal se Damien a zasněně sledoval, jak se Erik vzdaluje.
"O tom si nech zdát," řekla Erin.
"Ten za tvůj tým nekope," doplnila Shaunee.
"Kuš!" okřikla je Stevie Rae a podívala se mi přímo do očí. "Proč jsi ho odmítla? Co je důležitější než rande s Erikem Nightem?"
"Vyšoupnout Afroditu," odpověděla jsem stručně.

Označená - 20. kapitola

31. srpna 2010 v 10:38 | P. C. Castová a K. Castová
20)
Rozhodla jsem se, že si promluvím s Neferet. Přemýšlela jsem o tom, když jsme se Stevie Rae druhý den hltaly snídani. Nechtěla jsem jí ale vykládat o svých divných reakcích na živly, pořád platilo, co jsem řekla spolubydlící - třeba se mi to opravdu jenom zdálo. Co kdybych musela jít na nějaký test nadání nebo tak něco (v téhle škole je možné všechno!) a zjistilo se, že mám akorát tak příliš bujnou fantazii? To jsem nehodlala riskovat. Prostě si to zatím nechám pro sebe a počkám, jak se to bude vyvíjet. Nebudu mluvit ani o Elizabethině duchu, ještě by si o mně Neferet začala myslet, že jsem cvok... Je bezvadná učitelka, to ano, ale přece jen je taky dospělá. Už to slyším: "To se ti jen zdálo, procházíš teď velkou proměnou a pochopitelně jsi předrážděná..." Ale o té krvi si s ní prostě popovídat musím, to se nedá nic dělat. (Brrr... Jestli mi tolik chutná, proč se mi pořád ještě zvedá žaludek pokaždé, když na to pomyslím?)
"Myslíš, že s tebou půjde i na vyučování?" zeptala se Stevie Rae a ukázala na Nalu.
Zadívala jsem se na zem. Kočka mi ležela u nohou a spokojeně předla. "Může?"
"Jako jestli smí?"
Přikývla jsem.
"Jasně, kočky tady smějí všude."
"Aha." Sklonila jsem se a pošimrala ji na hlavičce. "V tom případě bych řekla, že se mnou zůstane celý den."
"No, jsem ráda, že si vybrala tebe a ne mě. Všimla jsem si, že je to pěkná uzurpátorka, přes noc tě úplně vytlačila z polštáře."
Rozesmála jsem se. "To je fakt. Zajímalo by mě, jak mě z něj taková malá kočička dokázala dostat." Narovnala jsem se. "Jdeme, nebo budeme mít pozdní příchod."
Vzala jsem prázdnou misku, vstala od stolu a málem jsem se srazila s Afroditou. Jako obvykle za ní stály Strašná a Válečnice. Vosu jsem nikde neviděla (možná se jí ráno ve sprše rozpustila křidýlka, ha ha). Afroditin nepříjemný úsměv mi připomněl piraňu, kterou jsem viděla, když jsme byli se třídou na výletě v akváriu.
"Čau, Zoey, včera jsi zmizela tak rychle, že jsem se s tebou ani nestačila rozloučit. Mrzí mě, že se ti to nelíbilo, ale Dcery temnoty prostě nejsou pro každého." Střelila pohledem po Stevie Rae a ušklíbla se.
"Ale ne, vždyť to bylo super! A do těch šatů, cos mi dala, jsem se úplně zamilovala!" vykřikla jsem afektovaně. "Děkuju, žes mi nabídla členství. Samozřejmě přijímám a hrozně se těším."
Afroditin zubatý úsměv poněkud povadl. "To myslíš vážně?"
Usmála jsem se tak připitoměle, jak to jen šlo. "No jasně! Kdy bude další schůze nebo rituál nebo něco - vlastně se můžu zeptat Neferet, chci si s ní zrovna dneska promluvit. Určitě bude mít radost, že jste se ke mně včera v noci chovaly tak hezky a že teď patřím k Dcerám temnoty."
Zarazila se jen na okamžik, potom znovu vykouzlila zářivý úsměv a dokonale napodobila můj falešně nadšený tón. "Ano, to Neferet určitě moc potěší, ale já jsem předsedkyně a rozvrh Dcer temnoty znám samozřejmě nazpaměť, takže se jí na žádné takové hlouposti ptát nemusíš. Zítra slavíme svátek Samhain. Rozhodně si vezmi svoje nové šaty!" Z jejího hlasu při té poslední větě doslova kapal jed. Můj úsměv se ještě rozšířil. Evidentně jsem se dotkla citlivého místa. "Sejdeme se v rekreačním pavilonu hned po večeři, přesně v půl páté ráno."
"Bezva, budu tam."
"Výborně, to je opravdu příjemné překvapení," odvětila medově. Pak společně se Strašnou a Válečnicí (vypadaly krapet otřeseně) z kuchyně odešly.
"Ježibaby jedny hnusné," zamumlala jsem pro sebe. Všimla jsem si, že Stevie Rae na mě šokovaně zírá.
"Ty tam vstoupíš?" zašeptala.
"Počkej, jenom si to špatně vykládáš. Víš co? Vysvětlím ti to cestou." Šoupla jsem naše misky do myčky a vystrkala zamlklou spolubydlící z koleje. Nala šla s námi, a když se ke mně nějaká jiná kočka přichomýtla na její vkus moc blízko, zasyčela na ni. "Jen zkoumám terén, sama jsi mi to včera večer radila."
"Tak to beru zpátky. Mně se to nelíbí," řekla a zavrtěla hlavou, až jí krátké vlasy zavířily.
"Copak neznáš to přísloví ,poznej svého nepřítele'?"
"Znám, ale..."
"Přesně to dělám. Afrodita si tady dělá, co chce, a to není správné. Je zlá. Sobecká. Někoho takového Nyx jako velekněžku určitě nechce."
Stevie Rae vykulila oči. "Ty jí to zatrhneš?"
"No, rozhodně to aspoň zkusím." Jakmile jsem to vyslovila nahlas, zašimralo mě na čele, přesně na safírovém měsíčním srpku.
"Děkuju za ty věci, které jste mi dala pro Nalu," řekla jsem.
Neferet zvedla oči od písemky, kterou zrovna opravovala, a usmála se. "Nala - to jméno se k ní hodí. Ale měla bys poděkovat Skylarovi, ne mě. To on mi prozradil, že už jste se našly." Pak se podívala na kouli zrzavých chlupů, která se mi netrpělivě motala pod nohama. "Hodně se na tebe upnula." Vzhlédla zase ke mně. "Zoey, slyšíš někdy v hlavě její hlas a víš přesně, kde právě je, i když je jinde než ty?"
Překvapeně jsem zamrkala. Neferet si myslí, že bych mohla mít nadání pro kočky! "Ne, v hlavě nic neslyším. Teda ne že by si každou chvíli na něco nestěžovala nahlas. A nemůžu vědět, kde je, když není se mnou, protože se ode mě nehne ani na krok."
"Je rozkošná." Velekněžka zakývala na moji kočku ukazováčkem. "Pojď ke mně, děťátko."
Nala bez váhání vyskočila na její psací stůl a smetla z něj půlku papírů.
"Ale ne, omlouvám se, Neferet." Chtěla jsem kočku ze stolu sundat, ale velekněžka mě zarazila. Podrbala Nalu za ušima a kočka zavřela oči a začala příst.
"U mě je každá kočka vítaný host a papíry se dají vždycky zase snadno srovnat. O čem si se mnou chceš doopravdy promluvit, ptáčátko?"
Když mě oslovila babiččinou přezdívkou, píchlo mě u srdce a najednou se mi po ní zastesklo tak hrozně, že mi vhrkly do očí slzy.
"Stýská se ti po domově?" zeptala se Neferet laskavě.
"Ne, vlastně ani ne. Jen po babičce. Ale nějak jsem si to neuvědomila, protože teď mám plnou hlavu jiných věcí," odpověděla jsem s provinilým pocitem.
"Otec a matka ti nescházejí."
Vlastně to nebyla otázka, ale zdálo se mi, že jí to musím vysvětlit. "Ne. Tátu v podstatě stejně nemám, odešel od nás, když jsem byla ještě malá. Máma se před třemi lety znovu vdala a, no..."
"Mně se můžeš svěřit. Nemusíš se bát, že to nepochopím," pobídla mě.
"Nesnáším ho!" vyhrkla jsem a náhle se ve mně vzedmul nečekaný hněv. "Od té doby, co se vetřel do naší rodiny, se všechno úplně pokazilo. Máma se hrozně změnila. Připadá mi, že prostě nedokáže být zároveň jeho žena a moje matka. Už dlouho jsem se tam necítila být doma."
"Mně zemřela matka, když mi bylo deset let. Otec si nenašel novou ženu, místo toho si udělal manželku ze mě. Zneužíval mě až do patnácti, kdy mě Nyx označila a tím mě zachránila." Odmlčela se, abych měla čas se vzpamatovat, a teprve potom pokračovala: "Vím, jaké to je, když začneš nenávidět svůj domov, a jistě teď věříš, že to není jen prázdná fráze."
"To je strašné." Nevěděla jsem, co jiného na to říct.
"Bylo to strašné, tenkrát. Teď už je to pouhá vzpomínka. Zoey, lidé, kteří patřili do tvé minulosti a se kterými se setkáš v budoucnu, ti budou postupně připadat stále méně důležití, a nakonec ti na nich přestane záležet úplně. V průběhu proměny na to přijdeš sama."
Její hlas najednou ochladl a vytratily se z něj veškeré emoce. Měla jsem z toho divný pocit a bezděky jsem namítla: "Nechci, aby mi přestalo záležet na babičce."
"Ale jistě." Náhle byla zase vřelá a laskavá. "Ještě není ani devět večer, nechceš jí zavolat? Nevadí, že přijdeš pozdě na dramatickou výchovu, u profesorky Nolanové tě omluvím."
"Děkuju, to budu moc ráda. Ale chtěla jsem s vámi mluvit o něčem jiném." Zhluboka jsem se nadechla. "Včera jsem se napila krve."
Přikývla. "Ano, Dcery temnoty často přimíchají do obřadního vína trochu krve nějakého mláděte. V tomhle věku jim to připadá fascinující. Tebe to rozrušilo, Zoey?"
"No, zjistila jsem to, až když jsem se napila, a opravdu mě to rozrušilo."
Neferet se zamračila. "To nebylo správné, že tě na to Afrodita předem neupozornila. Mělas mít možnost to odmítnout. Promluvím si s ní."
"Ne!" vyhrkla jsem zbytečně prudce a musela jsem se hodně snažit, abych se zklidnila. "Ne, to nemusíte. Vyřešíme si to mezi sebou. Rozhodla jsem se, že se stanu členkou Dcer temnoty, a nechci, aby to vypadalo, jako že jsem dostala Afroditu do průšvihu."
"To máš asi pravdu. Afrodita je občas trochu náladová, ale věřím, že ty si s tím poradíš, Zoey. Obecně jsme rádi, když si mláďata své vzájemné neshody dokážou vyjasnit sama, a zbytečně se do jejich záležitostí nevměšujeme." Pozorně se na mě zadívala, zjevně si o mě dělala starosti. "Je normální, že ti krev zpočátku vůbec nechutná. Kdybys tu byla déle, věděla bys to."
"No, ono je to jinak. Mně... mně doopravdy hodně chutnala. Erik říkal, že je to dost neobvyklé."
Velekněžčino krásné obočí vyletělo nahoru. "To tedy skutečně je. Točila se ti také hlava a cítila ses rozjařeně?"
"Ano, obojí," řekla jsem tiše.
Zahleděla se na moje znamení. "Jsi výjimečná, Zoey Redbirdová. No, nejlepší bude, když na hodiny sociologie budeš chodit se sextány."
"A nešlo by to nějak jinak?" vyhrkla jsem rychle. "Už tak si připadám jako nějaká atrakce, protože všichni neustále zírají na moje znamení a čekají, jestli neudělám něco divného. Když mě dáte do třídy k mláďatům, která už mají za sebou tři roky tady, všem bude jasné, že jsem doopravdy úplný mutant."
Neferet zaváhala a zamyslela se. Pořád přitom drbala Nalu za ušima. "Chápu, co máš na mysli, Zoey. Už je to víc než sto let, co jsem byla teenager, ale upíři mají vynikající paměť, takže si moc dobře vzpomínám, jaké to bylo, procházet proměnou." Vzdychla. "Dobře, navrhuji kompromis. Můžeš na sociologii zůstat s terciány, ale dám ti učebnici pro nejvyšší ročník a ty si každý týden přečteš aspoň jednu kapitolu, a kdybys něčemu nerozuměla, přijdeš za mnou."
"To beru," souhlasila jsem.
"Víš, Zoey, jak procházíš proměnou, stává se z tebe doslova a do písmene zcela nová bytost. Upíři nejsou lidé, jen humanoidi. Teď tě taková myšlenka zřejmě pohoršuje, ale to, že máš ráda krev, je v tomto novém životě tak normální, jako když si v tom starém měla ráda..." Chvilku se zarazila a pak s úsměvem dořekla: "... colu."
"Páni! Je něco, co o mně nevíte?"
"Nyx mi propůjčila mnoho darů. Kromě nadání pro naše překrásné kočky a léčitelských schopností mám ještě mimořádnou intuici."
"Umíte číst myšlenky?" zeptala jsem se nervózně.
"Ne tak docela. Dokážu zachytit jen malé střípky, fragmenty. Například vím, že mi o včerejším večeru chceš říct ještě něco."
Pořádně jsem se nadechla. "Když jsem zjistila, co se mnou dělá krev, utekla jsem z rekreačního pavilonu a narazila jsem na Nalu. Byla na stromě u školní zdi. Myslela jsem, že tam uvízla, tak jsem vyšplhala nahoru a začala ji k sobě lákat. A při tom mě tam našli dva moji bývalí spolužáci."
"Co se stalo?" Neferet ztuhla a přestala Nalu hladit. Veškerá její pozornost směřovala ke mně.
"Bylo to nepříjemné. Oni... byli opilí a zkouření." Sakra takhle naplno jsem to říct nechtěla!
"Chtěli ti ublížit?"
"Ne, vůbec ne. Byla to moje bývalá nejlepší kamarádka a kluk, se kterým už skoro nechodím."
Znovu nadzvedla obočí.
"No, rozešla jsem se s ním, ale pořád k sobě něco cítíme."
Kývla, jako že rozumí. "Pokračuj."
"S Kaylou jsme se hned pohádaly. Chová se ke mně jinak než dřív a já mám najednou taky pocit, že není taková, jak jsem si myslela." Jen jsem to vyslovila, uvědomila jsem si, že je to pravda. Kayla se nezměnila, ve skutečnosti je úplně stejná jako vždycky. Ale ty drobnosti, které jsem dřív přehlížela, jako její hloupé řeči a jak umí být na některé lidi ošklivá, mi zničehonic hrozně vadí. "To je jedno. Odešla a nechala mě s Heathem o samotě." Zarazila jsem se, protože jsem nevěděla, jak mám pokračovat.
Velekněžka přimhouřila oči. "Zatoužila jsi po jeho krvi."
"Ano," šeptla jsem.
"Napila ses z něj, Zoey?" zeptala se ostře.
"Jenom jsem mu olízla škrábanec. Ten jsem mu udělala já. Nechtěla jsem, ale když jsem uslyšela jeho tep... škrábla jsem ho úplně mimoděk."
"Takže přímo z rány ses nenapila?"
"Jenom maličko, pak se vrátila Kayla a vyrušila nás. Začala děsně vyvádět, a tak se mi konečně podařilo Heatha přemluvit, aby odešel."
"On nechtěl?"
Zavrtěla jsem hlavou. "Ne, nechtěl." Už zase mě pálily v očích slzy. "Neferet, mě to hrozně mrzí! Nechtěla jsem. Vůbec jsem nevěděla, co dělám, dokud Kayla nezačala ječet."
"Samozřejmě že sis nemohla uvědomit, co se děje. Jak by čerstvě označené mládě mohlo vědět o touze po krvi?" Mateřsky a chlácholivě mě pohladila po ruce. "Není moc pravděpodobné, že jste se otiskli."
"Otiskli?"
"To se často stává, když se upír napije přímo z člověka, zvlášť když mezi nimi už předtím existovalo citové pouto. Proto mají mláďata zakázáno pít lidskou krev. Ve skutečnosti se ani dospělým nedoporučuje, aby se živili přímo z lidí. Existuje dokonce jedna upíří sekta, která to považuje za neetické a snaží se prosadit zákonný zákaz."
Všimla jsem si, že jí při těch slovech ztmavly oči. Tvářila se hodně zvláštně. Znervózněla jsem a zachvěla se. Velekněžka zamrkala a najednou zase vypadala úplně normálně. Nebo se mi to všechno jen zdálo?
"Ale to je problematika, kterou si ponechám k sociologické diskuzi se svými sextány."
"Co mám s Heathem dělat?"
"Nic. Jestli se tě znovu pokusí navštívit, ohlas mi to. Kdyby ti volal, nezvedej telefon. Jestli má počáteční příznaky otisku, bude ho neodolatelně přitahovat i pouhý tvůj hlas a mohl by tě začít pronásledovat."
"To je jako v Draculovi," zamumlala jsem.
"O té příšerné knize přede mnou vůbec nemluv!" vyletěla. "Stoker vylíčil lidem upíry v nejhorším možném světle a způsobil našemu druhu spoustu potíží."
"Omlouvám se, nemyslela jsem to..."
Mávla rukou, ať to nechám být. "Ne, neměla jsem si na tobě vylévat vztek kvůli knize nějakého starého hlupáka. A o svého kamaráda Heatha si nedělej starosti, určitě je naprosto v pořádku. Říkalas, že byli podnapilí a zkouření? Jako že byli pod vlivem marihuany?"
Přikývla jsem. "Já trávu nekouřím," řekla jsem na vysvětlenou. "A on dřív taky nic podobného nedělal, ani Kayla ne. Vůbec nechápu, co se to s nimi děje. Asi se moc sčuchli s těmi fotbalovými smažkami ze Sdružené a nemají dost rozumu, aby odmítli, když jim někdo tyhle věci nutí."
"To znamená, že jeho reakce na tebe mohla vyplývat z jeho intoxikace, a ne z otisku." Odmlčela se, vytáhla ze zásuvky psacího stolu blok a podala mi tužku. "Napiš mi sem prosím pro jistotu, jak se tví přátelé jmenují a kde bydlí. A jestli víš, jak se jmenují ti fotbalisté ze Sdružené, připiš je tam také."
"Na co ta jména potřebujete?" V břiše se mi usadila hrozná tíha. "Nechcete volat jejich rodičům, viďte, že ne?"
Neferet se rozesmála. "Jistě že ne. Výstřelky mladistvých lidského rodu nespadají do mé kompetence. Chci to jen k tomu, abych na ně mohla soustředit své myšlenky a pátrat po nějakých příznacích otisku."
"Co když se to doopravdy stalo? Co s Heathem bude?"
"Je mladý a otisk nemůže být příliš silný, takže to časem pomine, zvlášť když se nebudete vůbec stýkat. A pokud snad došlo k plnému otisku, existují způsoby, jak ho odstranit." Už jsem ji chtěla poprosit, ať to pro jistotu udělá rovnou, ale pak dodala: "Ani jeden z těch způsobů ovšem není právě příjemný."
"Aha, dobře."
Napsala jsem jí jména i adresy Kayly a Heatha. Neměla jsem páru, kde bydlí ti kluci ze Sdružené, ale na jména jsem si vzpomněla. Neferet mezitím došla dozadu pro tlustou učebnici, na které byl vyražen stříbrný nápisSociologie pro sextu.
"Začni od první kapitoly a pokračuj postupně až do konce. Dokud ji nedočteš, nemusíš dělat domácí úkoly, které zadám ostatním terciánům."
Vzala jsem knihu do rukou. Byla těžká a oproti mé horké zpocené dlani se zdála hrozně studená.
"Když budeš mít nějaké otázky, jedno jaké, hned za mnou přijď. Pokud nebudu tady ve třídě, najdeš mě v mém bytě v Nyktině chrámu. Jde se tam po schodech vpravo za vchodem. Ve škole teď kromě mě žádná jiná kněžka není, takže mám pro sebe celé druhé patro. A neměj strach, že bys mě obtěžovala. Jsi moje mládě, ty mě můžeš obtěžovat, jak se ti zachce," prohlásila s příjemným úsměvem.
"Děkuju, Neferet."
"Nedělej si s ničím moc starosti. Nyx se tě dotkla a ta své vyvolené dobře střeží." Objala mě. "Půjdu teď profesorce Nolanové říct, co tě zdrželo. Zavolej babičce odsud, z mého telefonu." Znovu mě sevřela v náruči a pak vyšla ze třídy a tiše za sebou zavřela dveře.
Posadila jsem se k jejímu stolu a přemítala nad tím, jak je báječná a jak dlouho už mě moje vlastní máma neobjala tak jako ona. A zničehonic jsem se rozbrečela.

Označená - 19. kapitola

31. srpna 2010 v 10:38 | P. C. Castová a K. Castová
I9)
Celkem se mi ulevilo, když jsem zjistila, že ve společenské místnosti je jen pár holek. Na zápěstí mě totiž šimral Erikův absolutně nečekaný polibek (plus kousnutí) a já si nebyla jistá, jestli vůbec dokážu mluvit. Ani se po mně pořádně nepodívaly, jelikož byly přilepené k televizi, kde podle zvuku běžel pořád America's Next Top Model. Rychle jsem prošla do kuchyňky a položila Nalu na zem. Doufala jsem, že mi neuteče, než si udělám sendvič. Neutekla, dokonce za mnou všude chodila jako zrzavý pejsek, jenom si přitom pořád stěžovala (jinak se to její divné mňoukání nazvat nedá). Vždycky jsem zamumlala něco jako "já vím" nebo "máš pravdu", protože mi určitě vyčítala, že jsem se dneska chovala jako úplné pako, a v tom jsem s ní bohužel souhlasila. Když jsem měla sendvič hotový, popadla jsem pytlík preclíků (Stevie Rae nelhala, ve skříňkách nebylo po chipsech nebo sušenkách ani stopy), láhev coly (na značce mi nezáleží, hlavně když je to hnědé a není to bez cukru - fuj) a kočku a vyběhla jsem nahoru.
"Zoey! Už jsem se o tebe bála! Tak povídej, jak to šlo?" Stevie Rae ležela v posteli s knížkou, zjevně na mě čekala. Měla na sobě bavlněné pyžamo s obrázky kovbojských klobouků a krátké vlasy jí trčely na stranu, jako kdyby si je přeležela ve spaní. Přísahám, že v tu chvíli vypadala nejvýš na dvanáct.
"No," začala jsem zvesela, "máme kočku." Natočila jsem se, aby kamarádka viděla Nalu, která se mi tiskla k boku. "Honem, pomoz mi, než něco pustím. Jestli to bude tohle zvíře, obě ohluchneme, to mi věř."
"Ta je rozkošná!" Stevie Rae vyskočila z postele a pokusila se vzít Nalu do náruče, ale kočka se mě držela, jako by šlo o život, a tak mi spolubydlící radši pomohla s jídlem a rozložila ho na můj noční stolek. "Páni, to jsou fantastické šaty."
"Viď, musela jsem se před rituálem převléknout." To mi připomnělo, že je musím Afroditě vrátit. Takovýhle "dárek" si nenechám, ať si Erik říká, co chce. A až je budu vracet, budu jí aspoň moct "poděkovat", že mi "zapomněla" říct o té krvi. Ježibaba jedna hnusná.
"Takže... jaké to bylo?"
Sedla jsem si na postel a dala Nale preclík. Okamžitě ho začala honit po podlaze (aspoň přestala remcat). Pak jsem si nacpala do pusy asi tak půlku sendviče naráz. Zaprvé jsem měla vážně hlad a zadruhé jsem hrála o čas. Nevěděla jsem, co mám Stevie Rae říct a co ne. Celá ta věc s krví mi dala fakticky zabrat a bylo to hrozně odporné. Co když se se mnou přestane kamarádit? Co když se mě začne bát?
Spolkla jsem sousto a rozhodla se zavést hovor na bezpečnější téma. "Erik Night mě doprovodil až ke dveřím."
"Nekecej!" Začala hopsat na matraci jako jojo. "Tak mluv, chci detaily!"
Významně jsem nadzvedla obočí. "Dal mi pusu."
"Děláš si srandu? Kde? Jak? Líbilo se ti to?"
"Políbil mi ruku." Byla to jen malá lež, prostě se mi nechtělo vysvětlovat všechny souvislosti. "Loučili jsme se, přímo tady před kolejí. A líbilo se mi to moc." S pusou plnou sendviče jsem se na ni zakřenila jako blázen.
"Vsadím se, že Afrodita lezla vzteky po stropě, když jste spolu odcházeli z rekreačky."
"No, tak to nebylo, já odešla sama a on mě pak dohonil. Šla jsem se, ehm, projít ke zdi a tam jsem našla Nalu." Podrbala jsem kočku na hlavě. Stočila se vedle mě do klubíčka, zavřela oči a začala příst. "Vlastně spíš ona našla mě. Seděla na větvi a já myslela, že potřebuje zachránit, tak jsem vylezla na zeď a potom jsem zahlédla - tomu nebudeš věřit - něco jako Elizabethina ducha a v tom se objevil ještě můj bývalý kluk z Jižní střední s mojí bývalou nejlepší kámoškou."
"Co? Kdo? Zpomal. Začni tím Elizabethiným duchem."
Zavrtěla jsem hlavou a dál žvýkala. Mezi sousty sendviče jsem se pustila do vyprávění. "Bylo to fakt strašidelné a divné. Seděla jsem nahoře na zdi, mazlila se s Nalou a najednou jsem si všimla, že se opodál něco hýbe. Podívala jsem se dolů a tam stála nějaká holka. Když zvedla hlavu, viděla jsem, že má červené oči, které tak jako svítí. Přísahám, že to byla Elizabeth."
"To není možné! Určitě ses děsně lekla."
"Příšerně. Jakmile mě uviděla, hrozně zaječela a utekla."
"Ty jo, já bych se strachy počurala."
"Já jsem k tomu taky neměla daleko, jenomže pak se objevil Heath s Kaylou a úplně mi to vypadlo z hlavy."
"Kde se tady vzali? Sem se přece nemohli dostat."
"Oni nebyli vevnitř, ale venku za zdí. Asi mě našli po hlase. Uklidňovala jsem Nalu, protože ta se z Elizabeth mohla zjančit."
"Ona ji viděla taky?"
Přikývla jsem.
Stevie Rae se zachvěla. "To znamená, že tam doopravdy byla."
"Jsi si jistá, že doopravdy umřela?" Řekla jsem to téměř šeptem. "Třeba to byl nějaký omyl a ona je pořád naživu a schovává se nebo něco." Znělo to praštěně, ale rozhodně to bylo míň praštěné než představa, že jsem viděla ducha.
Kamarádka hlasitě polkla. "Je mrtvá. Viděla jsem, jak umírá. Všichni ve třídě to viděli."
Připadalo mi, že má slzy na krajíčku, a já jsem se taky necítila zrovna dobře, a tak jsem radši odvedla řeč jinam. "Třeba jsem se spletla. Mohla to být prostě nějaká holka s divnýma očima, která jí je podobná. Byla tam jako v pytli a viděla jsem ji jen vteřinu, protože v tu chvíli dorazil Heath s Kaylou."
"Co chtěli?"
"Heath tvrdil, že mě přijeli ,vysvobodit'." Protočila jsem oči. "Bezva nápad, co?"
"Jsou snad úplně pitomí?"
"Evidentně jsou. Jo, a potom se ukázalo, že moje bývalá nelepší kámoška po Heathovi jede!"
Stevie Rae zalapala po dechu. "To je ale mrcha!"
"To mi povídej. Řekla jsem jim, ať vypadnou a už se nevracejí, pak jsem se rozbrečela a v tom mě našel Erik."
"Jééé! To je šíleně romantické."
"No, svým způsobem ano. Říkal mi Červenko."
"Žjůva, přezdívka, to je fakticky dobré znamení."
"Taky bych řekla."
"A potom tě doprovodil ke koleji?"
"M-hm. Chtěl mě vzít někam na jídlo, jenže jinde než v rekreačním pavilonu už otevřeno nebylo a tam jsem se vracet nechtěla." Ale ne, do háje. Teď jsem řekla víc, než jsem měla.
"Takže Dcery temnoty nic moc?"
Zadívala jsem se spolubydlící do nevinných laních očí a došlo mi, že o pití krve jí prostě vyprávět nemůžu. Aspoň ne hned. "No, víš, jak byla Neferet sexy a krásná a přitom úžasně elegantní?"
Přikývla.
"Afrodita to její vystoupení v podstatě okopírovala, ale vypadala přitom jako striptérka."
"Mně vždycky přišla úplně děsná." Stevie Rae znechuceně zavrtěla hlavou.
"To mi vykládej." Podívala jsem se na ni a vyhrkla: "Včera, než mě Neferet odvedla sem na kolej, jsem viděla, jak se ho Afrodita pokouší Erikovi vykouřit."
"Fúúj, to snad ne! Ta je nechutná! Počkej, jak to myslíš, pokoušela?"
"Odstrčil ji a řekl, že to nechce. Že už o ni nestojí."
Kamarádka se zahihňala. "Vsadím se, že v ní pěkně bouchly saze. Úplně to vidím."
Vzpomněla jsem si, jak se po něm plazila, i když ji jasně odmítl. "Vlastně by mi jí bylo docela líto, kdyby nebyla taková... taková..." Nemohla jsem najít správné slovo.
"Hnusná ježibaba?" pomohla mi Stevie Rae.
"No, jinak se to asi říct nedá. Vůbec ji nechápu, chová se, jako by měla právo být na všechny zlá a my jsme se jí měli ještě klanět nebo co."
Spolubydlící přikývla. "A její kámošky jsou úplně stejné."
"Jo, pekelná trojčata. Už jsem měla to potěšení."
"Myslíš Válečnici, Strašnou a Vosu?"
"Přesně. Co je to proboha napadlo, vybrat si taková uhozená jména?" Nacpala jsem si do pusy pár preclíků.
"Všechny v té jejich partě si myslí to samé - že jsou lepší než ostatní a že se jim nic nemůže stát, protože Afrodita se má stát velekněžkou."
Vyhrkla jsem první věc, která mi přišla na mysl. "Podle mě Nyx něco takového nedovolí."
"Jak to myslíš? Ten jejich kroužek má všechny pod palcem a Afrodita stojí v čele Dcer temnoty už od kvinty, kdy se projevilo její nadání."
"Co vlastně umí?"
"Má věštecké vize, předpovídá různé katastrofy." Stevie Rae nakrčila nos.
"Myslíš, že si jen vymýšlí?"
"Sakryš, to ne! Vidí všechno do nejmenších podrobností. Jenom si myslím, a Damien s dvojčaty se mnou souhlasí, že si některé vize nechává pro sebe a mluví jen o těch, které na ni přijdou, když jsou kolem ní lidé, kteří nepatří do jejího kroužku."
"Počkej, to jako naznačuješ, že se dozví o nějakém neštěstí dřív, než se stane, a neudělá nic, aby se mu zabránilo?"
"Jo. Minulý týden měla vizi při obědě, ale ty její ježibaby kolem ní udělaly kruh a snažily se ji nenápadně vyvést z jídelny. Damien zrovna běžel chodbou, protože měl zpoždění, vrazi do nich, a když se rozprskly, uviděl Afroditu v jasném transu. Kdyby se to nestalo, nikdo by se o její vizi nedozvěděl a lidé z toho letadla by možná byli všichni mrtví."
Zaskočil mi preclík. Mezi záchvaty kašle jsem vyprskla: "Viděla spadnout letadlo? Je normální?"
"Damien poznal, že má vizi, a zavolal Neferet. Afrodita jí musela říct, že viděla, jak těsně po startu padá letadlo. Vždycky si všechno pamatuje naprosto jasně, a tak popsala letiště, dokonce jí nadiktovala identifikační číslo, co bylo napsané na ocasu. Neferet se spojila s denverským letištěm, tam ten stroj ještě jednou pořádně prohlédli a našli nějakou závadu, které si předtím nevšimli. Prý kdyby ji neopravili, okamžitě po startu by letadlo spadlo. Ale já bych se vsadila, že kdyby ji Damien nepřistihl, Afrodita by o tom nikomu neřekla ani slovo. Samozřejmě si vymyslela nějakou lež, jako že ji kamarádky zrovna vedly z jídelny k Neferet. Kecy."
Už jsem chtěla říct, že ani Afrodita a její ježibaby by určitě nenechaly záměrně umřít stovky lidí, ale pak se mi vybavily ty jejich ohavné řeči na rituálu - Lidští chlapi jsou zmetci... Nejlepší by bylo, kdyby všichni pochcípali... Došlo mi, že to myslely úplně vážně.
"Tak proč Afrodita nezalhala i Neferet? Mohla jí to letiště popsat jinak nebo třeba přeházet číslice v čísle toho letadla."
"Upíři poznají, když lžeš, zvlášť když je to odpověď na přímou otázku. A nezapomínej, že Afrodita se za každou cenu chce stát velekněžkou. Kdyby Neferet přišla na to, že je takhle zlá, mohla by se se svým plánem rozloučit."
"Afrodita nemá žádné právo být velekněžka. Je sobecká a plná nenávisti. A ty její kámošky jakbysmet."
"No jo, jenomže Neferet o tom neví, a to byla její mentorka."
Udiveně jsem zamžikala. "To si snad děláš legraci! Chceš říct, že ji neprokoukla?" To přece není možné, na to je velekněžka moc chytrá.
Stevie Rae pokrčila rameny. "Když je u toho Neferet, Afrodita se chová jinak."
"Ale stejně..."
"Navíc má velké nadání, a to znamená, že ji Nyx předurčila k velkým věcem."
"Nebo to znamená, že je pekelný démon a svoji moc čerpá z temné strany síly. No tak, copak tady nikdo neviděl Hvězdné války? Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se Anakin Skywalker přidá k temné straně, a koukni, jak to dopadlo."
"Ehm, Zoey, vždyť to je vymyšlený příběh."
"Ale je v něm hodně pravdy."
"No, nevím, co by ti Neferet řekla, kdybys za ní s tímhle přišla."
Zakousla jsem se do zbytku sendviče a zamyslela se nad tím. Možná bych za ní doopravdy měla jít. Neferet se mi zdála moc inteligentní na to, aby Afroditě skočila na špek. Určitě už dávno ví, že s ježibabami není něco v pořádku. Možná by stačilo, kdyby někdo sebral odvahu a promluvil s ní o tom.
"Už si u ní na Afroditu někdo stěžoval?" zeptala jsem se.
"Pokud vím, tak ne."
"Proč ne?"
Kamarádka se zatvářila rozpačitě. "No, vypadalo by to jako žalování. A co bychom Neferet jako řekli? Že simyslíme, že Afrodita možná tají vize, ale nemáme jiný důkaz než to, že je hnusná mrcha?" Zavrtěla hlavou. "To by nám asi neprošlo. A i kdyby nám z nějakého nepochopitelného důvodu uvěřila, co by s ní mohla udělat? Nemůže ji přece vykopnout ze školy a nechat ji, ať se venku uchrchlá k smrti. Zůstala by tady dál, měla by pořád svoji partu a spoustu kluků, kteří jen čekají, až na ně luskne prsty. Připadá mi, že to nemá cenu."
Měla samozřejmě pravdu, ale stejně se mi to nelíbilo. Ani trochu.
Všechno by mohlo být jinak, kdyby se do čela Dcer temnoty postavilo místo Afrodity jiné mládě, silnější než ona.
Provinile jsem sebou škubla a pokusila se to zamaskovat tím, že jsem si pořádně lokla coly. Co mě to napadlo? Já přece o žádnou moc nad ostatními nestojím! Nechci být velekněžka ani se zamíchat do úplně nesmyslné bitvy proti Afroditě a půlce školy, která s ní táhne (zvlášť když se ta půlka skládá ze samých krásných kluků a holek). Chci prostě v tomhle novém životě najít své místo, kde si budu připadat jako doma - kde nebudu vyčnívat a budu přesně taková jako druzí.
Pak jsem si vzpomněla na elektrické jiskření, které mě zaskočilo při obou obřadech. Jak jsem na vlastní kůži cítila jednotlivé živly a jak jsem se musela držet, abych zůstala stát v kruhu a nepřipojila se k Afroditinu vzývání.
"Stevie Rae, když velekněžka vytváří kruh, cítíš při tom něco?" zeptala jsem se v náhlém popudu.
"Jak to myslíš?"
"Třeba když do kruhu vstupuje oheň. Cítíš při tom horko?"
"Ne. Vyvolávání se mi hrozně líbí, a někdy když se Neferet modlí, celým kruhem projede něco jako elektřina, ale to je všechno."
"Takže kolem tebe nefouká, když se přivolává vzduch, u vody necítíš déšť a u země trávu pod nohama?"
"Jasně že ne. Něco takového by cítila jedině velekněžka s hrozně silným nadáním pro živly..." Najednou se zarazila a vytřeštila oči. "Chceš říct, že ty jsi něco takového cítila?"
Rozpačitě jsem poposedla. "Možná."
"Možná!" vykvikla. "Zoey! Dochází ti vůbec, co to může znamenat?"
Zavrtěla jsem hlavou.
"Zrovna minulý týden jsme v sociologii probírali nejslavnější upíří velekněžku v celých dějinách. Kněžka s nadáním pro všechny čtyři živly už se nevyskytla celá staletí."
"Všech pět," podotkla jsem sklesle.
"Všech pět! Působil na tebe i duch?"
"No, asi ano."
"Zoey! To je fantastické! Žádná velekněžka ještě neměla nadání pro všech pět živlů." Ukázala hlavou na moje znamení. "Proto máš tohle. Odlišuje tě od nás ostatních a ty vážně jsi jiná."
"Stevie Rae, mohlo by to ještě nějaký čas zůstat mezi námi? Jako že bychom to neřekly ani Damienovi a dvojčatům? Já... prostě o tom chci ještě trochu popřemýšlet. Sype se to na mě jedno za druhým, jsem z toho dost vedle."
"Ale Zoey, já..."
"A třeba jsem se spletla," skočila jsem jí honem do řeči. "Co když to bylo jenom vzrušení nebo nervozita? Vždyť jsem nikdy předtím na žádném takovém obřadu nebyla. Víš, jaký by to byl trapas, kdybych všem vykládala, že jsem první mládě v historii, které má nadání pro všech pět živlů, a potom se ukázalo, že to byly jen nervy?"
Stevie Rae se kousla do tváře. "Já nevím. Podle mě bys to měla někomu říct."
"Jo, a jakmile se ukáže, že se mi to jen zdálo, Afrodita a její parta si mě pěkně vychutnají."
Spolubydlící zbledla. "Kristova noho. Máš pravdu, to by byl děs. Dokud si to nesrovnáš v hlavě, ani nepípnu, slibuju."
Její reakce mi něco připomněla. "Hele, co ti Afrodita udělala?"
Sklopila oči, složila ruce do klína a schoulila se, jako by se do ní najednou dala zima. "Pozvala mě na rituál. To jsem tady byla teprve asi měsíc a hrozně mě potěšilo, že se o mě zajímají největší hvězdy školy." Zavrtěla hlavou a záměrně se mi vyhnula pohledem. "Byla jsem hloupá, jenomže jsem tady ještě nikoho moc neznala a myslela jsem, že se mnou třeba chtějí kamarádit. Tak jsem šla. Ale oni mě nechtěli vzít mezi sebe. Potřebovali mě jako... jako dárce krve pro svůj rituál. Dokonce se mi posmívali, že jsem ,lednička', jako bych se k ničemu jinému nehodila. Rozbrečela jsem se a odmítla jim tu krev dát. Vysmály se mi a vykoply mě. Tak jsem se seznámila s Damienem a potom s Erin a Shaunee. Zrovna si venku povídali, a když viděli, jak běžím z rekreačky, dohonili mě a řekli, ať si z toho nic nedělám. Od té doby se kamarádíme." Konečně se na mě podívala. "Promiň. Měla jsem ti to povědět už předtím, ale věděla jsem, že k tobě si nic podobného nedovolí. Jsi ohromně silná a Afrodita je zvědavá na tvoje znamení. A taky jsi dost hezká na to, aby tě chtěly přijmout mezi sebe."
"Ty přece taky!" Z představy Stevie Rae, která sedí zhroucená na židli jako Elliott, se mi zvedal žaludek. Natož z představy, že piju její krev...
"Já jsem spíš roztomilá. Nepatřím mezi ně."
"Já taky ne!" vykřikla jsem, až jsem popudila Nalu. Otráveně na mě zamručela.
"Vždyť já vím. Tak jsem to nemyslela. Prostě jsem věděla, že o tebe budou stát, a tak je ani nenapadne takhle tě využít."
Ne, na mě jen přichystaly léčku a pokusily se mě vyděsit. Ale proč? Počkat! Už vím, o co jim šlo. Erik přece říkal, že napoprvé se mu z krve udělalo špatně a dokonce se pozvracel. Jsem tady teprve dva dny. Snažily se mě znechutit, abych už na žádný jejich rituál v životě nepáchla.
Nechtěly, abych mezi Dcery temnoty vstoupila, ale nemohly ani před Neferet přiznat, že o mě nestojí. Tak se mě pokusily přimět, abych členství odmítla sama. Zdejší vládkyně Afrodita mě z nějakého zvráceného důvodu v Dcerách temnoty nechce. Tyhle samozvané královny mi odjakživa šly na nervy. Bohužel mi okamžitě došlo, co musím udělat.
Do pytle. Já do toho jejich praštěného klubu naschvál vstoupím.
"Nezlobíš se na mě, Zoey, viď, že ne?" pípla nesměle Stevie Rae.
Zamrkala jsem, abych si vyčistila hlavu. "Jasně že ne! Mělas pravdu, Afrodita se mě nesnažila přinutit, abych jim dala krev." Nacpala jsem si do pusy poslední kousek sendviče a rychle ho spolkla. "Páni, jsem úplně vyřízená. Pomůžeš mi najít nějakou krabici a udělat z ní záchod pro Nalu, abych si mohla jít lehnout?"
Stevie Rae najednou ožila a s obvyklou energií vyskočila z postele. "Koukni." Odhopsala do kouta a ukázala na velkou zelenou tašku s bílým nápisem CHOVATELSKÉ POTŘEBY FELICIA, 2616 S. HARVARD, TULSA. Vytáhla z ní kočičí záchod, misku na žrádlo a vodu, krabici granulí Friskies (se systémem pro redukci tvorby chlupových chomáčů!) a pytel kočkolitu.
"Jak jsi to mohla vědět?"
"To není ode mě. Našla jsem tu tašku přede dveřmi, když jsem se vrátila od večeře." Sáhla na dno a vyndala ještě obálku a sladký růžový obojek se stříbrnými cvočky. "Tohle je pro tebe." Podala mi obálku, na které bylo napsané moje jméno, a začala přemlouvat Nalu, aby si nechala obojek nasadit.
Uvnitř byl list drahého nažloutlého dopisního papíru a na něm krásným rozmáchlým rukopisem napsaná jediná řádka.
Skylar mi řekl, že už jste se našly.
Pod tím byla místo podpisu iniciála N.

Označená - 18. kapitola

31. srpna 2010 v 10:37 | P. C. Castová a K. Castová
I8)
"Jsi v pohodě?"
"Jo, úplně. Všechno je OK." Byla to lež.
"Mně to tak nepřipadá," řekl Erik. "Můžu si přisednout?"
"Jasně," přisvědčila jsem bezvýrazně. Věděla jsem, že mám nos rudý jako ředkvička. Určitě mě slyšel, jak trapně popotahuju, a mněla jsem neblahé tušení, že viděl aspoň kousek té děsivé scény mezi mnou a Heathem. Vždycky když jsem si začala myslet, že tahle noc už nemůže být horší, něco mě okamžitě vyvedlo z omylu. Střelila jsem po něm pohledem a pak si řekla: Ale co, vždyť je to úplně fuk. "Kdybys to náhodou ještě netušil, tak ta holka, která tě včera večer přistihla na chodbě s Afroditou, jsem byla já."
Zůstal naprosto v klidu. "Já vím a mrzí mě, žes to viděla. Nechci, aby sis o mně udělala špatnou představu."
"Co je podle tebe špatná představa?"
"Že s Afroditou něco mám."
"To není moje věc," řekla jsem.
Pokrčil rameny. "Jen chci, abys věděla, že už spolu nechodíme."
Už jsem měla na jazyku, že Afroditě tahle drobnost evidentně nějak unikla, ale pak se mi vybavilo, co jsme před chvilkou vyváděli s Heathem, a najednou mi došlo, že bych asi neměla Erika soudit moc přísně.
"Dobře, beru na vědomí, že vy dva spolu nechodíte," řekla jsem.
Pár vteřin mlčel, a když znovu promluvil, v hlase měl skoro hněvivý tón. "Afrodita ti neřekla, že v tom víně bude krev."
Nebyla to otázka, ale stejně jsem odpověděla. "Ne."
Zavrtěl hlavou a zatnul zuby. "Slíbila mi, že ti to poví. Že ti o tom řekne, až se budeš převlékat, a když s tím budeš mít problém, nebude ti ten pohár vůbec nabízet."
"Tak to lhala."
"No, to je u ní celkem normální."
"Fakt?" Vzedmula se ve mně vlna vzteku. "Dneska jde všechno do deseti k pěti. Nejdřív mě donutí jít na rituál Dcer temnoty, kde mi bez mého vědomí dají napít krve. Pak si to sem přihasí můj v podstatě bývalý přítel, jen tak mimochodem stoprocentní člověk, a nikdo se neobtěžuje mě upozornit, že se kvůli malinkaté kapičce jeho krve můžu proměnit v... v monstrum." Kousla jsem se do rtu a soustředila jsem se na svůj vztek, abych se zase nerozbrečela. Rozhodla jsem se, že o Elizabethině duchu (nebo co to bylo) mluvit nebudu - to už by bylo na jednu noc příliš.
"Nikdo tě na to neupozornil, protože se ti to správně nemělo stát dřív než v sextě," podotkl tiše.
"Ehe?" Dostala jsem další záchvat fantastické výmluvnosti.
"Touha po krvi se obvykle projeví až u sextánů, těsně před dokončením proměny. Sem tam se vyskytne nějaký kvintán, u kterého k tomu došlo předčasně, ale to je hodně vzácné."
"Počkej - o čem to mluvíš?" Připadalo mi, že mi v hlavě bzučí roj včel.
"Přednášky o touze po krvi a jiných věcech, které musejí zvládnout dospělí upíři, začínají až v kvintě. Pro sextány tvoří hlavní náplň studia, teda kromě předmětů, ze kterých chceš skládat závěrečky."
"Ale já jsem teprve v tercii, a navíc jenom pár dní, vždyť mě označili předevčírem!"
"Máš jiné znamení než ostatní. Ty sama jsi jiná," řekl.
"Já nechci být jiná!" Uvědomila jsem si, že skoro křičím, a ztlumila jsem hlas. "Jenom to chci nějak zvládnout jako všichni tady."
"Pozdě, Červenko."
"Co mám dělat?"
"Podle mě by sis měla promluvit se svojí mentorkou. Je to Neferet, viď?"
"Ano," zamumlala jsem sklesle.
"No tak, nemrač se. Neferet je bezva. Už dlouho si žádné mládě pod křídla nevzala, takže do tebe zjevně vkládá velké naděje."
"Já vím, já vím. Jenom si připadám..." Jak si vlastně připadám, když pomyslím na to, že bych měla Neferet povědět všechno, co se dneska v noci stalo? Trapně. Jako by mi bylo zase dvanáct a musela jsem říct tělocvikáři, že jsem dostala měsíčky a musím si jít do šatny převléknout šortky. Kradmo jsem koukla po Erikovi. Byl nádherný, plný upřímného zájmu, prostě dokonalý. Zatraceně. Něco takového mu vykládat nebudu. Tak jsem místo toho vyhrkla: "Hloupě. Připadám si hloupě." Nebyla to úplná lež, až na to, že ve skutečnosti jsem si sice připadala trapně a hloupě, ale hlavně jsem se hrozně bála. Nechtěla jsem, aby se mi děly věci, které mě definitivně vyřadí z kolektivu.
"Co je na tom hloupého? Vlastně jsi mnohem dál než my všichni ostatní."
"Hmm..." Zaváhala jsem, ale pak jsem se zhluboka nadechla a vysypala ze sebe: "Tobě ta krev, co byla dneska v poháru, chutnala?"
"Víš co? Řeknu ti tajemství. Na prvním rituálu Dcer temnoty jsem byl na konci tercie. Byl jsem tam z našeho ročníku jediný, teda kromě ,ledničky'. Přesně jako ty." Nevesele se zasmál. "Pozvaly mě jen proto, že jsem se dostal do finále soutěže v recitaci Shakespeara a druhý den jsem měl letět do Londýna." Podíval se na mě a zatvářil se trošku rozpačitě. "Ze Školy noci se do Londýna ještě nikdo neprobojoval. Byl to obrovský úspěch." Sebekriticky zavrtěl hlavou. "Vlastně jsem si na tom tenkrát hrozně zakládal, byl jsem nafoukaný spratek. No, Dcery temnoty mě zkrátka pozvaly a já tam šel. O té krvi jsem věděl, nechaly na mně, jestli se napiju nebo ne. A já se napil."
"A chutnalo ti to?"
Tentokrát se zasmál upřímně. "Ani jsem to nespolkl. Zvedl se mi žaludek a pozvracel jsem se. Nic odpornějšího jsem v životě do pusy nevzal."
Zaskučela jsem a schovala si tvář do dlaní. "Tos mi moc nepomohl."
"Protože tobě to chutnalo?"
"Slabé slovo," zahuhlala jsem, obličej pořád ještě v dlaních. "Tobě to připadalo jako nejodpornější věc na světě? Mně jako nejúžasnější. Vlastně už jsem zažila lepší když..." Zarazila jsem se, protože mi došlo, co se chystám říct.
"Když jsi ochutnala čerstvou krev?" zeptal se ohleduplně.
Jenom jsem kývla, protože jsem se bála promluvit nahlas.
Odtáhl mi ruce a prstem mi zvedl bradu, aby mi viděl přímo do očí. "Za to se nemusíš stydět. Je to normální."
"Šílet po krvi není normální. Pro mě ne."
"Ale je. Všichni upíři se musejí naučit tuhle touhu zvládat," prohlásil.
"Já nejsem upír!"
"Nejsi, ještě ne. Ale taky nejsi žádné obyčejné mládě a na tom není vůbec nic špatného. Jsi výjimečná, Zoey, a výjimečné osobnosti bývají fascinující."
Zvolna odtáhl prst od mojí brady a stejně jako před rituálem mi přes vybarvené znamení načrtl pentagram. Jeho dotek byl moc příjemný, teplý a maličko drsný. Taky se mi líbilo, že jsem na jeho blízkost nereagovala tak uhozeně jako na Heathovu. Neslyšela jsem, jak mu v žilách pulzuje krev, ani jsem ji neviděla tepat pod kůží na jeho krku. Ne že bych se zlobila, kdyby mi chtěl dát pusu...
Sakra práce! Stává se ze mě upíří coura? Co když se to ještě zhorší? Co když se začnu vrhat na všechny jedince mužského pohlaví bez ohledu na živočišný druh (dokonce třeba i na Damiena)? Asi bych se měla klukům obloukem vyhýbat, dokud nezjistím, co se to se mnou děje, a nenaučím se ovládat.
Pak jsem si vzpomněla, že jsem se přece snažila všem vyhnout. Proto jsem taky tady.
"Kde ses tu vlastně vzal, Eriku?"
"Šel jsem za tebou," odvětil prostě.
"Proč?"
"Došlo mi, co Afrodita provedla, a řekl jsem si, že budeš asi potřebovat kamaráda. Bydlíš se Stevie Rae, viď?"
Přikývla jsem.
"Nejdřív jsem pro ni chtěl dojít a poslat ji za tebou, ale nevěděl jsem, jestli zrovna jí budeš chtít vykládat o..." Odmlčel se a mávl směrem k rekreačnímu pavilonu.
"Ne! Já - já nechci, aby o tom věděla," vyhrkla jsem překotně, až jsem se zakoktala.
"To mě napadlo. Musím ti stačit já." Usmál se, ale potom se mu do očí vkradl rozpačitý výraz. "Fakt jsem tě nechtěl špehovat. Mrzí mě, že jsem vás s Heathem poslouchal."
Ostentativně jsem začala drbat Nalu. Takže viděl, jak mě Heath líbá, a taky celou tu krvavou scénu. Kristepane, to je trapas... Potom mě něco napadlo a s ironickým úsměvem jsem se na něj podívala. "Tak to jsme si kvit. Nechtěla jsem vás s Afroditou špehovat."
Oplatil mi úsměv. "Dobře, jsme si kvit. To je fajn."
Ucítila jsem divné šimrání v břiše. "Ujišťuju tě, že jsem se nechystala doopravdy roztáhnout křídla a vysát Kayle krev," vypravila jsem ze sebe.
Zasmál se. (Směje se vážně hrozně hezky, fakt!) "Já vím. Upíři neumějí létat."
"Ale stejně se pěkně lekla."
"Podle mě si to docela zasloužila." Maličko zaváhal a pak řekl: "Smím se na něco zeptat? Je to trochu osobní."
"Hele, viděl jsi, jak do sebe s chutí liju pohár plný krve, zvracím, líbám svého bývalého, chlemtám jeho krev jako pes a brečím. A já zas viděla, jak se snažíš přemluvit svoji bývalou, aby ti ho nevykouřila. Jedna osobní otázka už mě nezabije."
"Vážně byl ten kluk v transu? Tvářil se tak a mluvil tak."
Neklidně jsem se zavrtěla a Nala začala protestovat. Musela jsem ji hezky podrbat, aby mi odpustila.
"Asi byl," připustila jsem konečně. "Nevím, jestli to byl opravdový trans, a rozhodně jsem neměla v úmyslu ho ovládnout nebo tak něco, žádné nadpřirozené triky... Ale choval se jinak. Fakticky nevím. Byl zkouřený a trochu opilý. Třeba byl jen v rauši." Z paměti se mi jako dusivý kouř vynořila ozvěna Heathova hlasu: Jo... jak chceš... udělám, co budeš chtít. A jeho pohled měl v sobě takovou zvláštní intenzitu. Zatraceně, kde by mě napadlo, že tupý fotbalista Heath je něčeho tak intenzivního vůbec schopný (když nepočítám intenzivní soustředění na míč). Beztak by to slovo ani neuměl správně napsat (teď myslím slovo "intenzivní", ne slovo "míč").
"Choval se tak od začátku, nebo až od té chvíle, co... ehm... jsi..."
"Od začátku ne. Proč?"
"To znamená, že můžeme vyloučit dva důvody, proč mohl být divný. Zaprvé, kdyby byl zhulený, choval by se tak hned od začátku. Zadruhé, třeba byl úplně mimo, protože jsi strašně hezká a to samo o sobě stačí, aby se kluk choval, jako když je v transu."
Jakmile to řekl, v podbřišku mě znovu zašimralo, jako bych tam měla motýly, a to se mi ještě s žádným klukem nestalo. Ani s tupým fotbalistou Heathem, ani s líným magorem Jordonem, natož s pošahaným muzikantem Jonathanem (seznam kluků, se kterými jsem chodila, je krátký, zato velice pestrý).
"Vážně?" vzdychla jsem jako úplné pako.
"Vážně." Usmál se, jako bych přece jen takové pako nebyla.
Co se mu na mně může líbit? Jsem pošuk a mám úchylku na krev.
"Jenomže tím to taky být nemohlo. Že jsi nádherná, toho by si přece všiml hned, a ne až potom, co jsi mu dala pusu. A říkalas, že obluzeně začal vypadat až v momentu, kdy se objevila krev."
(Obluzeně - ha ha - fakticky použil slovo "obluzeně"!) Pitomě jsem se křenila tomu, že řekl něco tak nenormálního, a vůbec jsem si nedávala pozor na jazyk. Kvůli tomu jsem se naprosto nemožně prokecla. "Vlastně to celé začalo tím, že jsem tu krev uslyšela."
"Cos to říkala?"
A do háje. To jsem si chtěla nechat pro sebe. Odkašlala jsem si. "Heath se začal chovat jinak, když jsem uslyšela, jak mu v žilách teče krev."
"To slyší jenom dospělí." Chvilku bylo ticho a pak se ušklíbl a dodal: "A Heath je děsné jméno, jako nějaký teplouš ze seriálu."
"Těsně vedle. Hraje v útoku našeho fotbalového týmu."
Přikývl a zatvářil se pobaveně.
"No, když jsme u toho, moc se mi líbí, jak sis změnil jméno. Night je fantastické příjmení," pronesla jsem ve snaze přispět svou troškou ke konverzaci a prokázat, že mám aspoň špetku inteligence.
Jeho úsměv se rozšířil. "Ale já nic neměnil. Erik Night se jmenuju od narození."
"Jo aha, no, fakt pěkné jméno." Zastřelte mě, prosím.
"Díky."
Podíval se na hodinky a já si všimla, že je skoro půl sedmé. Ráno. Stejně je to uhozené.
"Brzo už se rozední," řekl.
Došlo mi, že je načase se rozloučit, a tak jsem se začala škrábat na nohy a přitom se snažila neupustit Nalu. Erik mě vzal za loket a podržel mě, abych neupadla. Pomohl mi vstát, ale k odchodu se neměl. Stál tak blízko, že se Nalin ocas dotýkal jeho černého svetru.
"Zeptal bych se tě, jestli by sis nedala něco k jídlu, ale večeři bys v tuhle hodinu dostala leda v rekreačním pavilonu a tam se asi vracet nechceš."
"To teda ani náhodou. Stejně nemám hlad."
Jakmile jsem to řekla, zjistila jsem, že to je vyložená lež. Jen padla zmínka o jídle, uvědomila jsem si, že hlady doslova padám.
"Fajn, smím tě doprovodit zpátky na kolej?" zeptal se.
"Jasně," odpověděla jsem s předstíranou nedbalostí.
Jestli mě s ním uvidí Stevie Rae, Damien a dvojčata, vypadnou jim oči z důlků.
Zamířili jsme ke kolejím. Šli jsme mlčky, ale nebylo to trapné ani nepříjemné. Vlastně se mi to líbilo. Sem tam jsme se náhodou dotkli rukama a já si v duchu říkala, že je fakticky úžasně vysoký a hezký a že bych ho za tu ruku hrozně ráda vzala.
"Teď jsem si vzpomněl," řekl najednou. "Nedopověděl jsem ti to o té krvi. Když jsem ji tenkrát při rituálu Dcer temnoty ochutnal poprvé, udělalo se mi špatně, ale od té doby jsem si zvykl. Nemůžu říct, že bych po ní nějak moc toužil, ale už mi celkem chutná. A každopádně se mi líbí pocit, který ve mně vyvolává."
Pátravě jsem se na něj zahleděla. "Že se ti motá hlava a nohy máš jako z gumy? Je to podobné, jako když jsi opilý, ale přitom jsi úplně střízlivý?"
"Přesně. Hele, víš, že upíři se nedokážou opít?" Zavrtěla jsem hlavou. "Je to kvůli nějakým změnám v metabolismu po proměně. Dokonce i mláďatům dá hodně práce, když se chtějí doopravdy ztřískat."
"Tak proč někdo nepoví učitelům, co Afrodita provádí?"
"Ona přece nepije lidskou krev."
"Sorry, Eriku, ale já tam byla. V tom víně stoprocentně byla krev toho kluka, Elliotta." Otřásla jsem se. "Tomu teda říkám špatná volba."
"Ale on není člověk," řekl Erik.
"Počkat - pít lidskou krev je zakázané." (Zatraceně! Přesně to jsem před chvílí udělala!) "Ale napít se krve jiného mláděte smíme?"
"Když ti dá napít dobrovolně, tak ano."
"To nedává smysl."
"Ale dává. Jak naše těla procházejí proměnou, přirozeně sílí naše touha po krvi, a tak potřebujeme nějaký způsob, jak ji utišit. Mláďata se rychle zotavují, takže se nikomu nemůže nic stát. A nemá to žádné vedlejší účinky, na rozdíl od toho, když se dospělý upír napije z živého člověka."
Jeho slova mi bušila v hlavě jako ta otravná, zbytečně hlasitá hudba, kterou pouštějí v obchodech s oblečením. Chytila jsem se první věci, která se z toho chaosu vynořila. "Z živého člověka?" vypískla jsem. "Doufám, žes to nemyslel tak, že se dá pít i z mrtvol!" Znovu se mi zvedl žaludek.
Rozesmál se. "Ne, jenom jsem to chtěl odlišit od pití krve, kterou poskytují dárci upíří bance."
"O něčem takovém jsem nikdy neslyšela."
"To většina lidí. Učí se to až v kvintě."
Pak se ze zmatku v mé utýrané mysli vynořil další detail. "A cos myslel těmi vedlejšími účinky?"
"Zrovna jsme to začali probírat v upíří sociologii. Když se dospělý upír napije přímo z živého člověka, může se mezi nimi vytvořit velice silné citové pouto. Upíři mu nepodléhají tak snadno, ale lidé mu můžou propadnout téměř okamžitě. Je to pro ně nebezpečné, logicky, už jen sama ztráta není zrovna zdraví prospěšná. A přičti k tomu fakt, že žijeme mnohem déle než oni, o desítky nebo i stovky let. Zkus se na to podívat z lidského hlediska - k smrti se zamiluješ do někoho, kdo vůbec nestárne, a z tebe se přitom stává scvrklý dědek nebo babka a nakonec umřeš."
Znovu jsem si vybavila Heathův omámený, ale přitom neuvěřitelně intenzivní pohled a rozhodla jsem se, že o tom musím s Neferet promluvit, i když to bude sakramentsky těžké.
"Jo, to by byl průšvih," pípla jsem.
"Už jsme tady."
Překvapilo mě, že stojíme před dívčí kolejí. Vzhlédla jsem k němu. "Takže díky, žes mě špehoval. Ne, doopravdy děkuju," pronesla jsem s trochu křivým úsměvem.
"Nemáš zač. Kdybys zase někdy potřebovala někoho, kdo strká nos do cizích věcí, jsem ti k službám."
"Budu si to pamatovat," řekla jsem. "Díky." Přesunula jsem si Nalu na bok a natáhla ruku po klice.
"Hej, Zoey!" zavolal ještě.
Otočila jsem se zpátky k němu.
"Ty šaty Afroditě nevracej. Nechala tě dneska vstoupit do kruhu a tím ti oficiálně nabídla členství v Dcerách temnoty. Mají takovou tradici, že učednice velekněžky dá nové člence při jejím prvním rituálu dárek. Asi o žádné členství stát nebudeš, ale stejně máš právo si ty šaty nechat. Navíc ti sluší daleko víc než jí." Vzal mě za ruku (za tu, kterou jsem nedržela kočku) a obrátil ji dlaní nahoru. Potom mi prstem přejel po žilce, která mi prosvítala na vnitřní straně zápěstí těsně pod kůží. Šíleně se mi rozbušilo srdce.
"A taky bys měla vědět, že jsem ti k službám i v případě, kdybys někdy dostala chuť na dalšího panáka krve. Pamatuj si to."
Sklonil se k mému zápěstí, jemně mě kousl do pulzujícího bodu a potom ho lehce políbil. Ani na chvilku se mi přitom nepřestal dívat do očí. Třepotání v podbřišku se vrátilo, jen mnohem silnější. Zašimralo mě na vnitřní straně stehen a najednou jsem potřebovala víc vzduchu. Jeho rty stále laskaly moje zápěstí a mně celým tělem projel záchvěv touhy. Musel cítit, jak se klepu. Přejel mi po kůži jazykem a já sebou znovu trhla. Nakonec se usmál a odešel. Právě začínalo svítat.

Označená - 17. kapitola

31. srpna 2010 v 10:36 | P. C. Castová a K. Castová
I7)
Roztřeseně jsem si hřbetem ruky otřela pusu a odpotácela se kousek dál (neměla jsem chuť zkoumat, co jsem to vlastně vyzvracela). Zastavila jsem se u velikánského dubu, který rostl tak blízko zdi, že polovina jeho koruny přesahovala za ni. Opřela jsem se o kmen a soustředila se na to, abych nehodila šavli ještě jednou.
Co jsem to udělala? Co se to se mnou děje?
A pak jsem někde nad sebou zaslechla zamňoukání. Jenomže to nebylo žádné obyčejné zamňoukání, jaké by vydala normální kočka. Znělo hrozně naštvaně, něco jako
"mňááu-huf-mňááu-huf".
Podívala jsem se nahoru. Na větvi, která se dotýkala vršku zdi, balancovala malá zrzavá číča. Upírala na mě obrovské oči a na první pohled vypadala rozzlobeně.
"Jak ses tam dostala?"
"Mňau-huf," oznámila mi, kýchla a udělala krůček ke mně.
"No pojď sem, čičičí," lákala jsem ji.
"Mňau-au-huf," namítla a opatrně se posunula asi tak o půl tlapky.
"To je ono, ještě kousek, maličká. Hezky jednu pacičku za druhou." Ano, rozumíte tomu správně - zachraňovala jsem kočku, abych nemusela myslet na všechny ty hrůzy ohledně pití krve. Prostě jsem na to v tu chvíli vážně neměla sílu. Bylo moc brzo, ta vzpomínka byla moc čerstvá. Kočka na stromě se ukázala jako dar z nebes. A navíc jsem měla pocit, že už jsem ji někde viděla. "Ještě kousek, micí, ještě kousek..." mlela jsem pořád dokola, strčila jsem špičku balerínky do mezery mezi kameny a vyhoupla se dost vysoko, abych dosáhla na nejnižší část větve, na které kočka stála. Chytila jsem se jí, jako by to byl provaz, a s její pomocí se vyšplhala po zdi ještě výš. Celou dobu jsem na kočku mluvila a ona mi naříkavě odpovídala.
Konečně jsem se ocitla tak blízko, že jsem k ní dosáhla. Hezky dlouho jsme se na sebe jen tak dívaly a já si říkala, jak moc do mě asi vidí. Poznala, že jsem před chvíli pila krev (a chutnalo mi to)? Je mi cítit z pusy? Vypadám jinak než dřív? Nenarostly mi dlouhé špičáky? (Já vím, že to poslední je pitomost, když dospělí upíři žádné dlouhé špičáky nemají, ale co.)
Znovu na mě "mňaufla" a popolezla ještě kousíček. Natáhla jsem se k ní a podrbala ji na hlavě. Stáhla uši, zavřela oči a začala příst.
"Vypadáš jako malá lvice," řekla jsem jí. "A jsi mnohem hezčí, když mi nenadáváš." Najednou jsem udiveně zamžikala a vzpomněla si, proč je mi povědomá. "Zdálo se mi o tobě." Vrstvou nevolnosti a strachu, která se mi usadila v žaludku, prosáklo trochu radosti. "Ty jsi moje kočka!"
Otevřela oči, zívla a zase kýchla, jako by se divila, proč mi to trvalo tak dlouho. S vypětím sil jsem se vyškrábala na široký vršek zdi a posadila se na něj. Kočka zafuněla, elegantně seskočila a stočila se mi do klína. Měla rozkošné bílé tlapičky. Zjevně ode mě čekala, že ji budu dál drbat, a tak jsem bez reptání vyhověla. Začala hlasitě příst. Hladila jsem ji a snažila se srovnat si myšlenky. Ve vzduchu byl cítit déšť, ale jinak bylo na konec října nezvykle teplo. Zaklonila jsem hlavu, zhluboka se nadechla a poddala se uklidňujícím účinkům stříbrného měsíčního světla, které probleskovalo mezi mraky.
Pak jsem se podívala na kočku. "No, Neferet nám říkala, že máme strávit chvilku v měsíčním světle." Koukla jsem se zase nahoru. "Svítil by víc, kdyby se ty pitomé mraky roztrhaly, ale lepší než..."
Než jsem to stačila doříct, opřel se do mě prudký poryv větru a mraky odpluly o kus dál.
"Jé, díky," zavolala jsem nahlas, i když to vlastně nikomu nepatřilo. "Tomu já říkám vítr jako na zavolanou. Kočka zafrkala, aby mě upozornila, že jsem měla tu drzost a přestala ji šimrat za ušima. "Budu ti říkat Nala, protože mi připomínáš lvici ze Lvího krále," svěřila jsem se jí a znovu se s ní začala mazlit. "Ani nevíš, jak jsem ráda, že jsem tě našla zrovna dneska, zlatíčko. Fakticky jsem po tom všem potřebovala něco hezkého. Nevěřila bys, co se mi..."
Ucítila jsem divný zápach. Tak divný, že jsem nechala větu viset ve vzduchu. Co to je. Nakrčila jsem nos. Smrdělo to jako něco starého a zaprášeného. Jako dům, ve kterém už hrozně dlouho nikdo nebydlí, nebo strašidelný starý sklep. Moc se mi to nelíbilo, ale naštěstí se mi aspoň nezvedl žaludek. Ten pach však nevěstil nic dobrého. Nepatřil sem.
Potom se něco mihlo na samém okraji mého zorného pole. Otočila jsem se za tím a zadívala se dolů. O kus dál stála u zdi nějaká holka, bokem ke mně. Vypadalo to, jako když neví, kam má vlastně jít. V téhle části areálu nebyla žádná světla, ale díky úplňku a své nově získané upíří schopnosti nočního vidění jsem ji viděla docela zřetelně. Strnula jsem. Špehuje mě jedna z těch hnusných Dcer temnoty? Vůbec jsem neměla náladu na nějaké jejich další dementní nápady a scény.
V duchu jsem zasténala, ale zřejmě jsem vlastně nevědomky zasténala nahlas, protože holka zvedla hlavu a zadívala se přímo na mě.
Vyděšeně jsem vyjekla a po zádech mi přejel mráz.
Byla to Elizabeth! Elizabeth bez příjmení, která přece měla být mrtvá! Jakmile mě uviděla, vykulila oči, které měly divnou červenou barvu a jakoby svítily, přidušeně vykřikla, prudce se otočila a nepřirozeně rychle vystřelila do tmy.
V tu chvíli Nala nahrbila hřbet a zasyčela tak vztekle, že se celá rozklepala.
"To nic, to nic!" začala jsem blábolit, abych uklidnila ji i sebe. Obě jsme se třásly a Nala pořád ještě tiše bručela. "Duch to určitě nebyl. Určitě ne. Byla to jen... no... prostě nějaká divná holka. Asi se mě lekla a..."
"Zoey! Zoey, jsi to ty?"
Nadskočila jsem a málem spadla ze zdi. To už bylo na Nalu moc. Znovu zasyčela a seskočila mi z klína rovnou na zem. Já už jsem z toho všeho taky byla úplně mimo. Chytila jsem se větve, abych nesletěla, a zamžourala jsem do tmy.
"Kdo - kdo je to?" vykřikla jsem a snažila se přehlušit hlasitý tlukot svého srdce. Vtom mě do očí uhodilo světlo dvou baterek. Někdo jimi mířil přímo na mě.
"Jasně že je to ona! Myslíš, že nepoznám svoji nejlepší kámošku podle hlasu? Ježíši, zas tak dlouho pryč není!"
"Kaylo?" Zastínila jsem si obličej dlaní, ale ruka se mi příšerně klepala.
"Já ti říkal, že ji najdeme," ozval se klukovský hlas. "Ty vždycky všechno hnedka vzdáváš."
"Heathe?" Možná se mi to jen zdá.
"Jo! Hu-hú! Našli jsme tě, bejby!" zahulákal Heath. Přestože mě jejich baterky oslepovaly, rozeznala jsem, jak se žene ke zdi a šplhá nahoru jako vysoká blonďatá opice
Hrozně se mi ulevilo, že to není nějaká příšera z vesmíru. "Heathe, opatrně!" zavolala jsem na něj. "Jestli spadneš, něco si zlomíš." Leda by spadl na hlavu, v tom případě by se mu asi nic nestalo.
"Já a spadnout?" Vyškrábal se nahoru a přehoupl nohu přes vršek zdi, až seděl obkročmo čelem ke mně. "Hele, Zoey, koukni, jsem král světa!" zařval, roztáhl ruce, zašklebil se jako totální idiot a dýchl na mě. Ten odér chlastu mě málem porazil.
Divíte se, že jsem se s ním rozešla?
"Nechápu, proč ti to moje trapné dicapriovské období pořád připadá tak vtipné." Probodla jsem ho pohledem a najednou si připadala úplně normálně, mnohem líp než v posledních pár hodinách. "Je skoro stejně trapné jako období, kdy jsem byla zabouchnutá do tebe, ale tys mě bral podstatně kratší dobu. A tos ani nenatočil spoustu sladce pitomých dojáků."
"Hele, ty se pořád zlobíš kvůli Dustinovi a Drewovi? Nech je plavat, jsou to magoři," řekl a upřel na mě štěněcí pohled. Pamatuju časy, kdy tenhle jeho pohled působil hrozně roztomile, to jsme byli asi tak v osmé třídě. Škoda že už dva roky z nějakého důvodu roztomile nepůsobí. "My jsme jeli takovou dálku, abysme tě vysvobodili, a ty máš akorát řeči."
"Cože?" Zavrtěla jsem hlavou a zamžourala na něj. "Počkej. Zhasněte ty baterky, bolí mě z nich oči."
"Jenže to pak nic neuvidíme," namítl Heath.
"Dobře, tak aspoň nesviťte přímo na mě. Otočte je, hmmm, třeba někam ven." Mávla jsem rukou směrem od školy. Heath poslušně udělal, co jsem řekla, a Kayla taky. Konečně jsem mohla dát ruku dolů (už se náhodou přestala klepat) a pořádně se na ně podívat. Heath valil oči na moje znamení.
"Ty jo, už je barevný! Bezva! Je to jako... jako v televizi nebo tak."
Některé věci se prostě nemění. Heath byl pořád Heath - strašně milý, ale jaderný fyzik z něj nikdy nebude.
"Hej, a co já? Tváříte se, jako bych tady vůbec nebyla," zavolala zezdola Kayla. "Pomozte mi nahoru, ale opatrně. Radši si odložím kabelku, je nová. A pro jistotu si sundám i boty. Zoey, ani nechtěj vědět, jaké slevy jsi včera prošvihla. Všechny letní modely úplně zadarmo. Fakt, nekecám. Sedmdesát procent. Koupila jsem si patery..."
"Pomoz jí nahoru," řekla jsem Heathovi. "Rychle. Jinak se rozjede a už ji nezastavíme."
Jo, některé věci se doopravdy nemění.
Heath se položil na břicho a natáhl ke kámošce ruce. Zahihňala se, chytila se ho a nechala se vytáhnout k nám. A v tu chvíli mi to docvaklo. To, jak se na něj usmívá, chichotá se a červená. Přímo to bilo do očí a najednou jsem měla úplně jasno. Kayle se Heath líbí. Lépe řečeno po něm jede.
V tu chvíli jeho provinilá poznámka o tom, že mi na večírku nezahýbal, dávala smysl.
"Co Jared, jak se má?" zeptala jsem se Kayly a její hihňání ustalo, jako když utne.
"Asi dobře," odpověděla, ale vyhnula se mi pohledem.
"Asi?"
Pokrčila rameny a já si všimla, že pod boží koženou bundou má jen miniaturní tílko ze smetanové krajky, kterému jsme říkaly klukolapka, jelikož mělo hodně odvážný výstřih a navíc v podstatě tělovou barvu, takže budilo dojem, že na sobě vůbec nic nemá.
"Ani nevím. Vlastně jsme se v posledních dnech skoro neviděli."
Pořád ode mě odvracela oči, ale neovládla se a střelila pohledem k Heathovi. Ten se tvářil naprosto bezelstně - jenomže on se tak tváří pořád, jiný výraz prostě v arzenálu nemá. Takže moje nejlepší kámoška pálí za mým klukem. To mě doopravdy vytočilo. Zalitovala jsem, že je taková hezká teplá noc. V duchu jsem si přála, aby se ochladilo a Kayle ty její přerostlé kozy umrzly.
Od severu najednou přišel ostrý poryv větru a rázem se do nás dala zima. Bylo to maličko strašidelné.
Kayla si v marné snaze nevypadat provinile přitáhla bundu k tělu a znovu se zachichotala, tentokrát spíš nervózně než koketně. V jejím dechu jsem taky ucítila pivo a ještě něco dalšího. Něco, co se mi zrovna před chvíli nesmazatelně vrylo do paměti. Vlastně byl div, že jsem si toho nevšimla hned.
"Kaylo, tys pila a k tomu navíc kouřila trávu?"
Otřásla se a zamrkala na mě jako mírně slaboduchý králík. "Jen pár piv, fakt, a Heath měl takového malého jointíka a já jsem se hrozně moc bála, když jsme sem jeli, a tak jsem si dala úplně malinkatého šluka. Nebo dva."
"Potřebovala vzpruhu," hájil ji Heath, ale všechny ty souhlásky za sebou mu zamotaly jazyk, a tak mě celou poprskal.
"Odkdy kouříš marjánku?" zeptala jsem se ho.
Široce se usmál. "Klídek, Zo. Sem tam si dám jointa, nic víc. Je to míň škodlivý než cigarety."
Vážně nesnáším, když mi říká Zo.
"Heathe." Snažila jsem se o shovívavý tón. "Není to míň škodlivé než cigarety, a i kdyby bylo, tak to pořád není žádná výhra. Cigarety jsou hnusné a zabíjejí lidi. A trávu kouří jenom největší dementi na škole. Nemluvě o tom, že zrovna ty nemáš tolik mozkových buněk, abys je mohl zbůhdarma zabíjet." Už jsem málem dodala, že totéž platí taky o spermiích, ale radši jsem si to přece jen nechala pro sebe. Kdybych zavedla řeč na jeho primární pohlavní znaky, určitě by si to špatně vyložil.
"Kecáš," řekla Kayla.
"Jak to myslíš?"
Pořád ještě svírala předek bundy a choulila se zimou. Její pohled už ale nepřipomínal hloupého králíčka, ale falešnou vzteklou kočku. Tenhle výraz jsem znala moc dobře. Dívala se tak na lidi, které nepočítala do svého holčičího kroužku. Nikdy se mi to nelíbilo, vždycky jsem ji okřikovala a vyčítala jí, že je na ně hnusná. A teď se tak dívá na mě?
"Říkám, že kecáš. Trávu nekouří jenom dementi. Znáš ty dva fantastické obránce Sdruženářů, Chrise Forda a Brada Higeonse? Nedávno jsem je viděla na večírku v Katie a hulí oba."
"Hele, jak můžeš tvrdit, že jsou fantastický?" vyhrkl Heath pohoršeně.
Kayla se nedala vyrušovat. "A Morgan si taky občas dá špeka."
"Myslíš Morgan ze školní taneční skupiny?" Jasně, měla jsem na Kaylu vztek, ale když jde o drby, všechno musí stranou.
"Jo. Nedávno si nechala dát piercing do jazyka a -" Rty naznačila "do klitorisu". "Dokážeš si představit, jak to muselo bolet?"
"Co? Kam si nechala ty piercingy dát?" zajímal se Heath.
"Nikam," vyhrkly jsme s Kaylou jednohlasně a na chvilku jsme zase vypadaly jako nejlepší kamarádky - ale vážně jen na chvilku.
"Neodbíhej od tématu, Kaylo," pokračovala jsem. "Fotbalisti ze Sdružené jsou odjakživa feťáci. Každý ví, že nabušení jsou ze steroidů. To proto jsme nad nimi šestnáct let nedokázali vyhrát."
"Tygři válej! Nakopali jsme Sdruženářům zadky, hurá!" zajásal Heath.
Protočila jsem oči. "A Morgan evidentně měkne mozek, jinak by si nedala propíchnout..." Mrkla jsem na Heatha a rychle začala mlžit. "... všechno možné a nehulila by trávu. Jmenuj mi jediného normálního člověka, který kouří!"
Kayla se rozmýšlela jen vteřinu. "Já!"
"Ach bože. Mně to prostě jenom nepřipadá moc chytré," řekla jsem s povzdechem.
"No, nemusíš mít taky vždycky pravdu. Je spousta věcí, o kterých nemáš ani páru." Už zase na mě vrhala hnusné pohledy.
Podívala jsem se na Heatha a potom zpátky na ni. "Jistě. O spoustě věcí asi doopravdy nemám páru."
Zatvářila se překvapeně, ale do očí se jí hned zase vrátila zlomyslnost. Najednou jsem pomyslela na Stevie Rae. Znám ji sice teprve pár dní, ale už teď jsem si stoprocentně jistá, že by se mi nikdy nepokusila přebrat kluka, ani kdybychom se zrovna rozcházeli. Taky by neutekla a nechovala se ke mně jako k nějaké zrůdě, když bych ji nejvíc potřebovala.
"Měli byste jet," řekla jsem Kayle.
"Dobře," odpověděla.
"A myslím, že byste za mnou už víckrát jezdit neměli."
Pokrčila ramenem. Přitom se jí rozevřela bunda a já si všimla, že jí sklouzlo ramínko tílka a že nemá podprsenku.
"Jak chceš," řekla
"Pomoz jí dolů, Heathe."
Jednoduché příkazy dokázal plnit na jedničku. Kayla byla za chviličku dole, popadla baterku a vzhlédla k nám.
"Dělej, Heathe, je mi hrozná zima." Otočila se a vyrazila k silnici.
"Takže..." začal Heath trochu bezradně. "Vážně se najednou docela ochladilo."
"Ano, už to stačí," řekla jsem nepřítomně a ani jsem si pořádně nevšimla, že vítr hned ustal.
"No, víš, Zo, já jsem tě fakticky přijel odsud vysvobodit."
"Ne."
"Ehe?"
"Heathe, koukni se mi na čelo."
"Jo, máš tam takovej ten půlměsíc. A je barevnej. To je divný, předtím barevnej nebyl."
"No, už je. Teď mě dobře poslouchej. Označili mě. To znamená, že v mém těle probíhá proměna v upíra."
Jeho oči opustily znamení a sjely mi od hlavy k patě. Krátce se zastavily u prsou a pak na nohou. Teprve tehdy jsem si uvědomila, že je mám odhalené až skoro k rozkroku, protože se mi při šplhání na zeď vyhrnula sukně.
"Zo, mě je jedno, co se děje s tvým tělem, nic špatnýho na něm nevidím. Vypadáš fantasticky. Vždycky jsi byla krásná, ale teďka vypadáš jako opravdická bohyně." Usmál se na mě a lehce mě pohladil po tváři. To proto jsem ho tak dlouho měla vážně moc ráda. Má sice svoje mouchy, ale umí být doopravdy milý a díky němu jsem si vždycky připadala hezká.
"Heathe," řekla jsem tiše. "Mrzí mě to, ale všechno je teď jinak."
"To teda ne, pro mě se nic nezměnilo." Než jsem pochopila, co se chystá udělat, naklonil se ke mně, pohladil mě po koleni a dal mi pusu.
Ucukla jsem a chytila ho za zápěstí. "Nech toho! Snažím se ti něco vysvětlit."
"Tak vysvětluj a já tě u toho budu líbat," zašeptal.
Chtěla jsem ho zarazit.
A vtom jsem to ucítila.
Pod prsty mi tepala jeho krev.
Pulzovala rychle a silně. Přísahám, že jsem ji slyšela. Znovu se ke mně naklonil a chtěl mi dát další pusu, a já spatřila žílu na jeho krku. Proudila v ní krev, viděla jsem, jak teče. Krev... Jeho rty se dotkly mých a já si vzpomněla, jak chutnala krev při rituálu. Byla studená, smíchaná s vínem a pocházela od nanicovatého slabocha, který pro mě nic neznamenal. Zato Heathova bude horká, báječná... sladká... sladší než ta z "ledničky" Elliotta...
"Au! Sakra, Zoey, tys mě škrábla!" Vytrhl zápěstí z mého sevření. "Do háje, teď mi teče krev. Jestlis nechtěla, abych ti dal pusu, mělas to říct."
Zvedl krvácející zápěstí a olízl kapku, která se na něm třpytila. Pak vzhlédl a ztuhl. Rty měl od krve. Cítila jsem ji, voněla stejně jako to víno, jenom ještě líp, mnohem líp. Ta vůně mě úplně omámila a zježily se mi chloupky na rukou.
Chtěla jsem ji ochutnat. Chtěla jsem to víc než cokoli jiného na světě.
"Chci..." slyšela jsem se šeptat, ale tónem, který jsem vůbec neznala.
"Jo..." odpověděl Heath, jako by byl v transu. "Jo... jak chceš. Udělám všechno, co budeš chtít."
Tentokrát jsem se naklonila já k němu, přejela mu pro rtu jazykem a tu kapku krve slízla. Úplně mi v puse explodovala. Všechny smysly mi sežehl plamen a zahltila mě rozkoš, jakou jsem nikdy nezažila.
"Ještě," řekla jsem ochraptěle.
Zdálo se, že Heath úplně ztratil řeč a umí jen kývat. Nabídl mi zápěstí. Už nekrvácelo. Když jsem rudý škrábanec olízla, zasténal. Ranka se pod dotekem mého jazyka znovu otevřela a začala z ní prýštit krev, hodně krve... ještě víc... Rozechvělýma rukama jsem si přitáhla zápěstí k ústům a přitiskla rty k teplé kůži. Zasténala jsem rozkoší a -
"Panebože! Co to s ním provádíš?" Rudou mlhu v mém mozku prořízl Kaylin výkřik.
Pustila jsem Heathovu ruku, jako by byla rozžhavená doběla.
"Padej od něj!" vřeštěla Kayla. "Nech ho být!"
Heath se ani nehnul.
"Běž," nařídila jsem mu. "Běž a už se nevracej."
"Ne," řekl. Vypadal úplně příčetně a hlas měl taky stoprocentně střízlivý.
"Ale ano. Padej odsud."
"Pusť ho!" zaječela Kayla.
"Kaylo, drž klapačku, nebo roztáhnu křídla, vrhnu se na tebe a vysaju tě do poslední kapky krve, ty hnusná zrádkyně!" Z mých slov doslova kapal jed.
Zakvičela a dala se na útěk. Obrátila jsem se zpátky k Heathovi, který ze mě celou dobu nespustil oči.
"Musíš už taky jít."
"Já se tě nebojím, Zo."
"Heathe, já se bojím dost za nás oba."
"Ale mně nevadí, cos udělala. Miluju tě, Zoey. Víc než dřív."
"Zmlkni!" Nechtěla jsem na něj křičet, ale moje slova jako by získala nějakou neznámou moc, protože šlehla jako bič. Trhl sebou. Namáhavě jsem polkla a přinutila se ke klidu. "Prostě běž pryč. Prosím." Ve snaze nějak ho přimět k odchodu jsem dodala: "Kayla teď určitě volá policajty. To by ani jednomu z nás moc nepomohlo."
"Dobře, tak já jdu. Ale vrátím se a ty s tím nic nenaděláš." Rychle a naléhavě mě políbil. Ucítila jsem na našich rtech krev a prošlehl mnou žhavý plamen rozkoše. Heath seskočil ze zdi a vykročil do tmy. Za chvíli už jsem viděla jen tečku světla jeho baterky a nakonec zmizela i ta.
Věděla jsem, že na to nesmím myslet. Teď na to není vhodná doba. Metodicky, jako robot jsem se chytila větve a sešplhala s její pomocí dolů. Hrozně se mi třásla kolena, takže jsem dokázala dojít jen ke kmeni stromu, tam jsem se svezla na zem a přitiskla se zády k prastaré kůře, která ve mně vyvolala pocit bezpečí. Odněkud se vynořila Nala a skočila mi do klína, jako by nebyla moje kočka teprve pár minut, ale spoustu let. Když jsem se rozbrečela, vydrápala se mi na hruď a přitiskla teplou hlavičku k mojí mokré tváři.
Připadalo mi to jako věčnost, ale nakonec vzlyky ustaly a zůstal mi jen knedlík v krku. Zalitovala jsem, že jsem nechala kabelku v rekreačním pavilonu, protože jsem nutně potřebovala papírový kapesník.
"Na, myslím, že by se ti mohl hodit."
Ten hlas mě polekal. Trhla jsem sebou a Nala nazlobeně zamručela. Zamrkala jsem a skrz slzy uviděla, že mi někdo podává kapesník.
"D-díky," řekla jsem, vzala si ho a vysmrkala se.
"Není zač," odpověděl Erik Night.

Označená - 16. kapitola

31. srpna 2010 v 10:22 | P. C. Castová a K. Castová
I6)
"Tady to je." Stevie Rae se zastavila u schodů, které vedly ke vchodu do kruhové cihlové budovy umístěné na malé vyvýšenině u východní zdi. Tvářila se rozpačitě a trochu provinile. Pavilon stínily velikánské duby, takže se topil v černočerné tmě, jenom u vchodu poblikávala lucerna nebo svíčka. Ve vysokých gotických oknech, která vypadala jako vitrážová, nebylo po světle ani památky.
"Fajn, díky za ty žaludeční pastilky." Snažila jsem se, aby to znělo, jako že nemám strach. "A drž mi místo u večeře. Tohle určitě nebude trvat dlouho. Až skončíme, přidám se k vám."
"Nemusíš nikam spěchat. Vážně. Třeba tady potkáš někoho zajímavého a budete si chtít povídat. To vůbec není problém, nenaštvu se nebo tak něco. A Damienovi a dvojčatům prostě řeknu, že zkoumáš terén."
"Já mezi ně nezapadnu, Stevie Rae. Nebudu jako ony."
"Věřím ti," odpověděla, ale oči měla podezřele rozšířené.
"Uvidíme se za chvíli."
"Fajn, za chvíli." Zamířila po chodníku zpátky k hlavní budově.
Radši jsem se za ní nedívala, vypadala nešťastně jako nakopnuté štěně. Vyšla jsem po schodech a snažila se samu sebe přesvědčit, že se neděje nic hrozného. Nemůže to být horší než tábor pro roztleskávačky, do kterého mě uvrtala moje barbinoidní sestřička (dodneška nechápu, jak jsem se do toho mohla nechat navézt). Tohle utrpení aspoň nebude trvat týden. Určitě jenom vykouzlí další kruh, což vůbec nemusí být špatné, řeknou pár netradičních modliteb jako Neferet a sednou si k jídlu. Já se v tu chvíli s milým úsměvem rozloučím a půjdu pryč. To zvládnu levou zadní.
Po obou stranách silných dřevěných dveří visely obyčejné plynové lucerny, ne otevřené lampy jako v Nyktině chrámu. Natáhla jsem ruku k těžkému železnému klepadlu, ale než jsem se ho stačila dotknout, dveře se s hrůzostrašným povzdechnutím otevřely.
"Vítej, Zoey."
Do háje. Stál tam Erik. Byl celý v černém a jeho tmavé vlnité vlasy a nepřirozeně modré oči mi připomněly Clarka Kenta - samozřejmě bez příšerných brýlí a ulízaných vlasů... ehm... takže mi vlastně připomněl spíš Supermana (neopakuju se náhodou?). Ne že by měl na sobě pláštěnku nebo přiléhavý trikot s velkým S...
Proud těchhle zcela ubohých a praštěných asociací naráz vyschl, jakmile mi prstem namočeným do oleje na čelo načrtl pentagram.
"Buď požehnána," řekl.
"Buď požehnán," odpověděla jsem a poděkovala v duchu nebesům, protože to neznělo ani jako krákorání, ani jako prasečí kvikot. Páni, ten kluk něčím nádherně voněl, ale nedokázala jsem určit, co to je. Žádná vyšeptalá voda po holení, co na sebe kluci lijou po hektolitrech. Voněl jako... jako... les po nočním dešti... něco zemitého, čistého a...
"Můžeš jít dál," pobídl mě.
"Ehm, no, dík," pronesla jsem inteligentně. Vešla jsem dovnitř. A zůstala stát jako přimrazená. Ocitla jsem se v obrovském kruhovém sále. Stěny i okna zakrývaly černé sametové závěsy, takže dovnitř nepronikl jediný stříbrný měsíční paprsek. Pod těžkou látkou jsem rozeznala nějaké divné obrysy a nejdřív jsem z nich trochu znervózněla, až mi najednou došlo, že jsem v rekreačním pavilonu. Zjevně museli odstrčit ke stěnám televize a všelijaké nářadí a zakrýt je, aby to tady vypadalo dostatečně ponuře. Pak mi pohled sklouzl ke kruhu uprostřed místnosti. Tvořily ho svíčky ve vysokých červených skleněných kalíšcích, vypadaly jako mexické modlitební svíčky, které občas mívají v našem supermarketu. Voní po růžích, tak nějak staromódně. Muselo jich být nejmíň sto. V jejich záři jsem rozeznala spolužáky, kteří postávali v hloučku za nimi. Povídali si, smáli se a v načervenalém světle působili přízračně. Všichni byli v černém a já si hned všimla, že nemají obvyklé výšivky na hrudi, zato každému visí kolem krku silný stříbrný řetízek a na něm zvláštní přívěsek ve tvaru dvou měsíčních srpků opřených zády o kulatý úplněk.
"Tady jsi, Zoey!"
Afroditin hlas se ke mně dovlnil těsně před ní samotnou. Měla na sobě dlouhé černé šaty poseté lesklými onyxovými korálky. Zdálo se mi, že je to tmavá varianta těch krásných šatů, které měla dneska Neferet. Na krku visel Afroditě stejný náhrdelník jako ostatním, až na to, že její byl větší a olemovaný červenými drahokamy, možná granáty. Vlasy si nechala rozpuštěné, takže jí splývaly po zádech a ramenou jako zlatý závoj. Byla tak hezká, až to hezké nebylo.
"Eriku, děkuju, žes Zoey přivítal. Já už se o ni postarám." Mluvila úplně normálně, a dokonce na okamžik spočinula pečlivě upravenými nehty na jeho paži, což by nezasvěcenému mohlo připadat jako přátelské gesto. V obličeji však měla vepsaný pravý opak. Tvářila se chladně a netečně a doslova ho provrtávala očima.
On se na ni ale ani nepodíval a bez okolků před jejím dotekem ucukl. Věnoval mi letmý úsměv a odešel.
Super. Jestli jsem v tu chvíli něco opravdu nepotřebovala, tak míchat se do něčího rozchodu. Bohužel jsem se neovládla a zadívala se za ním.
To už je můj osud. Ach jo.
Afrodita si odkašlala a já se (neúspěšně) pokusila zatvářit jakoby nic. Její falešný zlý úsměv jasně svědčil o tom, že si mého zájmu o Erika (a jeho zájmu o mě) dobře všimla. Znovu mě napadlo, jestli jí došlo, že jsem je včera na té chodbě viděla já.
No, ptát se jí na to nebudu.
"Už nemáme moc času, ale přinesla jsem ti něco na převlečení," řekla rázně a pokynula mi, abych šla za ní. Zamířila k dívčím záchodům a vrhla na mě přes rameno znechucený pohled. "V takovýchhle hadrech se na rituál Dcer temnoty nechodí." Když jsme došly na záchod, vrazila mi do ruky šaty, které visely na přepážce, a šoupla mě do kabinky. "Svoje věci pověs na ramínko, pak si je můžeš i s ním odnést na kolej."
Evidentně nemělo cenu se s ní hádat a navíc jsem nechtěla úplně vyčnívat z davu. Už tak jsem si tu připadala jako páté kolo u vozu. Dokud jsem na sobě měla něco jiného než ostatní, vypadala jsem jako člověk, který přišel na večírek převlečený za kachnu a zjistil, že to není maškarní a všichni jsou v džínách.
Rychle jsem se svlékla a přetáhla si šaty přes hlavu. Naštěstí mi padly, byly jednoduché, ale hezké, ušité z takové té klouzavé přiléhavé látky, která se nemačká. Měly dlouhé rukávy a kulatý výstřih, který odhaloval skoro celá ramena (ještě že jsem si vzala černou podprsenku). Kolem výstřihu, na okraji rukávů a na spodním lemu, který mi sahal přesně ke kolenům, byly našité třpytivé červené korálky. Fakticky se mi líbily. Nazula jsem si boty a spokojeně jsem si pomyslela, že balerínky se dají nosit vážně ke všemu. Pak jsem vyšla ven.
"No, aspoň že mi nejsou velké," řekla jsem.
Ale Afrodita se nedívala na šaty. Koukala na moje znamení a toho už jsem měla plné zuby. Tak je vybarvené - no a co! Naštěstí jsem se udržela a nic jsem neřekla. Koneckonců, tohle je její večírek a já jsem host. Což v překladu znamená: jsou v přesile, tak si moc nevyskakuj.
"Samozřejmě povedu rituál, tak nečekej, že tě budu celou dobu držet za ručičku."
Ano, měla jsem držet klapačku, ale povolily mi nervy. "Hele, Afrodito, mě za ručičku nikdo držet nemusí."
Přimhouřila oči a já se v duchu připravovala na další šílenou scénu, jenomže ona se místo toho usmála. Vůbec to nebyl pěkný úsměv, spíš to vypadalo, jako když pes cení zuby. Nikdy bych o ní neřekla, že je čubka, ale v tu chvíli se to vyloženě nabízelo.
"Jistě že nemusí. Zvládneš tenhle náš malý rituál levou zadní, ty přece zvládáš všechno. Všichni víme, že jsi Neferetina nová oblíbenkyně."
"Afrodito, já nejsem žádná její oblíbenkyně. Jsem tady prostě nová." Snažila jsem se o rozumný tón, dokonce jsem se zmohla na úsměv.
"Když to říkáš. Jsi připravená?"
Už jsem se s ní nesnažila dál diskutovat. Přikývla jsem a modlila se, aby celá tahle trapná záležitost už byla za mnou.
"Fajn, tak jdeme." Společně jsme se vrátily ke kruhu. Dovedla mě ke dvěma holkám. Poznala jsem je, byly to ty dvě "hnusné ježibaby", které jí dělaly doprovod v jídelně. Tentokrát se ale netvářily, jako by kousaly do citronu, naopak se na mě přívětivě usmály.
Na to jim samozřejmě neskočím. Ale přinutila jsem se taky zvednout koutky. Když jste na nepřátelském území, nejlepší je splynout s davem a vypadat nenápadně, případně jako hlupák.
"Ahoj, já jsem Enyo," řekla vyšší z nich. Pochopitelně byla blond, ale její dlouhé splývavé lokny měly spíš barvu zralého obilí než zlata. Ve světle svíček se ovšem nedalo přesně říct, které z těch dvou klišé na ně sedí líp. Stejně jsem si byla jistá, že není blond od přírody.
"Ahoj," pozdravila jsem ji.
"A já jsem Deino," řekla ta druhá. Zjevně byla míšenka a kromě překrásné pleti v barvě kávy se spoustou mléka ji štědrá příroda obdařila ještě fantasticky hustými kudrnatými vlasy, které si určitě ani v největším vlhku nedovolily zkrepatět.
Obě byly tak nádherné, že to volalo do nebe.
"Ahoj," zopakovala jsem. S klaustrofobickým pocitem jsem se zařadila mezi ně.
"Užijte si rituál," řekla Afrodita.
"Už se těšíme!" pronesly obě holky současně a vyměnily si s ní pohled, ze kterého mi naskočila husí kůže. Radši jsem se od nich odvrátila, než nad mojí hrdostí stačil zvítězit zdravý rozum, protože v tu chvíli bych určitě utekla.
Tady jsem měla lepší výhled dovnitř kruhu. Bylo v něm skoro totéž co v Nyktině chrámu, až na to, že tu stála vedle stolu židle a na ní někdo seděl. No, seděl, spíš se krčil. Nebylo poznat, jestli je to holka nebo kluk, protože měl přes hlavu nataženou kapuci kabátu.
No teda... co to jako má být?
Stůl byl přikrytý stejným černým sametem jako stěny, stála na něm socha bohyně, mísa s ovocem a chlebem, několik pohárů a džbán. A mezi tím ležel nůž. Podívala jsem se pořádně, ale nezdálo se mi to. Fakticky to byl nůž, s kostěnou rukojetí a dlouhou, zlověstně zahnutou čepelí, která se na krájení ovoce nebo chleba ani trochu nehodila. V složitě vyřezávaných kalíšcích bylo pár silných vonných tyčinek, zrovna u nich stála jedna holka, kterou jsem si matně vybavovala z koleje, a zapalovala je. Toho kluka nebo holky na židli si vůbec nevšímala. Prokristáčka, ten člověk tam snad spí nebo co!
Vzduch se okamžitě prosytil kouřem. Vinul se ve spirálách po celé místnosti jako přízrak a přísahala bych, že měl zelenou barvu. Čekala jsem, že bude vonět sladce jako kadidlo v Nyktině chrámu, ale když ke mně jeden pramínek doplul a já ho vdechla, překvapilo mě, jak štípe. Ten pach mi byl povědomý. Svraštila jsem čelo a snažila si vzpomenout, odkud ho jen znám... sakra, co to může být? Trochu jako bobkový list, a taky hřebíček. (Musím někdy poděkovat babičce Redbirdové, že mě naučila, jak se jmenují a voní různé druhy koření.) Zvědavě jsem začichala ještě jednou a maličko se mi zatočila hlava. Divné. S těmi vonnými tyčinkami zkrátka není něco v pořádku. Jak kouře přibývalo, jeho vůně se měnila, jako drahé parfémy, které na každém člověku voní trochu jinak. Nadechla jsem se znovu. Hřebíček a bobkový list jsou v tom určitě, ale pod nimi jsem cítila ještě něco, zanechávalo to na patře štiplavou hořkou chuť... temnou, mystickou a svůdnou... zakázanou.
Zakázanou? V tu chvíli mi to docvaklo.
Je to vůbec možné? Oni tady pálí marjánku smíchanou s kořením! To snad není pravda. Celá léta odolávám nátlaku svých vrstevníků a odmítám i ty nejzdvořilejší nabídky hnusných podomácku balených jointů, které lidi nechávají kolovat na večírcích a tak. (No řekněte sami, vždyť je to děsně nehygienické. A proč bych měla kouřit něco, po čem budu mít šílenou chuť na sladké, slané, mastné a vůbec všechno nezdravé jídlo, po kterém se tloustne?) A teď tady stojím v oblaku marjánkového čoudu. Ach jo. Kdyby mě tak viděla Kayla.
Popadla mě mírná paranoia (zřejmě vedlejší účinek inhalace trávy), a proto jsem se začala rozhlížet po lidech v kruhu. Čekala jsem, že se odněkud každým okamžikem vynoří nějaký profesor, čapne nás za flígr a odvleče... no, já nevím, třeba do nějakého šíleného nápravného zařízení pro problémovou mládež.
Na rozdíl od Nyktina chrámu tady ale naštěstí žádní dospělí nebyli, jenom asi dvacet kluků a holek. Tiše si povídali a tvářili se, jako by ty naprosto nelegální marihuanové tyčinky byly úplně normální věc. (Všichni asi měli vyhulené mozky.) Snažila jsem se dýchat co nejmíň a otočila se k holce, která stála napravo ode mě. Když máš pochybnosti (případně panický záchvat), zachrání tě společenská konverzace.
"Takže... Deino je, no, dost neobvyklé jméno. Co znamená?"
"Deino znamená ,strašná'," odpověděla a sladce se usmála.
Vysoká blondýna z druhé strany vesele dodala: "A Enyo znamená ,milující válku'."
"Aha." Snažila jsem se, aby to znělo zdvořile.
"No, a Pemphredo, což znamená vosa, tamhle zapaluje svíčky," vysvětlila mi Enyo. "Našly jsme ta jména v řecké mytologii. Byly to tři sestry Gorgony a Skylly. Podle pověsti to byly čarodějnice, které měly dohromady jen jedno oko, ale shodly jsme se, že to je určitě jen lživá maskulinní propaganda, kterou si vymysleli lidští chlapi, aby zdiskreditovali silné ženy."
"Opravdu?" Netušila jsem, co na to mám říct. Opravdu ne.
"Jo," potvrdila Deino. "Lidští chlapi jsou zmetci."
"Nejlepší by bylo, kdyby všichni pochcípali," řekla Enyo.
Jakmile tuto lidumilnou myšlenku dokončila, začala hrát hudba a díkybohu byla tak nahlas, že znemožnila konverzaci.
Ne že by znamenala zrovna velké vylepšení. Měla podprahový tepající rytmus, který působil zároveň starobyle i moderně. Jako by někdo namixoval nějaké drsné techno s rituálním namlouvacím tancem. A pak přišel další otřes - Afrodita začala tančit kolem kruhu. No, spoustě lidí by to asi připadalo děsně sexy. Figuru měla vážně pěknou a vlnila se jako Catherine Zeta-Jones v Chicagu. Na mě to ale nějak nefungovalo. A nebylo to tím, že nejsem na holky. Nefungovalo to, protože mi to připadalo jen jako hodně ubohá napodobenina Neferetina tance na "Jde v kráse". Kdyby podle téhle hudby někdo napsal básničku, asi by to bylo spíš něco na způsob "Kroutí zadkem jako štětka".
Zatímco Afrodita předváděla svoje zboží, všichni k ní byli pochopitelně úplně přikovaní pohledem, a tak jsem využila příležitost a rozhlédla se po kruhu. Samozřejmě mě ani nenapadlo hledat Erika, proč taky, že... do háje, tamhle je. Stál skoro přesně naproti mě. On jediný se na Afroditu nedíval. Koukal totiž na mě. Než jsem si rozmyslela, jestli se mám odvrátit, usmát se na něj nebo mu třeba zamávat (Damien mi radil, ať se na něj usměju, a on musí být na kluky expert, to dá rozum), hudba přestala hrát, a tak jsem mrskla očima po Afroditě. Stála u stolu uprostřed místnosti. Jednou rukou uchopila vysokou fialovou svíci a do druhé vzala nůž. Svíčka už hořela a ona ji pozdvihla jako pochodeň a zamířila ke kruhu. Teprve teď jsem si všimla, že mezi červenými svíčkami stojí i jedna žlutá. Strašná a Milující válku (musejí být úplně pitomé) do mě šťouchly, ale i bez nich jsem věděla, že se mám otočit k východu. Do vlasů se mi opřel závan větru. Koutkem oka jsem spatřila, jak Afrodita zapaluje žlutou svíčku a nožem do vzduchu nad ní načrtává pentagram. Přitom zvolala:
Bouřlivé vichry, Nyktiným jménem vás vyzývám
a žádám si vaše požehnání
pro kouzlo, které zde má být upředeno!
Musím uznat, že byla dobrá. Ne tak dobrá jako Neferet, ale zjevně na sobě hodně pracovala. Vyslovovala zřetelně a její hlas se rozléhal celou místností, i když zůstával měkký. Obrátili jsme se k jihu a ona vykročila k vysoké červené svíci, která se tyčila nad ostatními. Po těle se mi rozlila známá síla magického ohně.
Ohnivé blesky, Nyktiným jménem vás vyzývám,
původci bouří a kouzelné moci,
podpořte kouzlo, jež tu vzniká!
Další obrat. Celá jsem hořela a náhle jsem ucítila, jak mě něco neodolatelně táhne k modré svíčce, která kontrastovala s červenými. Dost mě to vyděsilo a musela jsem se držet, abych nevystoupila z kruhu a nepřipojila se k Afroditinu vzývání vody.
Vodní přívaly, Nyktiným jménem vás vyzývám,
propůjčte svou ničivou sílu
tomuto mocnému obřadu!
Co se to se mnou proboha děje? Byla jsem zpocená a moje znamení nešimralo jako při předešlém obřadu, ale žhnulo, pálilo jako oheň, a uši mi zaléhaly řevem rozbouřeného moře. Otřeseně jsem udělala další obrat doprava.
Hluboká žírná země, Nyktiným jménem tě vyzývám,
dokaž svou moc a zachvěj se mi pod nohama,
přispěj svou silou k mému kouzlu!
Afrodita znovu proťala vzduch nožem a mě zasvrběla dlaň pravé ruky, jako bych ho chtěla držet sama. Ucítila jsem vůni posečené trávy a odkudsi zblízka zaslechla volání lelka. Vůdkyně Dcer temnoty se vrátila do středu kruhu, postavila fialovou svíčku na stůl a zakončila vzývání.
Divoký a volný duchu, Nyktiným jménem tě vyzývám!
Odpověz! Střež mě při tomto obřadu
a obdař mě silou bohyně!
Netuším, jak je to možné, ale věděla jsem přesně, co pak udělá. Její slova mi rezonovala v mysli, vlastně spíš v duši. Když vzala pohár a začala obcházet kruh, její zaklínání mě pořád ještě mělo v moci, a přestože se charismatem ani silou Neferet zdaleka nevyrovnala, zažehla hluboko ve mně plamen, který mě stravoval.
"Nastal čas, kdy měsíc naší bohyně dospěl k úplňku. Dnešní noc je velkolepá. Naši dávní předkové znali tajemství této noci a uměli z něj čerpat sílu... uměli rozhrnout závoj mezi světy a podnikali dobrodružství, o jakých dnes pouze sníme. Tajná... záhadná... čarovná... skutečná krása a moc v upíří podobě, neposkvrněná lidskými předpisy a zákony. My nejsme lidé!" Její hlas se rozezvučel jako zvon, tak jako předtím Neferetin. "Dcery a synové noci tě dnes žádají o totéž, oč tě žádali při všech úplňcích v uplynulém roce. Osvoboď naši sílu, abychom poznali plavnost svých zvířecích blíženců, divokých koček, abychom nemuseli snášet tíhu lidských pout a krčit se v kleci jejich nevědomosti a slabosti."
Zastavila se přede mnou. Byla jsem stejně zadýchaná a zardělá jako ona. Pozvedla pohár a nabídla mi ho.
"Pij, Zoey Redbirdová, a připoj se k naší prosbě, aby nám Nyx dala, co nám náleží právem krve, těla a znamení velké proměny - znamení, kterým tebe už obdařila."
Ano, já vím, že jsem měla odmítnout. Jenomže jak? A vlastně jsem ani nechtěla. Afroditu jsem neměla ráda a nevěřila jsem jí, ale neříkala snad v podstatě pravdu? V plné síle na mě zaútočily vzpomínky na to, jak máma a otčím zareagovali na moje znamení, jak se na mě Kayla dívala se strachem v očích a Drew s Dustinem se zhnuseně odvraceli. Jak mi nikdo nezavolal, dokonce ani neposlal esemesku. Prostě mě nechali, ať si s novým životem poradím sama. Zbavili se mě.
Hrozně mě to mrzelo, ale taky mě to hrozně štvalo.
Chňapla jsem po poháru a pořádně si lokla. Bylo v něm víno, ale chutnalo jinak než při předchozím obřadu. Taky bylo sladké, ale necítila jsem v něm nějaké koření a jeho chuti se nevyrovnalo nic, co jsem kdy okusila. V puse mi vybuchla smršť, a jak mi tekutina klouzala do krku, zanechávala za sebou žhavou hořkosladkou cestičku. Zatočila se mi hlava a úplně mě ochromila touha napít se ještě, a ještě jednou, vypít to všechno.
"Buď požehnána," zasyčela Afrodita a pohár mi vytrhla tak prudce, že mi trochu vína vyšplíchlo na prsty. Potom se na mě vítězně usmála.
"Buď požehnána," odpověděla jsem automaticky. Pořád jsem byla omámená chutí vína. Afrodita postoupila k Enyo a podala jí pohár. Nedokázala jsem se ovládnout, olízala jsem si prsty, aby ta troška nepřišla nazmar. Víno bylo prostě a jednoduše fantastické. A vonělo... vonělo povědomě... byla jsem ale moc rozhozená, než abych si dokázala vzpomenout, kde jsem už něco takhle úžasného cítila.
Afrodita za chvilku obešla celý kruh a dala každému napít. Sledovala jsem ji pohledem a strašně jsem toužila, aby mi dala ještě trochu. Ona se ale vrátila ke stolu a znovu pohár pozvedla nad hlavu.
* 166/82 (podívat se, možná jsem někde vynechala odstaveček - 15 nebo 16 kapitola)
"Mocná čarodějko, bohyně noci a úplňku, která nedbáš na hromobití a bouře, vůdkyně duchů a vyšších bytostí, krásná a strašlivá, jejíž rozkazy musejí poslouchat i pradávní, pomoz nám v našem úsilí. Naplň nás svou silou, magií a mocí!"
Přiložila si pohár ke rtům a já jen závistivě sledovala, jak ho vyprazdňuje do poslední kapky. Vtom znovu začala hrát hudba. Afrodita se dala se smíchem do tance, postupně sfoukla všechny barevné svíčky a rozloučila se s živly. Jak obcházela kruh, nějak se mi všechno zmotalo dohromady nebo co, protože mi připadalo, že se její silueta rozostřila a proměnila, a najednou jsem znovu viděla Neferet, jenom mladší a méně uhlazenou.
"Rozcházíme se, ale brzy se opět šťastně sejdeme!" zvolala nakonec. Všichni jsme to po ní zopakovali, já zamrkala a ten divný přelud Afrodity proměněné v Neferet zmizel, stejně jako palčivý pocit na čele. Pořád jsem ale na jazyku cítila chuť vína. Nechápala jsem, co se děje. Alkohol nemám ráda. Doopravdy. Prostě mi nechutná. Jenže tohle víno bylo tak hrozně dobré, lepší než... než pusinky z čokoládové pěny (já vím, je to i nad moje chápání). A pořád jsem si nemohla vzpomenout, odkud tu chuť znám.
Kruh se rozpadl a všichni se začali bavit a smát se. U stropu se rozsvítily plynové lampy, tak jasné, že jsme museli přivřít oči. Podívala jsem se, jestli se na mě Erik náhodou pořád nedívá, ale mou pozornost upoutal pohyb u stolu. Ten, kdo se tam po celý obřad bez hnutí choulil na židli, se konečně zavrtěl. Vlastně se spíš zakymácel a nešikovně se narovnal. Vtom mu z hlavy sklouzla tmavá kapuce a já vytřeštila oči. Byl to kluk s ohavnými zrzavými pačesy a nezdravě bílým pihovatým obličejem.
Ten otravný pitomec Elliott. Co tady pro všechno na světě dělá? Jak ho Dcery a Synové temnoty mohli vzít mezi sebe? Znovu jsem si ostatní pořádně prohlédla. Přesně jak jsem čekala, nebyl mezi nimi nikdo ošklivý nebo nepřitažlivý. Všichni, a to myslím úplně doslova, vypadali zatraceně dobře. Logicky tady Elliott neměl co dělat.
Mžikal víčky, zíval a vypadal, jako by se trochu moc nadýchal zdejšího "kadidla". Pak si otřel něco z nosu (zřejmě jednoho z těch holubů, které s takovým zalíbením dloubal), a jak zvedl ruku, uviděla jsem na jeho zápěstí tlusté bílé obvazy. No to mě zastřelte...
Po páteři mi přeběhlo zlověstné zamrazení. Kousek ode mě stály Enyo s Deino a živě diskutovaly s tou holkou, které říkaly Pemphredo. Šla jsem k nim a počkala, až se na chvilku odmlčí. I když se mi na žaludku udělal uzel, s úsměvem jsem kývla směrem k Elliottovi. "Co ten tady dělá?"
Enyo po něm střelila pohledem a obrátila oči v sloup. "Toho si nevšímej. Dneska nám jen dělal ledničku."
"Úplná nula," ušklíbla se Deino.
"V podstatě člověk," podotkla znechuceně Pemphredo. "Na nic lepšího než jídelní lístek se nehodí."
Uzel na žaludku se utáhl ještě víc. "Počkat, já vám nerozumím. Lednička? Jídelní lístek?"
Strašná Deino na mě s povýšeným výrazem upřela čokoládové oči. "Takhle říkáme lidem - ledničky a jídelní lístky. Víš, jak to myslím, snídaně, oběd, večeře."
"A taky svačinka," zapředla válku milující Enyo.
"Mně to pořád ještě..." nakousla jsem větu, ale Deino mi skočila do řeči.
"Ale no tak! Nepředstírej, že nevíš, co bylo v tom víně, a že ti to nechutnalo."
"Jo, jen to přiznej, Zoey. Všichni jsme tě viděli. Nejradši bys to vyzunkla všechno, chutnalo ti to ještě daleko víc než nám. Všimla jsem si, jak si ocucáváš prsty," řekla Enyo, naklonila se nepříjemně blízko a významně se zadívala na moje znamení. "Jsi fakticky hodně divná, co? Mládě a zároveň dospělý. Ta malá kapka krve ti nestačila, chtěla bys jí mnohem, mnohem víc."
"Krve?" Nepoznávala jsem vlastní hlas. Hlavou mi vířilo slovo "divná".
"Přesně tak, krve," řekla Strašná.
Rozrazila mě zima a současně mě polilo horko. Uhnula jsem před nimi pohledem a moje oči se střetly s Afroditinýma. Stála na opačné straně místnosti a bavila se s Erikem. Po tváři se jí rozlil zlovolný úsměv. Zase držela v ruce pohár a teď ho ke mně pozvedla v téměř nepostřehnutelném přípitku, lokla si, obrátila se zpátky k Erikovi a zachichotala se něčemu, co řekl.
Sebrala jsem poslední zbytky příčetnosti, zamumlala jsem nějakou výmluvu směrem k Válečnici, Strašné a Vose a klidně jsem opustila místnost. Jakmile za mnou zaklaply silné dřevěné dveře rekreačního pavilonu, rozběhla jsem se jako šílený slepec. Nevěděla jsem kam, jenom jsem chtěla být co nejdál odsud.
Napila jsem se krve - krve toho děsného Elliotta - a chutnala mi! A aby toho nebylo málo, uvědomila jsem si, proč mi byla ta báječná chuť a vůně tak povědomá. Ucítila jsem ji přece tehdy, když Heathovi tekla krev z ruky. Nebyla to žádná nová voda po holení, ale jeho krev. A to samé jsem cítila včera na chodbě, když Afrodita rozškrábla Erikovi stehno. Chtěla jsem tu krev olíznout.
Jsem vadná. Zrůda.
Nakonec mi došel dech, a tak jsem se zhroutila u paty obvodové zdi školního areálu. Přitiskla jsem se ke studenému kameni, a jakmile jsem se pořádně nadechla, vyzvracela jsem všechno, co jsem v sobě měla.

Označená - 15. kapitola

31. srpna 2010 v 10:22 | P. C. Castová a K. Castová
I5)
V půli cesty k Nyktinu chrámu jsem si uvědomila, že Stevie Rae je nějak zamlklá. Kradmo jsem se po ní podívala. Zdá se mi to, nebo je tady pobledlá? Asi jsem měla předtuchu, protože mi přejel mráz po zádech.
"Stevie Rae, stalo se něco?"
"No, vlastně ano. Bude to pro tebe asi šok."
"Co? Ten úplňkový obřad?" Píchlo mě v břiše.
"Ne, ten se ti bude líbit - myslím tenhle oficiální." Nenápadně mi tak naznačila, že ten další s Dcerami temnoty se mi líbit nebude, ale o tom se mi zrovna v tu chvíli přemýšlet nechtělo. Pak se nadechla a řekla něco, proti čemu nějaké Dcery temnoty vypadaly jako bezvýznamná maličkost. "Před hodinou umřela jedna holka."
"Cože? Jak?"
"Jako obvykle. Nezvládla proměnu a její tělo zkrátka..." Odmlčela se a zachvěla. "Stalo se to, když nám končila hodina taekwonda. Vzpomínám si, že při rozcvičce hodně kašlala, jako by se jí špatně dýchalo, ale vůbec mě nenapadlo, že je s ní něco v nepořádku. Vlastně možná ano, ale hned jsem to pustila z hlavy."
Smutně se na mě usmála a mně připadalo, že si to vyčítá.
"Dá se tomu nějak zabránit? Víš, jako nějak tomu člověku pomoct, zachránit ho, když začne..." Nechala jsem větu viset ve vzduchu a bezradně rozhodila ruce.
"Ne. Jakmile tvoje tělo odmítne proměnu, nedá se s tím už nic dělat."
"Tak se netrap, že sis toho jejího kašle nevšímala. Stejně jsi jí nemohla pomoct."
"Já vím. Jen... bylo to hrozné. A měla jsem Elizabeth ráda."
Úplně ve mně hrklo. "Elizabeth bez příjmení? To ona umřela?"
Spolubydlící přikývla a prudce zamrkala. Zjevně se jen stěží bránila slzám.
"To je hrůza," šeptla jsem, protože mě úplně neposlouchaly hlasivky. Vzpomněla jsem si, jak mi pochválila znamení a jak si všimla, že se na mě Erik díval. "Ale já ji přece viděla na dramaťáku a to jí vůbec nic nebylo."
"Takhle to chodí. Ten člověk prostě třeba sedí vedle tebe, vypadá úplně normálně, a najednou..." Znovu se otřásla.
"A výuka jde dál? I když nám zrovna umřela spolužačka?" Vzpomněla jsem si, jak se loni o jednom víkendu dva druháci z Jižní střední zabili při autonehodě. Hned v pondělí přišli do školy lidé z psychologické poradny a zrušily se i všechny sportovní akce, které měly ten týden proběhnout.
"Tady se normálně pokračuje. Abychom si zvykli, že je to něco, co se může stát každému. Uvidíš sama, všichni se budou tvářit, jako že se nic nestalo, zvlášť lidi z vyšších ročníků. Smutní budou leda terciáni a Elizabethini nejlepší přátelé. Od nás se očekává, že nebudeme dělat scény a vyrovnáme se s tím. Elizabethina spolubydlící a kamarádky budou asi pár dní trochu zaražené, ale nesmějí to dávat moc najevo." Ztlumila hlas. "Víš, mně připadá, že dospělým upírům na nás až do proměny vlastně ani moc nezáleží."
Zamyslela jsem se nad tím. Nepřipadalo mi, že by se ke mně Neferet chovala jako k někomu, kdo je postradatelný, vždyť dokonce řekla, že moje vybarvené znamení je příznivá předzvěst. Já jsem si svojí budoucností tak jistá nebyla. Ale rozhodně jsem nechtěla, aby to vypadalo, že mi Neferet nějak nadržuje a že jsem něco víc než ostatní. Chtěla jsem jednoduše kamarádit se Stevie Rae a její partou.
"To je doopravdy příšerné," řekla jsem nakonec.
"Ano, ale aspoň je to rychlý konec."
Jedna moje část byla zvědavá na všechny podrobnosti, ale druhá se klepala strachy a nechtěla vědět vůbec nic. Než jsem se zmohla na nějakou otázku, naštěstí nás přerušila Shaunee.
"Kde vězíte, prosím vás?" křikla na nás ze schodiště vedoucího ke vchodu do chrámu. "Erin s Damienem nám drží místo v kruhu, ale po začátku obřadu už dovnitř nikoho nepustí. Hněte sebou!"
Rozběhly jsme se ke schodům a spolu se Shaunee vstoupily do chrámu. Jakmile jsem vešla do tmavého klenutého předsálí, obklopila mě sladká kouřová vůně kadidla. Bezděky jsem se zarazila. Kamarádky se ke mně otočily.
"Klid, nemáš se čeho bát," řekla Stevie Rae a podívala se mi do očí. "Aspoň při tomhle obřadu ne."
"Úplňkový obřad je bezva, bude se ti líbit. Jo, až ti upírka nakreslí na čelo pentagram a řekne ,buď požehnána', prostě odpověz to samé," vysvětlila mi Shaunee. "Pak se společně zařadíme do kruhu." Povzbudivě se na mě usmála a rychle zamířila do další zšeřelé místnosti.
"Počkej." Chytila jsem Stevie Rae za rukáv. "Možná je to hloupost, ale není pentagram náhodou symbol zla nebo něco?"
"To jsem si dřív taky myslela. Ale není to pravda, tuhle pověru šíří věřící, protože... Sakryš," zarazila se a pokrčila rameny, "já ani nevím proč jim tak záleží na tom, aby si lidi mysleli, že je to znamení zla. Ve skutečnosti pentagram odpradávna značil moudrost, ochranu a dokonalost. Samé dobré věci. Je to pěticípá hvězda. Čtyři cípy zastupují živly, ten pátý, co ukazuje přímo nahoru, zastupuje ducha. To je celé, žádná černá magie."
"Manipulace," zamumlala jsem. Byla jsem ráda, že jsme změnily téma a přestaly mluvit o Elizabeth a o smrti.
"Co?"
"Církev věřících manipuluje s lidmi, aby je mohla ovládat, a chce, aby každý věřil stejným věcem. Proto si všichni mají myslet, že pentagram je špatný." Zhnuseně jsem zavrtěla hlavou. "To je jedno. Teď jsem si uvědomila, že se vlastně doopravdy těším. Pojď."
Prošly jsme předsálím a já zaslechla zurčení vody. Minuly jsme krásnou fontánku a pak se chodba stočila doleva a vyústila do klenutého kamenného portálu, u kterého stála upírka. Ještě jsem se s ní nesetkala. Byla celá v černém, měla na sobě dlouhou sukni, blůzu s rozšířenými rukávy a jedinou ozdobou - stříbrnou výšivku bohyně na levé straně hrudi. Její dlouhé vlasy měly barvu zralé pšenice a od měsíčního srpku na čele se jí až k bradě vinuly safírové spirály.
"To je Anastasia. Učí kouzla a rituály a je to Drakova manželka," pošeptala mi Stevie Rae, přistoupila k upírce a uctivě přitiskla pěst k srdci.
Anastasia se usmála a ponořila prst do kamenné misky, kterou držela. Pak jí načrtla na čelo pěticípou hvězdu.
"Buď požehnána, Stevie Rae," řekla.
"Buď požehnána," odpověděla kamarádka. Povzbudivě na mě mrkla a zmizela v šeru za portálem.
Zhluboka jsem se nadechla a řekla si, že aspoň než skončí obřad, pustím Elizabeth, smrt a všechny pochybnosti z hlavy. Odhodlaně jsem vykročila k Anastasii a stejně jako Stevie Rae jsem přitiskla pěst k srdci.
Upírka namočila prst do oleje. "Vítej, Zoey Redbirdová, ať se ti líbí ve Škole noci i v novém životě," řekla a nakreslila mi přes znamení pentagram. "A buď požehnána."
"Buď požehnána," zamumlala jsem. Jakmile jsem ucítila na čele vlhký dotek, celým tělem mi projelo zachvění, jako bych dostala ránu elektrickým proudem.
"Běž dál za kamarády," pobídla mě laskavě. "Nemusíš se ničeho bát, jsem přesvědčená, že bohyně nad tebou drží ochrannou ruku."
"D-děkuju," zakoktala jsem a spěšně vstoupila do místnosti. Hořela v ní spousta svíček, v železných lustrech u stropu obrovské bílé voskovice a u stěn další v mnohoramenných svícnech. Byly tu i olejové lampy, ale neměly stínidla jako jinde ve škole, plameny v nich šlehaly volně. Věděla jsem, že tady dřív býval kostel církve věřících zasvěcený svatému Augustinovi, ale teď to tu vůbec jako v kostele nevypadalo. Krom toho, že všechno světlo pocházelo od plamenů svíček a lamp, tu nebyly žádné lavice. (Mimochodem, kostelní lavice fakticky nemusím - jsou tak děsně nepohodlné!) V celé místnosti byl vlastně jediný kus nábytku, a to starožitný dřevěný stůl přímo uprostřed. Podobal se tomu v jídelně, ale nebylo na něm jen jídlo, víno a tak. Na tomhle stála ještě mramorová socha bohyně s pozdviženýma rukama, která vypadala stejně jako výšivka na oblečení dospělých upírů, a taky velikánský svícen s tlustými bílými voskovicemi a několika tyčinkami kadidla, z nichž stoupal kouř.
Pak mi zrak padl na plamen šlehající z prohlubně v kamenné podlaze. Zmítal se ze strany na stranu a sahal nejmíň do výše pasu. Připadal mi nádherný, nebezpečný, ale přitom krotký, a něco mě k němu neodolatelně přitahovalo. Než jsem k němu ale stačila vykročit, naštěstí jsem zpozorovala, že na mě z druhé strany zuřivě mává Stevie Rae. Teprve v tu chvíli jsem si uvědomila, že u stěn stojí ve velkém kruhu studenti a dospělí upíři. Vůbec nechápu, jak je možné, že jsem si jich do té doby nevšimla. Byla jsem nervózní a zároveň unešená. Přiměla jsem nohy k pohybu a šla si stoupnout vedle kamarádky.
"No konečně," sykl Damien.
"Promiň," pípla jsem.
"Dej jí pokoj, Už tak má nervy nadranc," okřikla ho Stevie Rae.
"Psst! Už to začíná," zašeptala důrazně Shaunee.
Z tmavých koutů místnosti se jakoby kouzlem vynořily čtyři ženské postavy a zamířily do kruhu. Rozestavily se tak, že připomínaly značky světových stran na kompasu. Další dvě postavy vstoupily portálem, kterým jsem před chvilkou přišla i já. První šel vysoký muž, teda přesně řečeno upír (nikdo jiný než upíři tady nebyl), a já na něm mohla oči nechat. Jestli někdo ztělesňoval typickou představu o sexy upírovi, tak právě on. Měl hodně přes metr osmdesát a od minuty by mohl hrát v hollywoodském trháku.
"A tady máme jediný důvod, proč pořád ještě chodím na ten zatracený seminář poezie," zašeptala Shaunee.
"Moje řeč, ségra," vzdychla zasněně Erin.
"Kdo to je?" zeptala jsem se Stevie Rae.
"Loren Blake, oficiální básník upíří komunity. První muž po dvou stech letech, kterému tenhle titul udělili," odpověděla šeptem. "A na rozdíl od ostatních tak mladě jenom nevypadá, doopravdy mu je teprve dvacet a něco."
Než jsem stačila položit další otázku, muž promluvil a jeho hlas mě naprosto uzemnil, takže jsem na něj zůstala civět s otevřenou pusou a hltala každé slovo.
Jde v kráse, jako chodívá
tma noci hvězdnou oblohou...
Recitoval dál a zvolna se blížil ke kruhu. Žena, která vešla do místnosti s ním, se zavlnila, jako by jeho slova byla hudba, a půvabným tanečním krokem začala obcházet kruh po vnější straně.
...a světla krása zářivá
i krása tmy v ní jedno jsou...
Všichni se dívali na tančící ženu. Najednou jsem si uvědomila, že je to Neferet. Měla na sobě dlouhé hedvábné šaty pošité drobnými kamínky a ty se ve světle svíček při každém pohybu třpytily jako noční obloha posetá hvězdami. Svým tancem vdechovala slovům staré básně nový život (byla jsem natolik při smyslech, že jsem poznala "Jde v kráse" lorda Byrona).
...přísvitu něžná přediva,
jež pestré dny znát nemohou.
Ve chvíli, kdy Loren dospěl ke konci sloky, se oba setkali uprostřed kruhu. Neferet vzala ze stolu pohár a pozvedla ho, jako by nám všem připíjela.
"Nyktiny děti, vítejte na oslavě úplňku!"
Dospělí upíři jednohlasně odpověděli: "Vítej i ty."
Neferet s úsměvem vrátila pohár na stůl a zvedla dlouhou tenkou zapálenou svíčku zasazenou v kalíšku. Pak přistoupila k upírce, kterou jsem předtím nikdy neviděla. Stála v místě, kde kruh zřejmě začínal. Pozdravila velekněžku tradičním způsobem a potom se k ní otočila zády.
"Psst!" sykla Stevie Rae. "Všichni se budeme postupně obracet na čtyři světové strany, Neferet přivolá živly a vykouzlí Nyktin kruh. První je východ, kde sídlí vzduch."
Všichni včetně mě, i když jsem zůstala maličko pozadu, se obrátili k východu. Koutkem oka jsem zahlédla, jak Neferet zvedá paže nad hlavu, a její hlas se odrazil od kamenných stěn jako zvuk zvonů.
"Z východu přivolávám vzduch a žádám, aby ovanul tento kruh moudrostí a naplnil jí celý náš obřad."
Jakmile velekněžka začala vzývat živel, vzduch kolem mě se pohnul a proměnil ve vánek. Čechral mi vlasy a já zaslechla ševelit listy ve větru. Rozhlédla jsem se a čekala, že ostatní bude taky obklopovat miniaturní vichřice, jenomže nikomu jinému se nepohnul ani vlásek. Divné.
Upírka, která stála na východní straně kruhu, vytáhla ze záhybu šatů tlustou žlutou svíčku a Neferet ji zapálila. Žena ji pozdvihla nad hlavu a pak ji položila na zem.
"Otoč se doprava, teď přijde oheň," zašeptala Stevie Rae.
Otočili jsme se a Neferet pokračovala: "Z jihu přivolávám oheň a žádám, aby zažehl v tomto kruhu sílu vůle a obdařil náš obřad trvalou a nezlomnou mocí."
Vítr, který mě mírně ovíval, vystřídalo horko. Nebylo vyloženě nepříjemné, asi tak jako když vlezete do vany plné horké vody, ale stejně mi po celém těle vyrazil pot. Střelila jsem pohledem po Stevie Rae. Trošku zakláněla hlavu a měla zavřené oči. Po potu ani památky. Horko najednou ještě zesílilo, a tak jsem se zase podívala na Neferet. Právě zapálila velkou červenou svíčku, kterou držela Penthesilea. Ta ji stejně jako předchozí upírka zvedla jako obětinu a pak ji položila na zem.
Stevie Rae do mě zase šťouchla, ale už jsem to nepotřebovala - sama od sebe jsem udělala vpravo vbok a obrátila se k západu. Nějakým záhadným způsobem jsem si byla jistá, že se otočíme právě tam a budeme vzývat vodu.
"Ze západu přivolávám vodu a žádám, aby zaplavila tento kruh soucitem, jenž promění světlo úplňku v léčivou sílu a obdaří náš kruh hlubším porozuměním."
Velekněžka zapálila modrou svíčku, kterou držela upírka na západě. Žena ji pozvedla, potom ji položila na zem a mě obklopil zvuk vzdouvajících se vln a ucítila jsem slanou vůni oceánu. Nedočkavě jsem uzavřela kruh a otočila se k severu. Věděla jsem, že budeme vzývat zemi.
"Ze severu přivolávám zemi a žádám, aby nechala v tomto kruhu zakořenit tvůrčí energii, která dá dnešním přáním a modlitbám sílu se vyplnit."
Vtom jsem pod nohama ucítila hebkou trávu, vdechla jsem vůni sena a uslyšela ptačí zpěv. Zelená svíčka už hořela u nohou "země".
Asi by nebylo nic divného na to, kdyby mě ty zvláštní přeludy vyděsily, jenomže místo toho mě naplňovaly skoro nesnesitelnou lehkostí - bylo mi fantasticky! Tak fantasticky, že jsem se málem nahlas rozesmála, když jsme se spolu s Neferet obrátili zpět ke středu kruhu, kde šlehal plamen. Musela jsem pevně stisknout rty. Ten neuvěřitelně hezký básník stál naproti kněžce a já si všimla, že drží velkou fialovou svíčku.
"A jako poslední přivolávám ducha, jenž kruh uzavře, a žádám, aby nás naplnil sounáležitostí, díky níž si budeme vzájemně oporou."
Naprosto nečekaně jsem ucítila, jak se moje duše radostně zatetelila - jako by mi v hrudi třepetali křídly kolibříci. Básník zažehl svíčku o vysoký plamen a položil ji na stůl. Neferet začala obcházet kruh. Mluvila k nám a dívala se nám přitom do očí.
"Měsíc dnes dorostl k úplňku. Všechno se rodí a zase zaniká, dokonce i Nyktiny děti, upíři. Této noci však síla života, magie a stvoření hoří nejjasněji, stejně jako bohynin měsíc. Nastal čas tvořit... konat."
Srdce mi při jejích slovech bušilo jako splašené a najednou jsem si uvědomila, že je to vlastně kázání a tenhle obřad je něco jako mše. Stvoření kruhu a slova velekněžky na mě ale zapůsobily mnohem intenzivněji než všechny bohoslužby, kterých jsem se kdy zúčastnila. Rozhlédla jsem se. Možná je to tím prostorem. Místnost byla prosycená kadidlem a mihotavé světlo svíček působilo čarovně. Neferet vypadala přesně tak, jak má správná kněžka vypadat. Její krása zářila jako jasný plamen a svým magickým hlasem všechny doslova spoutávala. Nikdo nepospával v zadní lavici ani potají neluštil sudoku.
"Nastal čas, kdy se závoj oddělující všední svět od divukrásné bohyniny říše stává téměř průsvitným. Dnes v noci můžeme snadno překročit hranici mezi těmito světy a spatřit Nyktinu krásu a kouzelnou moc."
Její slova mě hladila po kůži a najednou se mi sevřelo hrdlo. Zachvěla jsem se a zašimralo mě na čele v místě, kde mám znamení. Pak promluvil hlubokým zvučným hlasem básník.
"Nastal čas protkat své bytí vláknem nadpřirozena, upříst nit z prostoru a času a tvořit. Protože život je kruh a také tajemství. Naše bohyně to ví a její druh Erebus též."
Náhle už jsem nebyla tak smutná z toho, že Elizabeth umřela. Už mi to nepřipadalo tak děsivé a hrozné, ale spíš úplně přirozené, jako jedna ze součástí světa, ve kterém máme každý své místo.
"Světlo... tma... den... noc... smrt... život... to vše je svázáno duchem a dotekem bohyně. Stačí respektovat rovnováhu věcí, respektovat bohyni a naučíme se upříst z měsíčního světla kouzelnou nit a z ní utkat štůček čisté magie, která nás bude provázet po všechny dny našich životů."
"Zavřete oči, Nyktiny děti," ujala se opět slova Neferet, "a vyšlete k bohyni svá tajná přání. Dnes je závoj mezi světy tenký jako pavučina, všední svět se snoubí s kouzelným, a tak Nyx možná vaši prosbu vyplní a zahalí vás jemným pelem splněného snu."
Kouzla! Oni se opravdu modlí za kouzelnou moc! Bude to fungovat? Může to vůbec fungovat? Existuje v tomhle světě opravdická magie? Vybavilo se mi, jak můj duch viděl slova, a bohyně mě viditelným hlasem zavolala k sobě do rozsedliny, políbila mě na čelo a navždycky mi změnila život. A že jsem teprve před chviličkou cítila moc Neferetina vzývání. To se mi přece nezdálo, něco takového nemohla být jen iluze.
Zavřela jsem oči, soustředila se na magii, kterou jsem kolem sebe cítila, a vyslala jsem do noci přání. V hloubi duše si nejvíc ze všeho přeju někam patřit... najít konečně domov, který mi nikdo nebude moct vzít.
Znamení mě sice pálilo, ale jinak jsem se doslova vznášela a připadala si nepředstavitelně šťastná. Vtom Neferet řekla, ať otevřeme oči, a pokračovala v obřadu. Její hlas byl jemný a zároveň silný - žena a válečnice v jedné osobě.
"Nastal čas vydat se neviděn na cestu měsíčním svitem. Čas naslouchat hudbě, již nesložil člověk ani upír. Čas jednoty s vánkem, jenž nás laská," mírně pokývla k východu, "a s blesky, jež se podobají první jiskře života." Pokynula k jihu. "Čas kochat se věčným oceánem a teplým konejšivým deštěm i úrodnou zemí, která je všude kolem nás a dává nám vše potřebné." Pozdravila západ a pak sever.
A pokaždé když vyslovila jméno živlu, mým tělem projel příjemný záchvěv energie.
Čtyři ženy, které jednotlivé živly představovaly, jako na povel vykročily ke stolu. Spolu s Neferet a Lorenem pozvedly pohár.
"Sláva bohyni noci a úplňku!" zvolala velekněžka. "Sláva noci, která nám žehná! Skládáme ti své díky!"
Čtveřice žen se i s poháry vrátila na svá místa v kruhu.
"Ve jménu mocné Nykty," řekla Neferet.
"A Ereba," navázal básník.
"Žádáme, abyste nás prostřednictvím tohoto posvátného kruhu obdařili schopností mluvit řečí divokých zvířat, létat volně jako ptáci, zakusit kočičí sílu i půvab a najít v životě extázi a radost, jež nás vynesou na samý vrchol bytí. Buďme požehnáni!"
Křenila jsem se jako cvok. Ještě nikdy jsem neslyšela, aby někdo říkal v kostele podobné věci, a taky jsem při každé obyčejné mši nepocítila takovýhle příval energie!
Neferet se napila ze svého poháru a potom ho podala Lorenovi, který se taky napil a řekl "buďme požehnáni". Čtveřice žen je napodobila, začala obcházet kruh a každému mláděti i dospělému dala napít. Když přišla řada na mě, udělalo mi radost, že mi žehná Penthesilea. V poháru bylo červené víno a já čekala, že bude kyselé jako mámin cabernet, který měla tajně schovaný (napila jsem se tenkrát jenom trošku a vůbec mi to nechutnalo). Bylo ale sladké, vonělo po koření a vznášela jsem se po něm ještě víc než předtím.
Když se všichni napili, ženy vrátily poháry na stůl.
"Chci, abyste všichni dnes v noci strávili aspoň chvilku sami v měsíčním světle. Osvěží vás a díky němu si lépe uvědomíte, jak je každý z vás výjimečný... je, nebo bude." Kněžka se usmála na mláďata, včetně mě. "Užijte si svou jedinečnost. Pokochejte se svou silou. To naše dary nás odlišují od lidí. Na to nikdy nezapomínejte, protože okolní svět vám bude odlišnost neustále připomínat. Nyní uzavřeme kruh a nechme se obejmout nocí."
V opačném pořadí postupně poděkovala živlům a propustila je sfouknutím svíčky. Ucítila jsem přitom záchvěv smutku, jako bych se loučila s přáteli. Nakonec obřad uzavřela slovy: "Rozcházíme se, ale brzy se opět šťastně sejdeme!"
Všichni po ní zopakovali: "Rozcházíme se, ale brzy se opět šťastně sejdeme!"
A bylo to. Skončil můj první Nyktin obřad.
Kruh se rychle rozpadl, na můj vkus až moc rychle. Nejradši bych zůstala stát a přemýšlela o všech těch úžasných pocitech, které jsem prožila při vyvolávání živlů, ale nešlo to. Ostatní se začali bavit, tlačili se k východu a strhli mě s sebou. Byla jsem aspoň ráda, že si povídají a mě si nevšímají. Těžko bych někomu vysvětlovala, co se mi stalo. Zatraceně, vždyť jsem sama neměla ani páru, co to vlastně mělo znamenat!
"Hele, myslíte, že bude k večeři čína jako posledně? Minulý úplněk byl úplně super, to kuře na houbách chutnalo absolutně božsky," štěbetala Shaunee. "A na papírku v sušence pro štěstí jsem měla napsáno ,Tvé jméno bude ověnčeno slávou', a to je přece bezva."
"Já mám takový hlad, že je mi úplně jedno, co bude k jídlu. Hlavně když toho bude hodně," prohlásila Erin.
"Moje řeč," přisvědčila Stevie Rae.
"Nestává se to často, ale musím s vámi souhlasit," řekl Damien a chytil mě a Stevie Rae v podpaží. "Jdeme jíst."
Vtom mi to konečně docvaklo. "Jé, to nejde." Příjemný šimravý pocit z obřadu byl najednou ten tam. "Já s vámi nemůžu, musím -"
"My jsme pitomí." Stevie Rae se plácla do čela, až to plesklo. Úplně nám to vypadlo."
"No jo, do háje!" vykřikla Shaunee.
"Hnusné ježibaby," řekla Erin.
"Mám ti schovat něco k jídlu?" zeptal se mě laskavě Damien.
"Ne. Afrodita říkala, že tam něco budou mít."
"Určitě syrové maso," zafrkala Shaunee.
"Jasně, z nějakého chudáčka, který uvízl v její odporné pavučině," řekla Erin.
"Tím myslí tu pavučinu, kterou má mezi nohama," dodalo na vysvětlenou její dvojče.
"Nechte toho, vždyť Zoey vyděsíte k smrti," okřikla je Stevie Rae a začala mě strkat k východu. "Dovedu ji k rekreačnímu pavilonu a pak za vámi přijdu do jídelny."
Když jsme se ocitly venku, obrátila jsem se k ní. "Prosím, řekni, že to s tím syrovým masem byla jen legrace."
"Jasně, jenom legrace!" pípla Stevie Rae. Moc přesvědčivě to neznělo.
"Paráda. Nesnesu ani pohled na krvavý steak. Co si počnu, jestli mi vážně budou vnucovat něco takového?" Radši jsem nechtěla ani pomyslet, z čeho by to maso mohlo být.
"Mám v kabelce pastilky na žaludeční nevolnost. Chceš jednu?" navrhla spolubydlící.
"Radši jo." Už teď mi bylo pěkně mizerně.

Označená - 14. kapitola

31. srpna 2010 v 10:21 | P. C. Castová a K. Castová
I4)
Šerm byl absolutně super, což mě hodně překvapilo. Hodina se konala ve velkém sále vedle tělocvičny, který díky zrcadlové stěně vypadal jako taneční studio. Na jedné straně místnosti visely od stropu figuríny velikosti člověka, které mi připomínaly trojrozměrné střelecké terče. Profesoru Lankfordovi všichni říkali Drak Lankford nebo prostě jenom Drak. Hned mi došlo proč. Jeho tetování mělo podobu dvou draků, jejichž hadovitá těla se mu vinula po linii čelistí až k obočí. Z otevřených tlam šlehaly k měsíčnímu srpku plameny. Byla to nádhera, vůbec jsem od nich nemohla odtrhnout oči. Drak byl navíc první dospělý upíří muž, kterého jsem viděla zblízka. Nejdřív jsem z toho byla trochu vedle. Kdybyste se mě zeptali, jak si představuju typického upířího chlapa, byl by to přesně jeho opak. Asi jsem měla zafixovaný ten stereotyp z filmů - vysoký, nebezpečný, drsně hezký. Něco jak Vin Diesel. Jenomže Drak je malý, má dlouhé špinavé blond vlasy a nosí je stažené do culíku, a když si odmyslíte to výhružné dračí tetování, vypadá spíš mile a přátelsky.
Jeho skutečnou sílu jsem si uvědomila, teprve když začal se třídou dělat rozcvičku. Jakmile vzal do ruky meč (teprve pak jsem se dozvěděla, že správně se mu říká kord) a pozvedl ho v tradičním pozdravu, úplně se proměnil. Najednou se z něj stal muž, který se pohybuje neuvěřitelně rychle a ladně. Z úhybů přecházel do výpadů a zbytek třídy, včetně těch nejlepších, mezi které patřil i Damien, proti němu působil jako skupina neobratných loutek. Když rozcvička skončila, rozdělil nás do dvojic. Měli jsme pracovat na "základech", jak tomu říkal. Když mě spároval s Damienem, ulevilo se mi.
"Zoey, jsme rádi, že tě tady ve Škole noci máme," oslovil mě a potřásl si se mnou rukou v tradičním amazonském pozdravu. "Damien ti vysvětlí, k čemu slouží jednotlivé části šermířského úboru, a já ti dám příručku, kterou si během pár dní prostuduješ. Ty jsi, pokud vím, tenhle sport ještě nikdy nedělala?"
"Ne, nikdy," odpověděla jsem a nervózně dodala: "Ale chci ho dělat. Víte, láká mě, že budu umět zacházet s mečem."
Drak se usmál. "S fleretem," opravil mě. "Budeš používat fleret. Je nejlehčí ze všech tří typů zbraní, se kterými tady cvičíme, a pro ženy se hodí nejvíc. Víš, že šerm je jeden z mála sportů, kde jsou si ženy a muži naprosto rovnocennými soupeři?"
"To jsem nevěděla!" Okamžitě mě to chytlo. To je přece super, že bych mohla v nějakém sportu být lepší než kluci!
"Je to tím, že inteligentní a dokonale koncentrovaný šermíř dokáže vykompenzovat všechny případné fyzické nevýhody, jako třeba menší sílu nebo dosah, a dokonce je obrátit v přednosti. Jinak řečeno, třeba nejsi tak silná a rychlá jako tvůj soupeř, ale když jsi chytřejší nebo se dokážeš lépe koncentrovat, budeš ve výhodě. Nemám pravdu, Damiene?"
Kamarád se široce usmál. "Máte."
"Damien se umí koncentrovat jako málokdo a tím pádem je velice nebezpečným protivníkem. Učím už spoustu let a považuju za velkou čest, že právě on je jedním z mých studentů."
Střelila jsem po Damienovi pohledem. Začervenal se pýchou a radostí.
"Celý příští týden budeš s Damienem nacvičovat základní pohyby. Hlavní, co si u šermu musíš zapamatovat, je, že jednotlivé dovednosti na sebe navazují a mají hierarchickou povahu. Dokud si určitou dovednost správně neosvojíš, nemůžeš se naučit žádnou pokročilejší, a tak se ocitneš v chronické a velice citelné nevýhodě."
"Dobře, budu si to pamatovat," řekla jsem. Drak se zase přívětivě usmál a přešel k další dvojici.
"Ve skutečnosti to myslel tak, že když tě budu nutit dělat pořád dokola ten samý pohyb, nesmíš klesat na mysli nebo fňukat, že je to nuda."
"Tím chceš říct, že mi půjdeš hrozně na nervy, ale bude to pro moje dobro?"
"Přesně. A taky pro dobro tvého rozkošného zadečku, který sebou potřebuje trochu pohnout," podotkl drze a plácl mě přes něj plochou stranou čepele.
Ohnala jsem se po něm a protočila oči, ale po dvaceti minutách výpadů a návratů do základního postoje - pořád dokola jeden a ten samý pohyb - mi bylo jasné, že měl pravdu. Zítra mě bude zadek bolet jako čert.
Po hodině jsme se rychle osprchovali (v dívčí šatně byly zaplaťpánbůh oddělené sprchové kóje se závěsy, ne obrovský vydlaždičkovaný prostor, kde bychom se všechny musely barbarsky mýt pohromadě jako vězenkyně) a pak jsme hromadně běželi na oběd. A slovo "běželi" nemyslím obrazně. Umírala jsem hlady.
K obědu si každý mohl namíchat vlastní salát. K dispozici bylo všechno možné od tuňáka (ble) až po takové ty legrační mrňavé kukuřičky, které vůbec nechutnají jako kukuřice. (Co to vlastně je? Nezralá kukuřice? Zakrslá kukuřice? Zmutovaná kukuřice?) Naložila jsem si plný talíř, vzala si obrovský kus chleba, který vypadal a voněl jako čerstvě upečený, a šla si s Damienem sednout ke Stevie Rae. Erin se Shaunee už tam byly a hádaly se, která z nich napsala líp test z literatury, když obě dostaly 96 bodů ze sta.
"Pozor, Zoey, výslech. Jak to bylo s Erikem Nightem?" zeptala se spolubydlící, jakmile jsem si nacpala do pusy první maxisousto. Dvojčata okamžitě zmlkla a celá skupina u našeho stolu na mě doslova visela očima.
Hodně jsem přemýšlela, co všechno jim o Erikovi řeknu, a rozhodla jsem se, že o té trapné záležitosti na chodbě se mi nechce mluvit ani před kamarády. A tak jsem prostě přiznala: "Pořád se na mě díval." Všichni se nechápavě zamračili. Došlo mi, že mám pusu plnou salátu a zřejmě jsem ve skutečnosti vyslovila cosi ve stylu "Ohá fe naně ífa". Spolkla jsem sousto a zkusila to znovu. "Pořád se na mě díval. Na dramaťáku. Byla jsem z toho, no, tak nějak nervózní."
"Co přesně myslíš výrazem ,díval se na mě'?" zeptal se Damien.
"Hmm, koukl se po mě, už když přišel do třídy, ale nejnápadnější to bylo, když nám předváděl, jak má vypadat monolog. Recitoval kus z Othella, a když tam byl jeden verš o lásce a tak, zadíval se přímo na mě. Myslela bych si, že to byla náhoda, jenomže on na mě koukal i před tím monologem a pak znova, když odcházel." S povzdechem jsem se zavrtěla, protože mi bylo trochu nepříjemné, jak mě všichni provrtávají očima. "To je fuk. Určitě to patřilo k jeho výstupu."
"Sakra, Erik Night je bezkonkurenčně nejkrásnější kluk na téhle škole," prohlásila Shaunee.
"Odpusťte jí, ona neví, co mluví. Je to bezkonkurenčně nejkrásnější kluk na celé planetě," opravila ji Erin.
"Na Kennyho Chesneyho nemá," pípla Stevie Rae.
"Ale kuš, ty a tvoje country idoly!" Shaunee se na ni zamračila a potom se otočila zpátky ke mně. "Neopovažuj se tuhle příležitost promarnit."
"Souhlas," přisvědčila okamžitě Erin. "To tě nesmí ani napadnout."
"Promarnit? A co mám jako dělat? Vždyť jsme spolu ani nemluvili."
"Zoey, zlato, doufám, žes mu aspoň oplatila úsměv. Nebo snad ne?" zajímal se Damien.
Zamrkala jsem. Oplatila jsem mu ten úsměv? A do pytle. Vsadím se, že ne. Vsadím se, že jsem tam jen seděla a vejrala na něj jako sůva. Možná mi z koutku kanuly sliny. No dobře, to asi ne, ale víte, jak to myslím. "Já nevím," odvětila jsem, abych tu smutnou pravdu trochu vylepšila, ale Damien mě evidentně prokoukl.
"Příště se na něj usměj," zafrkal blahosklonně.
"A třeba pozdrav," navrhla Stevie Rae.
"Nejdřív jsem myslela, že Erik je jenom hezká tvářička," zavzpomínala Shaunee.
"A tělíčko," doplnila Erin.
"Ale potom dal Afroditě kopačky," nedala se Shaunee vyrušit. "To byl pro mě důkaz, že ten kluk má nahoře přece jen víc, než se zdá."
"Že má všechno v pořádku dole, to jsme věděly už dávno," přisvědčila Erin a nadzvedla obočí.
"To jo!" Shaunee si olízla rty, jako by právě spařila obrovský kus čokolády.
"Vy dvě jste naprosto nechutné," pokáral je Damien.
"Jenom naznačujeme, že má nejpěknější zadek široko daleko, pane mravopočestný," ohradila se Shaunee.
"Jako bys to zrovna ty nevěděl nejlíp," podotkla Erin.
"Kdyby ses začala bavit s Erikem, Afrodita by se vážně hodně naštvala," vmísila se do hovoru Stevie Rae.
Všichni se k ní obrátili a zůstali na ni zírat, jako by právě rozdělila Rudé moře.
"To je fakt," řekl Damien.
"To je víc než fakt," řekla Shaunee a Erin kývla.
"Takže on chodil s Afroditou?" dostala jsem se konečně ke slovu.
"Jo," potvrdila Erin.
"Zní to neuvěřitelně, ale je to tak," rozvedlo to její dvojče. "A o to lepší je, že se mu teď líbíš ty!"
"Hele, brzděte, beztak se díval jen na to moje divné znamení," vyhrkla jsem honem.
"Třeba ne. Jsi moc hezká, Zoey," řekla Stevie Rae a zářivě se usmála.
"Nebo se díval na tvoje znamení a přitom si uvědomil, že jsi moc hezká, a tak po tobě začal koukat," prohlásil Damien.
"Ať se koukal, na co chtěl, Afroditu to rozhodně vytočí," nedala se Shaunee.
"A to je dobře," souhlasila Erin.
Stevie Rae nad nimi jen mávla rukou. "Afrodita, tvoje znamení, to všechno pusť z hlavy. Prostě až se na tebe příště usměje, pozdrav ho. Jednoduché."
"Levou," řekla Shaunee.
"Zadní," dokončila Erin.
"Tak dobře," zamumlala jsem a vrátila se k salátu. Hrozně moc jsem si přála, aby celá záležitost s Erikem Nightem byla tak jednoduchá, jak si mysleli.
V jednom byl oběd na Škole noci úplně stejný jako na Jižní střední nebo jakékoli jiné škole, kde jsem kdy obědvala - netrval dost dlouho. Ani jsem se nenadála a už jsem byla na španělštině, ze které mi šla hlava kolem. Profesorka Garmyová připomínala malé hispánské tornádo. Byla mi hned ohromně sympatická (její tetování mi bůhvíproč připomínalo peříčka, takže se mi vnucovala neodbytná představa španělského ptáčka), ale k mé smůle mluvila celou hodinu jen španělsky. Asi by bylo na místě zmínit, že jsem tenhle jazyk měla naposled někdy v osmé třídě a moc jsem mu tehdy nedala. Proto jsem vlastně skoro ničemu nerozuměla, ale zapsala jsem si, co máme za domácí úkol, a slíbila si, že si zopakuju slovíčka. Hrozně mi vadí, když jsem v něčem pozadu.
Jezdectví pro začátečníky se konalo ve stájích, dlouhé nízké budově u jižní zdi, k níž patřila i velká krytá jízdárna. Vonělo to tam po pilinách, koních a kůži a ta směs se mi moc líbila, i když jsem samozřejmě věděla, že v ní jsou taky hovínka. Spisovně řečeno koňský trus.
Spolu s pár dalšími spolužáky jsme nervózně postávali u výběhu, jak nám nakázal nějaký hrozně přísný kluk z nejvyššího ročníku. Bylo nás asi jenom deset, všichni z tercie. A jasně že jsem byla radostí úplně bez sebe, když jsem si všimla, že kousek ode mě se o zeď opírá ten otravný zrzavý kluk z literky, Elliott. Rozkopával piliny a vířil prach, až z toho jedna holka kýchla. Zhnuseně po něm střelila pohledem a popošla od něj dál. Panebože, copak nemůže vydržet ani pět minut bez toho, aby někoho naštval? A nemohl by na to svoje odporné háro používat nějaký vhodný přípravek (například hřeben)?
Z úvah o Elliottovi mě vytrhl zvuk kopyt. Otočila jsem se právě včas, protože do výběhu tryskem vběhla nádherná černá klisna. Zastavila jen asi metr od nás. Všichni jsme na ni valili oči jako tupci a stejně tak na ženu, která ladně seskočila z jejího hřbetu. Měla husté vlasy do pasu, tak světlé, že vypadaly skoro jako bílé, a zvláštní břidlicově šedé oči. Byla drobná a způsob, jakým stála, mi připomněl holky, které jsou tak vycvičené z baletu, že vždycky stojí, jako by měly něco vraženého do zadku. Její tetování tvořila složitá spleť smyček a mně připadalo, že v safírovém vzoru rozeznávám siluety vzpínajících se koní.
"Dobrý večer. Jmenuju se Lenobia a tohle," ukázala na klisnu a věnovala nám všem pohrdavý pohled, "je kůň." Měla pronikavý hlas, který se v ozvěně odrážel od stěn. Černá klisna zafrkala, jako by jí přisvědčovala. "A vy jste moje nová skupina terciánů. Do výuky jezdectví jsme vás zařadili proto, že podle našeho názoru k němu máte vrozené předpoklady. Ale upřímně vám řeknu, že do konce pololetí vás zbude nejvýš polovina a ani ne polovina z téhle poloviny se nakonec naučí aspoň slušně jezdit. Chce se někdo na něco zeptat?" Odmlčela se jen na okamžik, takže by se stejně nikdo ani na nic zeptat nestačil. "Výborně. Pojďte za mnou a hned se do toho dáte." Otočila se a vykročila ke stájím. Poslušně jsme šli za ní.
Chtěla jsem se zeptat, kdo jsou ti "my", kteří si myslí, že mám předpoklady pro jízdu na koni, ale bála jsem se promluvit a prostě jsem se přidala k ostatním. Zastavila se u řady prázdných boxů. Před každým stály opřené vidle a kolečko. Lenobia se k nám obrátila.
"Koně nejsou velcí psi. Nejsou to ani ideální nejlepší přátelé, kteří vás vždycky pochopí, jak si to romanticky představuje spousta holčiček."
Dvě spolužačky vedle mě se provinile přikrčily a Lenobia je provrtala břidlicovým pohledem.
"Koně znamenají dřinu. Koně vyžadují obětavost, inteligenci a spoustu času. Začneme tou dřinou. V sedlovně na konci chodby najdete pracovní boty. Rychle si jedny vezměte, a taky rukavice. Pak si každý vyberte jeden box a dejte se do toho."
"Profesorko Lenobio?" ozvala se buclatá holka s hezkou tvářičkou a nervózně zvedla ruku.
"Jenom Lenobia. To jméno jsem si vybrala na počest slavné upíří královny, a tak se klidně obejdu bez zbytečných titulů."
Neměla jsem potuchy, kdo byla Lenobia, a řekla jsem si, že si to musím najít.
"Pokračuj, Amando, chtěla ses na něco zeptat?"
"No, ehm, ano."
Lenobia zvedla obočí.
Amanda hlasitě polkla. "Do čeho se máme dát, prof... teda Lenobio, prosím?"
"Do úklidu boxů, jak jinak. Hnůj patří na kolečko. Když je kolečko plné, vysypete ho na hnojiště mezi zdí a stájemi. V zásobárně vedle sedlovny jsou čerstvé piliny. Máte padesát minut. Vrátím se pět minut před koncem a zkontroluju, jak jste si vedli."
Jen jsme na ni zírali.
"Můžete začít. Hned."
Tak jsme začali.
Teď vám svěřím tajemství, připravte se. Vím, že to zní divně, ale mně uklízení ve stájích vůbec nevadí. Na koňských hovínkách není zas nic tak strašného a navíc mi bylo na první pohled jasné, že tyhle boxy se pečlivě uklízejí několikrát denně. Vzala jsem si pracovní boty (obrovské, úděsně ošklivé gumáky, které mi ale sahaly až ke kolenům, takže si neušpiním džíny), rukavice a pustila se do toho. Z reproduktorů hrála hudba, byla jsem si skoro stoprocentně jistá, že to je poslední cédéčko Enyi (než se máma provdala za Johna, poslouchala ji moc ráda, ale on frfňal, že je to čarodějnická hudba, a tak přestala - od té doby mám Enyu ještě radši). Zaposlouchala jsem se do nádherných gaelských textů a vesele kydala hnůj. Připadalo mi, že jsem ještě ani pořádně nezačala, a už jsem jela s kolečkem ke hnojišti a nakládala do něj čisté piliny. Právě jsem je úhledně rozprostírala po podlaze boxu, když mě zasvrbělo na zátylku. Někdo se na mě díval.
"Dobrá práce, Zoey."
S trhnutím jsem se otočila a spatřila Lenobiu, stála u dveří boxu. V jedné ruce držela velké měkké hřeblo, ve druhé otěže grošované klisničky s mírnýma očima.
"Tys to nedělala poprvé," řekla učitelka.
"Babička kdysi mívala hrozně milého šedáka, říkala jsem mu Bunny," vyhrkla jsem, než mi došlo, jak pitomě to zní. Začervenala jsem se a na vysvětlenou dodala: "No, bylo mi deset, barvou mi připomínal Bugse Bunnyho a to jméno mu už zůstalo."
Trhla koutky v slaboučkém náznaku úsměvu. "Takže jsi Bunnymu uklízela stáj?"
"Ano. Hrozně ráda jsem na něm jezdila a babička říkala, že nikdo nemá právo sednout na koně, když po něm nechce uklízet." Pokrčila jsem rameny. "Tak jsem po něm uklízela."
"Tvoje babička je moudrá žena."
Přikývla jsem.
"A vadilo ti kydat hnůj?"
"Ne, vůbec ne."
"Dobře. Tak to tě představím Persefoně." Ukázala na klisničku. "Právě jsi jí uklidila box."
Klisnička vešla dovnitř, zamířila rovnou ke mně, šťouchla mě tlamou do obličeje a lehce zafuněla. Šimralo to, a tak jsem se zahihňala. Pohladila jsem ji po nose a automaticky jí dala pusu na teplou sametovou tlamu. "Ahoj, Persefono, ty jsi ale krasavice."
Lenobia spokojeně kývla, když viděla, že si rozumíme. "Do konce hodiny už zbývá jen pět minut, takže samozřejmě můžeš odejít, ale další výuku už nemáš, a kdybys chtěla, můžeš Persefonu vyhřebelcovat. Myslím, že sis tu výsadu plně zasloužila."
Překvapeně jsem vzhlédla. "Jasně že zůstanu," řekla jsem, než jsem si to vůbec stačila promyslet.
"Výborně. Až skončíš, vrať hřeblo do sedlovny. Uvidíme se zítra, Zoey." Podala mi hřeblo, pohladila klisničku a nechala nás spolu o samotě.
Persefona strčila tlamu do kovového koše s čerstvým senem a pustila se do něj, zatímco já jsem se dala do hřebelcování. Už jsem zapomněla, jak si při tom člověk báječně odpočine. Bunny dostal před dvěma roky hrozně ošklivý srdeční záchvat a umřel. Babička byla moc smutná a o jiném koni nechtěla ani slyšet. "Králíčka" (tak mu říkala) jí prý nemůže nikdo nahradit. A tak jsem celé dva roky žádného koně ani neviděla, ale hned jsem se do toho zase vpravila - všechno bylo důvěrně známé. Pach, teplo, uklidňující zvuk přežvykování a tiché ššš hřebla po hladné srsti.
Úplně mimoděk jsem zdálky vnímala Lenobiin ostrý rozzlobený hlas. Sjížděla nějakého žáka, hned jsem si tipla, že toho otravného zrzouna. Podívala jsem se Persefoně přes rameno do uličky před boxy. Jasně že to byl on, opíral se o stěnu, jako by neuměl stát rovně. Lenobia měla ruce vbok a i takhle z úhlu jsem poznala, že se hrozně zlobí. Že by se ten tupec schválně snažil vytočit všechny učitele, se kterými přijde do styku? A mentora že mu dělá Drak? No, vlastně bych neměla tolik spoléhat na to, jak mile Drak vypadá. Přece stačí, aby vzal do ruky meč - teda chci říct kord, a z neškodného fajn chlápka je najednou smrtelně nebezpečný upíří válečník.
"Ten zrzoun má asi sebevražedné sklony," řekla jsem Persefoně a znovu jsem se pustila do hřebelcování. Klisna zastříhala ušima a frkla. "Přesně, já věděla, že se mnou budeš souhlasit. Chceš si poslechnout moji teorii, jak by naše generace mohla úplně snadno zbavit Ameriku mimoňů a tupců?" Připadalo mi, že ji to zajímá, a tak jsem spustila svoji osvědčenou přednášku na téma "nepořizuj si děti s nějakým ňoumou"...
"Zoey! Tady jsi!"
"Kristova noho! Stevie Rae! Děsně jsem se lekla!" vyjekla jsem a rychle pohladila Persefonu, která se málem splašila.
"Co tady prosím tě děláš?"
Zamávala jsem na ni hřeblem. "Pedikúru, co jiného?"
"To je moc vtipné. Až na to, že asi tak za dvě minuty začíná úplňkový obřad."
"Zatraceně!" Naposled jsem pohladila klisničku a vystřelila do sedlovny.
"Tys na to zapomněla, viď?" řekla Stevie Rae a popadla mě za loket, abych neupadla, když jsem se přezouvala z gumáků do balerínek.
"Jasně že ne," zalhala jsem.
Vtom jsem si uvědomila, že jsem zapomněla i na rituál Dcer temnoty, který bude hned potom.
"Zatraceně!"


Označená - 13. kapitola

31. srpna 2010 v 10:21 | P. C. Castová a K. Castová
I3)
Na literaturu jsem trefila sama. No, bylo to sice hned vedle Neferetiny učebny, ale stejně mi trochu zvedlo sebevědomí, že se nemusím nikoho ptát na cestu a všem ukazovat, že jsem nová, bezmocná a hloupá.
"Zoey! Držíme ti plac!" vykřikla Stevie Rae, jakmile jsem vkročila do třídy. Seděla vedle Damiena a vzrušením doslova nadskakovala. Už zase mi připomněla nadšené štěně a to se mi moc líbilo. Vážně jsem měla radost, že ji znovu vidím. "Hej, hej, hej! Pověz mi úplně všechno! Co dramaťák? Bavilo tě to? Co říkáš profesorce Nolanové? Že má boží tetování? Mně trochu připomíná masku."
Damien ji chytil za ruku. "Hezky se nadechni a chvíli mlč, ať může odpovědět."
"Promiň," hlesla provinile.
"No, řekla bych, že Nolanová asi má boží tetování, nejsem si úplně jistá," řekla jsem.
"Nejseš si jistá?"
"Tak nějak jsem se na ni nesoustředila."
"Jak to?" zeptala se a pak přimhouřila oči. "Někdo dělal pitomé narážky na tvoje znamení? Někteří lidi jsou prostě hulváti, to se nedá jinak nazvat."
"Ne, nic takového. Elizabeth bez příjmení dokonce říkala, že je super. Nesoustředila jsem se kvůli... no, ehm..." Znovu se mi zapálily tváře. Chtěla jsem se jich zeptat na Erika, ale jen jsem to nakousla, nějak mě přešla chuť ho rozebírat. Mám jim povědět, co jsem viděla na chodbě?
Damien ožil. "Něco mi říká, že tohle bude šťavnaté sousto. No tak, Zoey. Nesoustředila ses kvůůůli?" Protáhl to slovo, až vytvořilo jasný otazník.
"No tak dobře. Shrnu to do dvou slov: Erik Night."
Stevie Rae zůstala zírat s otevřenou pusou a Damien předstíral, že se o něj pokoušejí mdloby, ale hned toho nechal, protože zrovna v tu chvíli zazvonilo a do třídy vešla profesorka Penthesilea.
"Potom!" zašeptala Stevie Rae.
"A podrobně!" zamumlal Damien.
Na rtech se mi usadil nevinný úsměv. Moc se mi zamlouvala představa, že budou celou hodinu úplně bez sebe zvědavostí.
Literka byla zážitek. Už jenom třída se nepodobala žádné jiné, jakou jsem zatím viděla. Na stěnách visely ohromně zajímavé, trochu praštěné plakáty a obrazy, vlastně pokrývaly skoro každý centimetr volné plochy a všechny vypadaly jako originály. U stropu visely zvonkohry a krystaly - a ne jen dva nebo tři, byla jich spousta. Profesorka Penthesilea (díky hodině upíří sociologie jsem už věděla, že se jmenuje podle nejváženější Amazonky všech dob) byla jako vystřižená z nějakého filmu (přesněji řečeno z nějakého sci-fi). Měla dlouhatánské rezavě blonďaté vlasy, velké oříškové oči a fantastické křivky, nad kterými určitě všichni kluci totálně slintali (teda ne že by k tomu kluci v pubertě potřebovali zvlášť silný podnět). Její tetování tvořily hezké keltské uzly. Dramaticky zvýrazňovalo její nápadně krásné rysy. Měla na sobě černé kalhoty, které vypadaly hodně luxusně, a mechově zelený hedvábný kardigan s postavou bohyně vyšitou na prsou, stejnou jako Neferet. Na vteřinu jsem se dokázala oprostit od vzpomínek na Erika a vybavilo se mi, že profesorka Nolanová měla na náprsní kapsičce blůzy totéž. Hmmm...
"Narodila jsem se v dubnu roku 1902," spustila profesorka. Všichni jí okamžitě viseli na rtech. No divte se, vždyť by jí nikdo nehádal víc než třicet. "V dubnu 1912 mi tedy bylo deset let, a tak si na tu tragédii dobře pamatuji. O čem mluvím? Tuší to někdo z vás?"
Jasně že jsem věděla, o čem mluví, ale rozhodně ne proto, že bych byla blázen do dějepisu nebo tak něco. Když jsem byla malá, šíleně jsem se zamilovala do Leonarda DiCapria a máma mi ke dvanáctinám koupila všechny jeho filmy na DVD. A ten jeden konkrétní jsem viděla tolikrát, že ho ještě teď znám v podstatě nazpaměť (ani nechtějte vědět, kolikrát jsem obrečela ten moment, kdy se pustí prkna a zmizí pod vodou jako krásný blonďatý šutrák).
Rozhlédla jsem se. Vypadalo to, že nikdo jiný to vážně neví, tak jsem s povzdechem zvedla ruku.
Profesorka mě s úsměvem vyvolala. "Ano, slečno Redbirdová?"
"V dubnu 1912 se potopil Titanic. Narazil do ledovce v neděli čtrnáctého pozdě večer a o pár hodin později, patnáctého, šel ke dnu."
Zaslechla jsem, jak Damien vedle mě zalapal po dechu a Stevie Rae uznale a trochu nevěřícně zabručela. Páni, asi jsem musela celou dobu působit jako děsné dřevo, když jsou tak v šoku z toho, že dokážu správně odpovědět na jednoduchou otázku.
"Těší mě, že toho některá nová mláďata tolik vědí," pochválila mě profesorka. "Zcela správně, slečno Redbirdová. Když k té tragédii došlo, žila jsem v Chicagu. Nikdy nezapomenu, jak kameloti na rozích vyvolávali ty strašné titulky. Byla to hrozná událost, hlavně proto, že ztrátám na životech se dalo velice snadno předejít. Znamenalo to tehdy konec jedné éry a počátek nové, a také se poté v lodní dopravě přikročilo k mnoha potřebným opatřením. Všem těmto aspektům se budeme věnovat a samozřejmě nevynecháme ani nádherné melodrama té osudné noci. Přečteme si totiž Nezapomenutelnou noc od Waltera Lorda, knihu, která vynikajícím způsobem pracuje s prameny. Lord sice nebyl upír - což je opravdu škoda," podotkla spíš pro sebe, "ale jeho líčení té noci mi přesto připadá velmi sugestivní a jeho styl a způsob vyprávění jsou zajímavé a mimořádně čtivé. Takže do práce! Kdo sedí vzadu, přineste z té dlouhé police za vámi knížky a pošlete je dopředu."
Ty bláho, super! Rozhodně budu mnohem radši číst tohle než Nadějné vyhlídky (Dickens už je dávno pasé). Otevřela jsem Nezapomenutelnou noc a sešit, abych si (nebijte mě) mohla dělat poznámky. Profesorka Penthesilea nahlas přečetla první kapitolu - vážně moc pěkně. Měla jsem za sebou skoro tři vyučovací hodiny a všechny mě bavily. Je možné, že tahle škola pro upíry je víc než nudné místo, kam chodím každé ráno jen proto, že musím a že se tam sejdu se všemi kamarády? Jasně že i na Jižní střední byly sem tam nějaké zábavné hodiny, ale nikoho by tam ani ve snu nenapadlo probírat Amazonky nebo Titanic (natož aby nám o něm vykládala učitelka, která se na tu katastrofu osobně pamatuje!).
Podívala jsem se po ostatních. Bylo nás tam asi patnáct, stejně jako na jiných hodinách. Všichni měli otevřené knížky a dávali pozor.
Pak jsem si ale všimla něčeho zrzavého a rozcuchaného na opačné straně místnosti, úplně vzadu. Beru zpět - všichni pozor nedávali. Tenhle kluk měl hlavu položenou na pažích a spal jako dřevo. Byl totiž obrácený ke mně a tak jsem mu viděla přímo do tlustého, nezdravě bledého obličeje posetého pihami. Měl otevřenou pusu a připadalo mi, že mu z koutku teče slina. Napadlo mě, co tomu asi řekne profesorka. Podle mě nepatřila k učitelům, kteří nechají nějakého slimejše jen tak chrnět v zadní lavici, ale zatím si ho nevšímala, soustředila se na čtení a občas přidala nějaký zajímavý osobní komentář o počátku dvacátého století. To mě hrozně bavilo (nejvíc asi vyprávění o emancipovaných dívkách, kterým se ve dvacátých letech říkalo diblíci - kdybych tehdy žila, určitě bych taky byla diblík). Blížil se konec hodiny, profesorka nám další kapitolu zadala za domácí úkol a nechala nás, ať si tiše povídáme. Teprve v tu chvíli vzala spícího kluka na vědomí, i když si ho určitě všimla už dávno. Zrovna se zavrtěl a zvedl hlavu. Na čele měl hned vedle znamení rudý otlak od toho, jak se válel po lavici. Vypadalo to tak nějak divně.
"Elliotte, pojď sem, chci s tebou mluvit," zavolala na něj profesorka od katedry.
Kluk se nikam nehnal, pomalu vstal a šoural se k ní. Měl rozvázané tkaničky.
"Co je?"
"Elliotte, dobře víš, že literaturu nezvládáš. Ale mnohem horší je, že nezvládáš celý svůj život. Upíří muži jsou silní, čestní a osobití. Už celé generace nám slouží jako válečníci a ochránci. Opravdu si myslíš, že zvládneš proměnu v někoho takového, když nemáš ani dostatek disciplíny, abys zůstal při vyučování vzhůru?"
Pokrčil rameny a nahrbil se ještě víc, jako by neudržel rovná záda.
Zachmuřila se. "Dám ti šanci, abys svou dnešní nulovou aktivitu v hodině napravil. Napiš krátkou práci na jakékoli téma, které se bezprostředně týká Ameriky počátku dvacátého století. Odevzdáš mi ji zítra."
Nic neřekl a chtěl se k ní obrátit zády.
"Elliotte." Její hlas zdrsněl a jasně v něm zaznívala podrážděnost. Najednou budila daleko větší strach, než když nám četla a vykládala o Titaniku. Cítila jsem, jak z ní sálá síla, a v tu chvíli jsem vůbec nechápala, k čemu by mohla potřebovat mužského ochránce. Kluk se zarazil a otočil se zpátky k ní. "Nedovolila jsem ti, abys šel. Jak ses rozhodl ohledně té práce?"
Jen tam stál a nic neříkal.
"Položila jsem ti otázku a očekávám odpověď. Hned!" Vzduch kolem ní jako by zasršel a mně naskočila na rukou husí kůže.
Na něj to ale dojem neudělalo, zase jen pokrčil rameny. "Asi nic psát nebudu."
"Tohle hodně vypovídá o tvém charakteru, Elliotte, a není to zrovna hezké vysvědčení. Děláš si ostudu, a co víc, děláš ostudu i svému mentorovi."
Znovu pokrčil rameny a bezděky se začal dloubat v nose. "Drak ví, jak na tom jsem."
Zazvonilo a profesorka mu se znechuceným výrazem pokynula, že může jít. Právě jsme s Damienem a Stevie Rae vstali a vydali se ke dveřím. Sice netuším, jak to Elliott při svém zpomaleném tempu dokázal, ale předběhl nás. Damien byl kousek před námi a on do něj strčil tak silně, až můj kamarád vyjekl a zapotácel se.
"Uhni, buzerante zasranej," zavrčel ten hnusák, nabral Damiena ramenem a procpal se přes něj do dveří.
"Nejradši bych mu jednu ubalila, hajzlovi!" vykřikla spolubydlící a vrhla se za kamarádem, který na nás čekal.
Zavrtěl hlavou. "Nech to být. Elliott to nemá v hlavě v pořádku."
"To vidím, evidentně má místo mozku bobky," zasyčela jsem a provrtávala toho slimejše pohledem. Z jeho vlasů se mi zvedal žaludek.
"Bobky?" Damien se rozesmál, vzal mě a Stevie Rae v podpaží a jako růže mezi trním s námi vykročil chodbou. "Tohle se mi na naší Zoey líbí," podotkl. "Umí být šíleně sprostá."
"Bobky přece nejsou sprosté slovo," namítla jsem.
"Přesně to se ti snaží naznačit, kamarádko." Stevie Rae se taky rozesmála.
"Aha." Přidala jsem se k nim. Moc, vážně hrozně moc se mi líbilo, jak řekl "naše Zoey". Jako bych už patřila mezi ně... Jako bych tady byla doma.

Označená - 12. kapitola

31. srpna 2010 v 10:20 | P. C. Castová a K. Castová
I2)
"Zoey! Tady!"
Když jsem uslyšela Damienův hlas a viděla, jak mává k prázdné lavici vedle sebe, málem jsem se rozbrečela úlevou.
"Ahoj." Posadila jsem se a vděčně se na něj usmála.
"Připravená na první den?"
Ne.
Přikývla jsem. "Jasně." Chtěla jsem ještě něco dodat, ale zrovna v tu chvíli pětkrát zazvonilo, a než stačila doznít ozvěna, do třídy vstoupila Neferet. Měla na sobě dlouhou černou sukni s rozparkem, takže byly vidět úžasné kozačky na jehlovém podpatku, a tmavě fialový hedvábný svetřík. Na levé straně měl stříbrnou výšivku znázorňující bohyni třímající v pozdvižených rukou srpek měsíce. Kaštanové vlasy si Neferet zapletla do tlustého copu. Díky jemným vlnovkám tetování, které jí rámovaly obličej, vypadala jako nějaká starověká válečná kněžka. Usmála se na nás a já si hned všimla, že celá třída je jejím charismatem stejně uchvácená jako já.
"Dobrý večer! Na dnešní téma jsem se hodně těšila. Společnost Amazonek byla velice komplexní a stále mě nepřestává fascinovat." Pak ukázala na mě. "Proto jsem také ráda, že se k nám právě dnes připojila Zoey Redbirdová. Jsem její mentorka, a tak očekávám, že ji mezi sebou vřele přivítáte. Damiene, ukážeš prosím Zoey, kde jsou učebnice? Její schránka je vedle tvé. Vysvětli jí náš systém ukládání pomůcek a vy ostatní zatím vypište, co všechno doposud víte nebo jste se doslechli o dávných upířích válečnicích známých pod jménem Amazonky."
Ozvalo se typické šustění papírů a šeptání. Damien mě zavedl dozadu, kde byly schránky. Otevřel jednu, která měla na dvířkách stříbrnou číslici 12. Vevnitř byly úhledné široké police plné učebnic a pomůcek.
"Ve Škole noci nejsou skříňky na chodbách jako v jiných školách. Učebna, ve které máme první hodinu, je naše domovská třída a každý z nás tady má vlastní schránku. Třída se nikdy nezamyká, takže si sem prostě chodíme pro učebnice a všechno, co zrovna potřebujeme. Tohle je učebnice sociologie."
Podal mi tlustou knihu vázanou v kůži, na jejíchž deskách byla vyražená silueta bohyně a titul Upíří sociologie pro tercii. Shrábla jsem ještě sešit a pár propisek, zavřela schránku a zarazila se. "Dostanu k ní klíč nebo něco?"
"Ne." Damien ztlumil hlas. "Tady žádné zámky nepotřebujeme. Kdyby někdo něco ukradl, upíři budou vědět, kdo to byl. Nechci ani pomyslet, co by s takovým pitomcem udělali."
Šli jsme zpátky na svoje místa a já si zapsala to jediné, co jsem věděla o Amazonkách - že byly válečnice a docela dobře se obešly bez mužů - ale nesoustředila jsem se. Přemýšlela jsem totiž, proč se Damien, Stevie Rae a dokonce i Erin se Shaunee tak hrozně bojí udělat nějaký průšvih. Já jsem pochopitelně hodná holka - no, dokonalá samozřejmě ne, ale víte, jak to myslím. Po škole jsem zůstala jen jednou v životě, a to vůbec nebyla moje vina. Fakticky. Jeden magor mi řekl, ať mu ho vykouřím. Co jsem jako měla dělat? Rozbrečet se? Začít se chichotat? Našpulit pusu? Hmmm... ještě je tu jedna možnost. Tak jsem ho zfackovala (teda já bych použila výraz "zpohlavkovala") a za to jsem musela zůstat po škole. Já, ne on.
Ale vlastně to vůbec nebylo zlé. Udělala jsem si všechny domácí úkoly a ještě stihla rozečíst nejnovější Gossip Girl. Na Škole noci evidentně tresty zahrnovaly něco víc než jen zůstat po vyučování pětačtyřicet minut s učitelem ve třídě. Musím se na to zeptat Stevie Rae...
"Takže zaprvé. Jaké prvky amazonské tradice dodnes zachováváme ve Škole noci?" zeptala se Neferet třídy a znovu upoutala moji pozornost.
Damien se přihlásil. "Úklonu, která značí úctu, s pěstí přitisknutou k srdci, a od Amazonek pochází taky náš způsob podání ruky - stisk předloktí."
"Správně, Damiene."
Aha. Tak tím se to divné potřesení rukama vysvětluje.
"Dobře, co všechno o amazonských válečnicích jste si vybavili?"
Blondýnka na opačné straně třídy řekla: "Amazonky kladly silný důraz na matriarchát, jako všechny ostatní upírské společenské útvary."
Páni, ta mluví jako kniha.
"To je pravda, Elizabeth, ale když lidé mluví o Amazonkách, často k historickým faktům přidávají ještě špetku pověstí. Ví někdo, co mám na mysli?"
"No, všichni - hlavně lidé - si myslí, že Amazonky muže přímo nenáviděly," řekl Damien.
"Přesně tak. Ve skutečnosti ale matriarchální společnosti, jako je ta naše, nemusejí nutně být zaměřené proti mužům. Dokonce i Nyx má druha, boha Ereba, jemuž je hluboce oddána. Amazonky ovšem byly výjimečné v tom, že vytvořily společnost upířích žen, které se rozhodly být zároveň válečnicemi a samy se chránit. Většina z vás už ví, že naše současná společnost je sice matriarchální, ale Syny noci respektujeme, vážíme si jich a považujeme je za své ochránce a druhy. Teď si najděte v učebnici třetí kapitolu a společně se podíváme na největší amazonskou válečnici Penthesileu. Ale pozor, stále mějte na paměti, že pověsti a skutečné dějiny jsou dvě různé věci."
A pak už to jelo. Tahle hodina s Neferet byla jedna z nejlepších, jaké jsem kdy zažila. Ani jsem si nevšimla, jak letí čas, a když zazvonilo, nemohla jsem vůbec uvěřit, že už je konec. Šoupla jsem učebnici sociologie zpátky do schovky (no jo, já vím, že Damien a Neferet jim říkají schránky, ale když ony mi hrozně připomínaly poličky, které jsme měli ve školce a říkali jsme jim schovky). Vtom jsem uslyšela, jak mě kněžka volá. Popadla jsem sešit a propisku a rychle zamířila k jejímu stolu.
"Jak se ti daří?" zeptala se a přívětivě se usmála.
"V pohodě. Je mi dobře," vyhrkla jsem.
Zvedla obočí.
"No, vlastně jsem nervózní a ve všem mám zmatek."
"To je naprosto přirozené. Jsi pod velkým tlakem a přechod na jinou školu je vždycky obtížný - natož když kromě školy měníš i celý způsob života." Zadívala se za mě. "Damiene, doprovodíš Zoey na dramatickou výchovu?"
"Samozřejmě," odpověděl
"Zoey, uvidíme se večer při obřadu. A dostala jsi od Afrodity oficiální pozvání na soukromý rituál Dcer temnoty?"
"Ano."
"Dobře, jen jsem si to chtěla ověřit a ujistit se, že proti tomu nic nenamítáš. Pochopitelně bych ti nic nevyčítala, kdyby ses na to ještě necítila, ale podle mě bys tam měla jít. Chci, abys využila každou příležitost, která se ti zde nabídne, a Dcery temnoty jsou výběrová organizace. To, že takhle brzy projevily zájem, abys mezi ně případně vstoupila, znamená velkou poctu."
"Půjdu tam, žádný problém." Nasadila jsem nonšalantní tón i úsměv. Bylo mi jasné, že jí na tom hodně záleží, a nechtěla jsem ji zklamat. A taky jsem nehodlala dopustit, aby si o mně Afrodita myslela, že se jí bojím. To teda ani náhodou.
"Výborně," řekla Neferet nadšeně. Stiskla mi paži a já se na ni automaticky usmála. "Kdybys mě potřebovala, moje kancelář je ve stejném křídle budovy jako ošetřovatelna." Podívala se mi na čelo. "Jak vidím, stehy už se téměř vstřebaly. Báječné. Ještě pořád tě bolí hlava?"
Bezděky jsem si sáhla na spánek. Tam, kde jsem včera cítila nejmíň deset stehů, jsem teď nahmatala jen pár. Divné, fakt. A ještě divnější je, že jsem si na ten šrám celé dopoledne ani nevzpomněla.
Taky jsem si uvědomila, že jsem ani jednou nepomyslela na mámu, na Heatha, dokonce ani na babičku Redbirdovou...
"Ne," vyhrkla jsem, protože mi najednou došlo, že Neferet i Damien čekají na odpověď. "Hlava už mě vůbec nebolí."
"Dobře. Tak běžte, vy dva, ať nepřijdete pozdě. Dramatická výchova se ti bude líbit, uvidíš. Profesorka Nolanová zrovna začíná s monology, pokud vím."
Už jsme byli s Damienem v půli cesty, když mi něco docvaklo. "Jak věděla, že chci chodit na dramaťák? Rozhodla jsem se teprve dneska ráno."
"Dospělí upíři vědí občas víc, než je zdrávo," šeptl. "Ne, beru zpět. Oni vědí vždycky víc, než je zdrávo, a o nejvyšší kněžce to platí dvojnásob."
Vzhledem k tomu, že jsem Neferet leccos neřekla, se mi o tom nechtělo zrovna dvakrát přemýšlet.
"Hej, lidi!" Dohonila nás Stevie Rae. "Jaká byla sociologie? Probírali jste už konečně Amazonky?"
"Bylo to super." Celkem ráda jsem změnila téma, z upířích tajemství mi bylo trochu úzko. "Neměla jsem páru, že si opravdu uřezávaly pravé prso, aby jim nepřekáželo."
"Mohly si to ušetřit, kdyby byly ploché jako já," prohlásila spolubydlící a koukla se na svůj hrudník.
"Nebo jako já," povzdychl si teatrálně Damien.
Zbytek cest k učebně dramatické výchovy jsem se hihňala jako cvok.
Z profesorky Nolanové nesálala taková síla jako z Neferet. Zato z ní čišela energie. Měla sportovní postavu, dost široké boky a dlouhé rovné hnědé vlasy. A Stevie Rae nepřeháněla - mluvila s příšerným texaským přízvukem.
"Zoey, vítám tě tady! Sedni si, kam chceš."
Pozdravila jsem a posadila se vedle Elizabeth, kterou jsem si pamatovala z upíří sociologie. Vypadala docela přátelsky a taky už jsem věděla, že je chytrá. (Nikdy neuškodí, když vedle vás sedí někdo hodně chytrý.)
"Dnes si každý z vás vybere monolog, který v průběhu příštího týdne předvede před třídou. Ale napadlo mě, že vám nejdřív ukážu, jak má takový monolog správně vypadat, a tak jsem požádala jednoho z vašich talentovaných starších spolužáků, aby vám zarecitoval slavný monolog z Othella, hry od alžbětinského upírského dramatika Shakespeara." Odmlčela se a vyhlédla z okýnka ve dveřích. "Už ho tady máme."
Dveře se otevřely a kristepane na nebesích, v tu chvíli mi přestalo tlouct srdce, fakt. Vsadím se, že jsem zůstala civět s otevřenou pusou jako nějaký mentál. Dovnitř vstoupil ten nejkrásnější kluk, jakého jsem kdy viděla. Byl vysoký a tmavé vlasy se mu vlnily takovým tím naprosto božským způsobem jako Supermanovi. Oči měl fantasticky safírově modré a...
A jéje. Zatraceně. Za-tra-ce-ně! Byl to ten kluk z chodby.
"Pojď dál, Eriku. Vstup na scénu sis načasoval přesně jako vždy. Můžeš se rovnou pustit do svého monologu." Otočila se zpátky k nám. "Většina z vás Erika Nighta z kvinty zná a ví, že loni zvítězil v celosvětovém finále studentů Škol noci v recitaci monologů, které se konalo v Londýně. Minulé pololetí také hrál Tonyho v naší inscenaci West Side Story a svým výkonem vzbudil velký zájem Hollywoodu i Broadwaye. Máš slovo, Eriku." Zářivě se na něj usmála.
Spolu s ostatními jsem zatleskala, jako by moje tělo přepnulo na automatického pilota. Erik se sebevědomým úsměvem vystoupil na malé pódium před lavicemi.
"Ahoj, jak se všichni máte?"
Řekl to mně. Jako že přímo mně. Cítila jsem, jak mi žhnou tváře.
"Možná máte z monologů trochu strach, ale nic na tom vlastně není, stačí se naučit text a pak si představit, že jsou s vámi na scéně i ostatní herci. Musíte si vsugerovat, že tam nestojíte úplně sami. Dívejte se..."
A pak spustil monolog z Othella. Já o té hře nic moc nevím, jenom že je to jedna ze Shakespearových tragédií, ale Erikova recitace mě naprosto očarovala. Byl hodně vysoký, nejmíň metr osmdesát, ale jakmile mu splynula ze rtů první slova, zdál se najednou ještě vyšší, starší, silnější. Mluvil mnohem hlubším hlasem a s přízvukem, který jsem nedokázala zařadit. Ty překrásné oči ztmavly a zúžily se v štěrbiny, a když vyslovil Desdemonino jméno, znělo jako modlitba. Bylo jasné, že ji miluje, dokonce ještě dřív než se dostal k závěrečným veršům:
...milovala mne
pro všechny strázně, co jsem musel přestát,
já ji zas, že pohnuly ji k slzám.
Jakmile ta slova dořekl, naše pohledy se setkaly a bylo to úplně jako včera na chodbě - jako by kromě nás dvou v celé místnosti, na celém světě nikdo nebyl. Projel mnou intenzivní záchvěv, hodně podobný tomu, co jsem cítila při těch dvou příležitostech, kdy jsem zachytila vůni krve, až na to, že tady žádná krev netekla. Byl tu jen Erik. Usmál se, lehce se dotkl rty špiček prstů, jako by mi posílal polibek, a uklonil se. Celá třída začala tleskat jako šílená a já se k nim připojila. Nemohla jsem si pomoct.
"Takhle to má vypadat," řekla profesorka Nolanová. "Takže, vzadu v těch červených přihrádkách máte okopírované různé monology. Každý si jich pár vezměte a podívejte se na ně. Snažte se najít nějakou scénu, která k vám promlouvá, nějak se vás vnitřně dotýká. Budu chodit mezi vámi, a kdybyste měli otázky k nějakému konkrétnímu monologu, ráda je zodpovím. Až si vyberete, společně si ho projdeme a já vám pomůžu připravit prezentaci." S energickým úsměvem na nás kývla a my se začali prohrabávat mraky připravených monologů.
Pořád jsem byla rudá a trochu bez dechu, ale vstala jsem spolu s ostatními. Jen jsem se za Erikem ještě ohlédla přes rameno. Zrovna odcházel (taková škoda), ale otočil se a nachytal mě, jak na něj civím. Znovu jsem děsně zrudla. A on se mi znovu podíval do očí a věnoval mi další úsměv. A pak odešel.
"Do pr..., to je kus," sykl mi někdo do ucha. Obrátila jsem se a ke svému nesmírnému údivu zjistila, že dokonalá studentka Elizabeth upírá žhavý pohled ke dveřím a ovívá se papíry.
"Chodí s někým?" plácla jsem jako úplná nána.
"Jenom v mých snech," vzdychla. "Povídá se, že to jeden čas táhl s Afroditou, ale co jsem tady, tak spolu určitě nejsou, a to už je pár měsíců. Chytej." Hodila mi pár secvaknutých papírů. "Já jsem Elizabeth, bez příjmení."
Asi bylo vidět, že jí moc nerozumím, protože znovu vzdychla.
"Ani nechtěj vědět, jaké příjmení jsem dřív mívala. Když jsem sem před pár týdny přestoupila a moje mentorka mi vysvětlila, že si můžu změnit jméno, rozhodla jsem se té hrůzy zbavit, ale představa, že si budu muset vymyslet nové příjmení, mě zrovna moc nebrala. Tak jsem si nechala jenom křestní." Pokrčila rameny.
"Fajn, ahoj," řekla jsem. Někteří tady jsou fakticky divní.
"Hele," nadhodila Elizabeth bez příjmení, když jsme zamířily zpátky k lavici, "Erik se na tebe díval."
"Díval se na všechny." Cítila jsem, jak se zase pitomě červenám.
"No jo, ale na tebe se díval přímo." Široce se zazubila a dodala: "A to tvoje vybarvené znamení je vážně super."
"Díky." Vsadím se, že na obličeji rudém jako ředkvička vypadá zvlášť efektně.
"Máš nějaké otázky k monologům, Zoey?" ozval se vedle mě hlas profesorky Nolanové a já sebou trhla.
"Ne, paní profesorko. Probírali jsme je na dramaťáku na Jižní střední."
"Výborně. Kdybys přece jen potřebovala vysvětlit nějakou zápletku nebo postavu, obrať se na mě." Stiskla mi paži a šla k další lavici. Zalistovala jsem prvním svazkem papírů a snažila se (zcela bezúspěšně) soustředit na monology, a ne na Erika.
On se na mě doopravdy díval. Ale proč? Asi poznal, že to já jsem je na té chodbě viděla. Co ho na mně může zajímat? A stojím vůbec o zájem ze strany kluka, kterému se ho Afrodita snažila vykouřit? Zřejmě to není dobrý nápad, protože já po ní štafetu rozhodně převzít nehodlám. Ale třeba ho jen zaujalo moje vybarvené znamení, na to ostatně zírali úplně všichni.
Až na to, že on ne. Nemohla jsem si pomoct, ale byla jsem přesvědčená, že se díval prostě na mě... a mně se to líbilo.
Mrkla jsem do papírů. Zrovna jsem měla nalistovanou stránku s nadpisem "Dramatické monology pro ženy". První úryvek byl ze hry nějakého José Echegaraye, která se jmenovala Navěky směšná.
A sakra. To musí být znamení.

Označená - 11. kapitola

31. srpna 2010 v 10:18 | P. C. Castová a K. Castová
II)
Byla jsem přesvědčená, že neusnu. Že budu jen ležet, vzpomínat na domov a pořád myslet na to, jak se mi takhle zničehonic mohl celý život obrátit úplně naruby. V hlavě mi strašily oči toho kluka z chodby, ale byla jsem tak utahaná, že jsem se nedokázala soustředit. Dokonce i Afroditina pošahaná nenávist se v mlze ospalosti zdála strašně daleko. Než jsem se definitivně propadla do tmy, myslela jsem vlastně na svoje čelo. Svědí mě, protože na něm mám znamení a kousek vedle řadu stehů, nebo se mi tam dělá obrovský uher? A co když se probudím do svého prvního dne v upíří škole a budu mít absolutně nemožné vlasy? Ale pak jsem se stulila do klubíčka, zavrtala obličej do prošívané deky a vdechla důvěrně známou vůni prachového peří a domova. Najednou mi bylo krásně teplo, připadala jsem si v bezpečí... a v tu ránu spala jak zabitá.
Dokonce jsem neměla ni žádný ošklivý sen. Zdálo se mi totiž o kočkách. No jo, slabota. Nádherní kluci? Ne. Fantastické upíří schopnosti? Jasně že ne. Prostě kočky. Zvlášť jedna mi uvízla v paměti, zrzavě mourovatá s malými tlapičkami a tlustým faldovitým břichem, vypadala spíš trochu jako medvídek koala. Pronikavě mňoukala a mně to připomínalo spílání nějaké naštvané důchodkyně. Stěžovala si, že jsem měla přijet daleko dřív a kde jsem se flákala. A potom se kočičí hlas proměnil v otravné pípání a...
"Zoey, zmáčkni ten pitomý budík!"
"Co, co, he?" Zatraceně. Ranní vstávání nesnáším. Začala jsem šátrat po stolku a hledat, kde je ten čudl, kterým se vypíná zvonění. Už jsem se zmínila, že bez čoček jsem slepá jako netopýr? Nahmatala jsem svoje šprtounské brýle a koukla se na ciferník. Půl sedmé večer a já právě vstávám. Fakticky praštěné.
"Půjdeš do sprchy první, nebo mám jít já?" zamumlala rozespale Stevie Rae.
"Půjdu první, jestli ti to nevadí."
"Mně je to fuk." Zívla.
"Fajn."
"Ale vezmi to rychle. Nevím jak ty, ale jestli prošvihnu snídani, nedožiju se oběda."
"Mají tady cereálie?" Hned jsem zbystřila. Úplně je zbožňuju, dokonce mám někde tričko s nápisem "Cereálie žeru". Nejvíc miluju značku Hrabě Čokula (další upíří ironie).
"Jo, spoustu různých druhů a taky bagely, ovoce, vejce natvrdo a tak."
"Hned jsem zpátky." Najednou jsem měla hlad jako vlk. "Stevie Rae, co si mám vzít na sebe?"
"To je jedno." Znovu zívla. "Vezmi si jeden z těch svetříků nebo blejzrů, co mají na sobě symbol terciánů, a zbytek už je na tobě."
Vážně jsem to vzala hopem, i když jsem byla hodně nervózní a nejradši bych si hodinu předělávala účes a makeup, abych vypadala co nejlíp. Když byla Stevie Rae ve sprše, půjčila jsem si její kosmetické zrcátko a rozhodla se, že méně bude rozhodně více. Pořád jsem si nemohla zvyknout na to, jak mi znamení změnilo tvář. Vždycky jsem měla hezké oči - velké, široké a tmavé, s hustými řasami. Kayla pořád remcala, že já mám dost řas pro tři holky a ona má jen takové krátké světlé chlupy. (Když jsme u toho, po Kayle se mi stýskalo, zvlášť v tuhle chvíli, kdy jsem se chystala na první den v nové škole. Možné jí potom zavolám. Nebo napíšu e-mail. Nebo... Vzpomněla jsem si, co povídal Heath o tom večírku, a řekla si, že to radši nechám být.) Zpátky k tématu. Se znamením na čele najednou moje oči vypadaly ještě větší a tmavší. Orámovala jsem je kouřovým stínem se stříbrnými třpytkami. Ne moc silně, nechtěla jsem vypadat jako ty husy, které ráno vyplácají celé balení očních linek a myslí si, že jsou hrozně in. Chudinky. Připomínají mi mývaly. Rozmazala jsem stíny, nanesla řasenku, bronzový pudr na tváře a lesk (aby nebylo znát, že si koušu rty, když jsem nervózní).
Pak jsem se na sebe pořádně podívala.
Vlasy se naštěstí chovaly slušně, dokonce ani nebylo vidět, že mi na čele vytvářejí takový divný zub. Sice jsem vypadala... no... neobvykle, ale jinak docela v pohodě. Ta změna, které jsem si všimla už dřív, však byla pořád stejně markantní. Znamení v mém obličeji zdůraznilo všechno indiánské: tmavé oči, strmé čerokézské lícní kosti, pyšný rovný nos, dokonce olivový tón pleti, který má i babička. Jako by někdo rozsvítil jiné žárovky a najednou vystoupily úplně jiné rysy než dřív. Znamení osvobodilo Čerokézku, která se ve mně ukrývala, a nechalo ji naplno zazářit.
"Máš moc krásné vlasy," řekla Stevie Rae, když vyšla z koupelny, a ručníkem si prosušila krátkou hřívu. "Kdybych tak měla stejně pěkné, když si je nechám narůst. Jenomže nemám. Vždycky úplně zkrepatí a vypadají jako koňský ocas."
"Podle mě ti krátké sluší," odvětila jsem, pustila ji na její polovinu a popadla svoje boží černé balerínky s flitry.
"No jo, ale tady působí divně. Všichni ostatní nosí dlouhé."
"To jsem si všimla, ale nechápu proč."
"Patří to k proměně. Upírům rostou vlasy abnormálně rychle, a nehty taky."
Potlačila jsem zachvění. Vzpomněla jsem si totiž na to, jak Afrodita pouhým nehtem prořízla džíny a kůži.
Stevie Rae naštěstí neměla ponětí, co se mi honí hlavou, a vesele žvatlala dál. "To se všechno naučíš. Za chvíli už se ani nebudeš muset dívat na symboly a stejně poznáš, z jakého ročníku kdo je. A navíc se tyhle věci probírají v upíří sociologii. Jé, teď jsem si vzpomněla!" Prohrábla papíry na svém psacím stole, jeden vylovila a podala mi ho. "Tady máš rozvrh. Chodíme společně na třetí a na pátou hodinu. A mrkni se na volitelné předměty, které jsou druhou hodinu. Můžeš si vybrat, jaký chceš."
Nahoře bylo tučnými písmeny vytištěné moje jméno. ZOEY REDBIRDOVÁ, TERCIE, NOVÁ STUDENTKA. Vedle toho bylo datum. Pět dní předtím, než mě stopař označil (?!).
1. 1.hodina - Upíří sociologie. Uč. 215. Prof. Neferet
2. 2.hodina - Dramatická výchova. Umělecké centrum. Prof. Nolanová
nebo
Kreslení. Uč. 312. Prof. Doner
nebo
Hudební výchova pro začátečníky. Uč. 314. Prof. Vento
3. hodina - Literatura. Uč. 214. Prof. Penthesilea
4. hodina - Šerm. Tělocvična. Prof. D. Lankford.
PŘESTÁVKA NA OBĚD
5. hodina - Španělština. Uč. 216. Prof. Garmyová
6. hodina - Jezdectví pro začátečníky. Stáje. Prof. Lenobia
"My nemáme geometrii?" vyhrkla jsem. Rozvrh mě úplně odrovnal, ale snažila jsem se na něj dívat pozitivně.
"Naštěstí ne. V dalším pololetí máme povinnou ekonomii, ale to snad nebude tak hrozné."
"Šerm? Jezdectví pro začátečníky?"
"Říkala jsem ti, že musíme mít hodně pohybu. Šerm je velká makačka, ale fajn. Mně moc nejde, ale zase tě často dají do dvojice s někým z vyššího ročníku, aby ti dělal instruktora, a někteří z těch starších kluků jsou fakticky k sežrání! Jezdectví v tomhle pololetí nemám, přeřadili mě na taekwondo. To je úplně super!"
"Fakt?" pípla jsem pochybovačně. Jaké to jezdectví asi bude?
"Jasně. Který volitelný předmět si vybereš?"
Zadívala jsem se do seznamu. "Na který chodíš ty?"
"Na hudebku. Profesor Vento je bezva a, no..." Usmála se a zrudla. "Chtěla bych jednou být zpěvačka country. No, když si to vezmeš, Kenny Chesney, Faith Hill, Shania Twain, všichni jsou upíři, a to jsem jmenovala jen tři. Garth Brooks je úplný upíří bůh, a přitom vyrostl tady ve staré dobré Oklahomě. Takže není důvod, proč bych taky nemohla zpívat."
"Jasně, to dá rozum," přisvědčila jsem. Vážně, proč ne?
"Chceš tam chodit se mnou?"
"To by bylo super, kdybych uměla zpívat nebo na něco hrát. Problém je v tom, že neumím ani jedno."
"Hm, tak to radši ne."
"Uvažovala jsem o dramaťáku. Chodila jsem tam i na Jižní střední a docela mě to bavilo. Nevíš, jaká je ta profesorka Nolanová?"
"Je z Texasu a má hrozný přízvuk, že jí člověk občas nerozumí slovo, ale studovala divadlo v New Yorku a všichni ji mají rádi."
Málem jsem vyprskla smíchy. Stevie Rae měla co říkat o přízvuku, sama přežvykovala slova jako parodie správné holky z prérie, ale samozřejmě jsem nic neřekla, určitě by se jí to dotklo a to jsem nechtěla.
"Takže beru dramaťák."
"Fajn, sbal si rozvrh a jdeme. Páni," vyhrkla, když jsme vyrazily z pokoje a řítily se po schodech dolů, "možná z tebe bude nová Nicole Kidman!"
No, stát se novou Nicole Kidman by asi byla celkem výhra (teda ne že bych si chtěla vzít duševně labilního trpaslíka a pak se s ním rozvést). Když o tom Stevie Rae začala, uvědomila jsem si, že o svém budoucím povolání jsem od chvíle, co mě označil stopař a můj život se ocitl ve stavu naprostého chaosu, sice neuvažovala, ale stejně mám pořád pocit, že chci být veterinářka.
Předběhla nás tlustá dlouhosrstá černobílá kočka a za ní se hnala druhá, která vypadala jako její klon. Všude tolik koček, to přece znamená, že musí existovat i upíří veterináři. (Ha ha, upír veterinář... mohla bych svoji kliniku pojmenovat Vampirináři a jako reklamní slogan si dát "Odebereme vám krev zdarma!")
Kuchyň i společenská místnost byly narvané holkami, které se cpaly za pochodu a ještě u toho stačily mluvit. Snažila jsem se oplatit pozdrav všem, komu mě Stevie Rae představila, ale bylo jich prostě moc, všechny se mi pletly dohromady a navíc jsem celou dobu ostřížím zrakem pátrala po krabici Hraběte Čokuly. Už jsem se začínala bát, ale vtom jsem ho objevila. Schovával se za maxibalením medových lupínků (no, jako náhradní varianta by se daly brát, ale nejsou čokoládové a nejsou v nich žádné kousky žužu). Stevie Rae si zalila mlékem misku barevných cereálií, usadily jsme se ke kuchyňskému stolu a rychle se daly do jídla.
"Čau, Zoey!"
Ten hlas. Věděla jsem, kdo to je, ještě než Stevie Rae sklopila hlavu a upřela pohled do misky.
"Ahoj, Afrodito." Snažila jsem se o neutrální tón.
"Může se stát, že se v průběhu dne už neuvidíme, proto ti radši vysvětlím, kde se sejdeme. Úplňkový rituál Dcer temnoty začne ve čtyři ráno, hned po školním obřadu. Přijdeš sice o večeři, ale s tím si nedělej hlavu, jídlo tam bude. Ano, a koná se v rekreačním pavilonu u východní zdi. Sejdeme se před školním obřadem u Nyktina chrámu a odtamtud pak můžeme pokračovat spolu."
"Jé, já už jsem slíbila tady Stevie Rae, že na školní obřad půjdu s ní." Vážně nesnáším, když se mi někdo vnucuje.
"To je pravda, promiň, Afrodito." Potěšilo mě, že se Stevie Rae dokázala ozvat. Dokonce zvedla hlavu.
"Ty přece víš, kde ten rekreační pavilon je, ne?" zeptala jsem se jí tak nevinně a bezelstně, jak to jen šlo.
"Jasně."
"Tak to mě tam pak dovedeš, viď? Aby se Afrodita nemusela bát, že zabloudím."
"Ráda pomůžu," zašvitořila spolubydlící vesele. Zjevně už se vzpamatovala a byla zase sama sebou.
"A je po problému," obrátila jsem se s širokánským úsměvem k Afroditě.
"OK. Fajn. Uvidíme se ve čtyři. Přijď včas." Odvlnila se.
"Jestli tím zadkem nepřestane takhle vrtět, brzo něco shodí," podotkla jsem.
Stevie Rae se zakuckala smíchy a mléko jí málem vystříklo nosem. Mezi návaly kašle ze sebe vypravila: "Tohle mi nedělej, když jím!" Pak konečně sousto polkla a usmála se na mě. "Ty se od ní teda komandovat nenecháš."
"Ty přece taky ne." Naposled jsem hrábla lžící do misky. "Můžeme jít?"
"Jasně. Žádné strachy, je to úplně jednoduché. První hodinu máš ve třídě, která je hned vedle té mojí. Terciáni mají všechny hlavní předměty ve stejné části budovy. Pojď, navedu tě a dál už v pohodě trefíš sama."
Opláchly jsme misky, uložily je do jedné z pěti myček a vyšly ven do tmy. Byl krásný podzimní večer. Páni, přišlo mi fakticky divné jít takhle za tmy do školy, i když moje tělo se chovalo, jako kdyby na tom nic zvláštního nebylo. Připojily jsme se k davu studentů, který mířil k silným dřevěným dveřím.
"Sekce pro terciány je hned tamhle," řekla Stevie Rae, zavedla mě za roh a vyšla se mnou po krátkém schodišti.
"Tohle jsou záchody?" zeptala jsem se, když jsme míjely pítka umístěná mezi dvěma dveřmi.
"Jo," odpověděla. "Já mám teď hodinu tady a tvoje třída je hned vedle. Tak ahoj o přestávce!"
"OK, díky," zavolala jsem za ní.
Aspoň že mám záchody takhle po ruce. Jestli mě přepadne neurotický průjem, nebudu muset běžet moc daleko.